SPA - CEB 3:5 - Ani třígólový náskok na výhru nestačil

49., neděle 6. 2. 2011
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Pöpperle - Philipp, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, O´Brien, Jakub Kolář, od 41. navíc Husák - Ton, Broš, S. Treille - Kratěna, D. Výborný, Bartánus - Žálčík, Karpov, Luňák - Forman, Dragoun, Hromas. Trenéři: Hořava a Rulík.
České Budějovice: Jakub Kovář - Vykoukal, Vydarený, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, L. Květoň - Gulaš, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - R. Heřman, Polodna, Ferebauer. Trenéři: F. Výborný a Kupka.
Branky a nahrávky: 6. Philipp (Ton, Broš), 12. Luňák (Macholda, Karpov), 16. Karpov (Žálčík) - 27. Gulaš (Vydarený, Vykoukal), 30. Vydarený (Mertl, Gulaš), 32. Mertl (R. Pšurný, Jakub Kovář), 46. Gulaš (Mertl), 57. L. Květoň (Gulaš, Novák). Rozhodčí: Husička, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:11, navíc Broš 10 min., Philipp (oba Sparta) 10 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Třetiny: 3:0, 0:3, 0:2. Diváci: 8289.
P r a h a - Pražská Sparta vléta do utkání s Českými Budějovicemi jako utržený vlak. Po první třetině vedla už 3:0. Hosté však během prostředního dějství skóre vyrovnali, a v poslední části zápas plný vyloučených hráčů utrhli na svou stranu. Sparťané prohráli šestý ze sedmi zápasů, tentokrát poměrem 3:5.

Domácí na jihočeského soupeře vlétli s patřičnou vervou, hned v prvních sekundách hry se sparťanským fanouškům pěknou bombou od modré představil Sasha Treille. Domácí byli aktivnější a jejich protivník častokrát musel přistoupit k hře za hranicemi pravidel. A hned první přečin se Výborného svěřencům vymstil. Po ťukesu Broše a Tona se kotouč dostal až na hokejku Radka Philippa, jehož rána otevřela skóre. Českobudějovičtí do třetiny Pražanů nahlédli a rozruch způsobili až v deváté minutě, Šimánek se ale k odraženému kotouči neprodral.

V jedenácté minutě hráli sparťané druhou přesilovku a ani ta nezůstala bez využití. Lukáš Luňák osamocen mezi kruhy šikovně tečoval puk akorát do míst, kam už Kolářův beton nedosáhl. O pár minut později se dral do zakončení opět Sasha Treille, ale i teď se k němu štěstěna otočila zády, kdyžmu puk v osudové chvíli přeskočil čepel. Sparťané dál bušili do rozhozené defenzivy hostů, která v 16. minutě skutečně potřetí povolila. Tomáš Karpov si vybruslil zpoza branky a střelou do růžku nedal Kovářovi šanci. Že ale branka opravdu padla musel potvrdit až videorozhodčí.

Ve 23. minutě juniorský debutant Miroslav Forman projel do pásma, vystřelil a z druhé vlny Hromas dorazil puk jen do břevna. Sudí se pro jistotu jel ještě poradit s kolegou u videa, zda kotouč náhodou nepřešel za brankovou čáru. Ve 25. minutě hráli Budějovičtí dvě minuty pět na tři. Vykoukal ve své klasické pozici na modré, tentokrát ale čelem k Pöpperlemu, zásoboval holešovického gólmana velkým množstvím střel. Dvojnásobnou přesilovku Jihočeši využili v čase 26.34, kdy do odkryté klece pálil po střele Vydareného Milan Gulaš. Budějovičtí v následujících minutách předvedli Spartě, jak snadno lze přijít i o tříbrankový náskok. Ve 32. minutě Mertl uvolnil René Vydareného, který mezi kruhy vypálil přesně nad Pöpperlův beton.

A o dvě minuty pozděj náskok sparťanů zmizel úplně. Tomáš Mertl poslal po brejku kotouč za brankovou čáru a TESLA ARENA utichla. Ve 36. minutě ale mohli Pražané strhnout vedení opět na svou stranu. Dvojnásobná přesilovka jim však nevyšla, byť si vypracovali hned několik velmi slibných příležitostí. Jejich režie se zhostil Petr Ton, který na vrcholu kosočtverce rozdával puky a pálil o sto šest. Nikdo ze spoluhráčů si ale nedokázal proklestit cestu za dorážkou. Výhodu dvou mužů dostali sparťané ještě na konci třetiny. Do poslední fáze hry tak nastoupí hned ve dvojnásobné přesile.

Jakkoli hektické byly starty do prvních dvou dějství, do třetí oba celky naskočily poměrně vlažným tempem. Sparťané se dostali do útoku v přesilovce, ale pranic kloudného v ní nevymysleli. Budějovičtí tak soupeře vytrestali počtvrté. Mertl v oslabení dojel vyhozený puk, předložil jej před branku najíždějícímu Milanovi Gulašovi, který neváhal a okamžitě zavěsil. Sparta - a není se po tak ledové sprše čemu divit - se stáhla do ústranní a dovolovala hostům stále víc.

Ke všemu se v polovině třetiny roztrhl pytel s vyloučeními. Budějovice pohrdli přesilovkou pět na tři, ale nemuselo je to mrzet. Pak došly nervy Radku Philippovi, který rozezlen nad výrokem sudího přerazil hokejku o plexislo a poroučel se předčasně do kabin. V 52. minutě se stylově uvolnil Broš, do rány mu však na poslední chvíli kdosi vložil hokejku. Za pár minut se v obrovské šanci ocitl budějovický Ptáček, jenomže Pöpperle mu bravurním zákrokem znemožnil navýšit skóre. To se však k nevoli domácích povedlo Lukáši Květoňovi. Ujel obraně a zkušeně prostřelil gólmana domácích. Dokonal tak budějovický obrat a zajistil svému týmu další tři cenné body.

Radim Rulík (Sparta): "Vyšla nám první třetině, měli jsme dobrý pohyb a dali jsme tři branky. Nepamatuji zápas, kdy bychom vedli doma po první třetině. Ale od druhé třetiny jsme přestali hrát, ubylo nasazení a bruslení. Soupeř z přesilovky pět na tři korigoval a potom z dvou brejkových situaci, kdy jsme hráli až moc bezstarostně, tak nám dali dva góly. Dostali se do zápasu, oni ty dvě třetiny ovládli hru a my jsme v nich zkolabovali a úplně zklamali."

Milan Kupka (České Budějovice): "Utkání bylo jako den a noc. V první třetině byli domácí jasně lepší ve všech činnostech, přehrávali nás a dostali se do zaslouženého vedení. Od druhé třetiny jsme to trošku zvedli, podařilo se nám vyrovnat a v další průběhu to bylo o tom, komu se podaří dát gól a dostane se do výhody. Povedlo se to nám a jsme za to nesmírně rádi."