6., neděle 30. 9. 2018
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Pavelka, Košťálek, Gregorc, Delisle – Říčka, Vrána (C), Kudrna – Buchtele, Klimek, Jarůšek – Kumstát, Pech (A), Forman – Smejkal, Sill, Černoch – Beran.
Chomutov: Stezka – Jank, Mrázek, Dietz, Knot, Štich, Valach – Sklenář, Růžička (A), Skokan – Tomica (C), Huml (A), Vantuch – Koblasa, Klhůfek, Havel – Dlouhý, Šťovíček, Stránský.
Branky a nahrávky: 14. Kumstát (Pech, Kalina), 20. Vrána (Kudrna, Říčka), 52. Pavelka (Kudrna, Vrána), 56. Forman (Pech) – 59. Huml (Jank, Vantuch). Rozhodčí: Bejček, Jeřábek – Jindra, Zíka. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 5 971. Střely na branku: 26:28. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Pavelka – Jan Havel.
Hokejisté pražské Sparty v rámci šestého kola Tipsport extraligy na svém ledě přivítali chomutovské Piráty, kteří v letošním ročníku ještě nebodovali. Svěřenci kouče Kruppa trápení Severočechů prodloužili a po vítězství 4:1 si do tabulky připsali další tři body, přičemž pod domácí trefy se podepsali Kumstát, Vrána, Pavelka a Forman.

Sparta si v úvodních minutách nedělního střetnutí udržovala mírnou převahu, do slibnějších šancí se ale nedostávala. Sem tam se některý z jejích borců dostal ke střele, z nichž velká část mířila mimo tři tyče Stezkovy svatyně. Piráti se dopředu dostávali pouze občasně a jejich výpady většinou ani v ránu nevyústily.

Bezbrankový stav ve O2 areně vydržel až do čtrnácté minuty. Po vyloučení Mrázka za podrážení se totiž po ukázkové kombinaci lehkým přiklepnutím z bezprostřední blízkosti brankoviště prosadil Petr Kumstát a poslal domácí do vedení. Připsal si tak branku v jubilejním 300. utkání za Spartu. Pražané měli více ze hry i v následujícím průběhu periody a v jejím závěru na své konto přidali další gól – odraženou střelu Kudrny do klece dorazil Petr Vrána. Na kostce libeňské haly tak v průběhu první pauzy svítilo skóre 2:0.

Takřka okamžitě po startu prostředního dějství měli Kruppovi svěřenci šanci svůj náskok ještě zvýšit, mírně zaskočený Stezka ale nakonec zvládl kotouč na poslední chvíli zalehnout. Hru v první půli druhé třetiny kouskovalo jedno přerušení za druhým – sudí pečlivě pískali každý ofsajd a icing. Publikum sledovalo vyrovnanou, byť mírně nezáživnou podívanou.

V jednatřicáté minutě odešel na trestnou lavici Kanaďan Blain a Severočeši mohli snížit, jejich soupeř si však s oslabením poradil na jedničku a do žádné větší příležitosti ohrozit Machovského čisté konto je nepustil. O něco později se pak Piráti dostali do přečíslení dva na jednoho, ani z něj se ovšem nezvládli prosadit. Neúspěšně si ve svých útočných snahách počínali také sparťané, a stav se tak ve druhé třetině nijak nezměnil.

Sparta v úvodu závěrečné části zatlačila na Chomutovské a donutila je faulovat, početní výhoda po vykázání Šticha za podrážení však zůstala nevyužita. Domácí byli lepším týmem i nadále, jenže všechny jejich pokusy se prosadit likvidoval hbitý Stezka. Zahanbit se nenechal ani Machovský na druhém konci ledové plochy, který musel z rukávu tahat výborné zákroky zejména poté, co Smejkal oslabil svůj celek dvouminutovým trestem.

Početný pražský kotel se nakonec přeci jen dočkal – v čase 51:29 totiž od modré čáry překonal maskovaného strážce severočeské klece Tomáš Pavelka a po potvrzení jeho zásahu videorozhodčím mohly naplno propuknout oslavy další trefy. Na ni pak o pár chvil později navázal Miroslav Forman, jehož zakončení z pravého kruhu rozvlnilo síť pirátské klece již počtvrté. Naděje hostů na vítězství tak byly definitivně rozmetány, i přes to se jim ovšem nakonec povedlo Machovského překonat, když se minutu a půl před koncem prosadil Ivan Huml.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "První třetina byla velmi vyrovnaná. Očekávali jsme, že Chomutov vyjde ze zajištěné obrany. Nejsou v lehké pozici, co se týče umístění, a takové týmy jsou nebezpečné. V předchozích dvou utkáních jsme nedali moc gólů. Nehráli jsme sice špatně, ale nebyli jsme v zápase celých 60 minut. Dnes jsme chtěli hrát dobře v obraně. Přesilovkový gól byl velmi důležitý, stejně jako trefa Petra Vrány. V uplynulých dvou duelech se nám nepodařilo druhý gól přidat. Dvoubrankový náskok nám zvedl sebevědomí, ale pak jsme trochu polevili a Chomutov si vytvořil pár nebezpečných šancí, Machovský nás však podržel. Celkově jsme odehráli dobrý zápas a udrželi si vedení. Odehráli jsme páté utkání v deseti dnech, takže je dobré, že si všichni zítra odpočineme. Pak se začneme připravovat na příští týden."

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): "Přijeli jsme na Spartu s tím, že chceme dobře bránit. První třetina nevypadala z naší strany hrozně. Bohužel přesilovou hru sehrála Sparta velmi dobře, dostali jsme to tam do prázdné branky. Za stavu 0:2 jsme tam měli dvě velké šance. Trochu se trápíme v koncovce a je to vidět. Gól na 3:0 byl dost nešťastný a tím se zápas rozhodl. Hokej je o gólech a my se v nich bohužel trápíme. Musíme inkasovat méně branek a dát třeba dva góly, pak můžeme bodovat. Nemám hráčům, co vytknout, protože odehráli to, na co máme. Sparta potvrdila kvalitu a vyhrála zaslouženě."