SA - KOM 3:4 - První čtvrtfinále plné zvratů vyhrálo Brno

ČF1, sobota 10. 3. 2012
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Jan Hanzlík, D. Kočí, Philipp, Kučný, od 21. navíc Kasík - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, S. Treille - Jánský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Němec, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Holec - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Jaroslav Svoboda, Koreis, H. Zohorna. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Branky a nahrávky: 22. Bližňák (Tenkrát, Milam), 24. I. Rachůnek (Broš, Pacovský), 43. Krstev (Pacovský, I. Rachůnek) - 3. L. Čermák (Kováčik, Dlouhý), 37. Divíšek (Vašíček, Jakub Svoboda), 39. Erat (L. Čermák), 59. Jakub Svoboda (Divíšek, T. Svoboda). Rozhodčí: Polák, Šindler - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10585. Střely na branku: 36:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4.
P r a h a - Střetnutí s Brnem před výtečnou diváckou kulisou začalo šťastněji pro hosty, Sparta sice dokázala vývoj utkání otočit, ale totéž se povedlo i Kometě. Rozhodující zásah nakonec přišel pouhou minutu před koncem základní hrací doby z hole Jakuba Svobody.

Aktivnější domácí tým Brno zchladilo už po dvou a půl minutách, kdy využilo první přesilovou hru. Kováčikovo nahození od modré čáry tečoval za Pöpperleho Leoš Čermák. Sparta se ovšem brzy vzpamatovala a začala se tlačit za vyrovnáním. Třetí útok nastřelil tyčku, Ivan Rachůnek se probíjel do dobré pozice. Obránce Komety ho zastavil jen za pomoci faulu a v početní výhodě domácí znovu orazítkovali tyč Trvajovy branky, tentokrát díky Tenkrátově kličce na brankovišti.

Podruhé už se Sparta poučila a druhé oslabení přežila v naprosté pohodě, do nejnebezpečnější šance se na druhé straně dostal Philipp. Častá vyloučení rozkouskovala závěr první třetiny, ale ani jeden z týmů je nedokázal přetavit v další gól, i když bratři Treillové hrající spolu ve třetí útočné formaci Sparty byli blízko.

Vyrovnání se sparťané dočkali až těsně po skončení další početní výhody. Ujala se střela Maria Bližňáka mezi tyčkou a Trvajem. A o minutu později už Holešovičtí vedli. Ivan Rachůnek se dostal do samostatného úniku na brněnského gólmana a překonal ho rychlou kličkou do backhandu. Sparta se tlačila do šancí i nadále, Kometa hrozila spíš z ojedinělých protiútoků. Po kličce Hanzlíkovi se dostal před Pöpperleho Balej, ale sparťanský gólman odolal.

Z další ojedinělé šance už přišlo vyrovnání. Po nenápadné akci tečoval Tomáš Divíšek Vašíčkovu přízemní střelu do branky domácích. A podobně jako Sparta, i Kometa se dočkala rychlého obratu skóre. Po dvou minutách se totiž prosadil po nepřehledné situaci v brankovišti autor hattricku z posledního vzájemného utkání Roman Erat.

Do třetí dvacetiminutovky tak Sparta vstupovala s jednogólovým mankem, které se jí však povedlo rychle vymazat. Obránce Angel Krstev v končící přesilové hře nachytal Trvaje v nedbalkách a kotouč ležící v brankovišti před jeho betony zasunul do branky. Další útočné akce domácích ale zmrazilo zbytečné vyloučení za příliš mnoho hráčů, v zápase už druhé. Mrzet mohla Spartu i Kasíkova tutovka, obránce netrefil po Tenkrátově křižném pasu odkrytou branku.

Když už se oba týmy chystaly na prodloužení, přišla minutu před koncem třetího dějství rozhodující hrubka domácích. Jakub Svoboda se bez problémů dostal k odraženému puku a poslal ho za Pöpperleho záda. Sparta tak bude v nedělním utkání dotahovat brněnské vedení v sérii.

Patrik Martinec (Sparta): Zápas jsme prohráli proto, že jsme byli horší v předbrankovém prostoru, odkud nám Kometa dala všechny čtyři góly. Jestli chceme tu sérii vyhrát, tak se v tomto musíme hodně zlepšit. Věřím, že to zlepšení přijde už zítra a stav série vyrovnáme.

Lubomír Oslizlo (Brno): Bylo to velice těžké utkání, ale vyhráli jsme ho, vedeme 1:0 a to je podstatné. Zápas to však nebyl vůbec jednoduchý. Dali jsme gól z přesilovky, pak tam soupeř v první třetině nastřelil tyčku a měl tam ještě šanci. Rozhodující bylo, že na začátku druhé třetiny, kdy nás dostal soupeř pod tlak a hrál velice dobře, dal jen dva góly. Tam jsme měli štěstí. Ukázal se ale charakter mužstva, že to hráči nevzdali, ke konci druhé třetiny jsme dali dva góly my a zase soupeři odskočili, což bylo důležité. Přišel nešťastný gól na 3:3, ale tlak soupeře už pak polevil, nakonec udělal chybu a my jsme vyhráli.