SPA - FAR 5:1 - Sparta vyprovodila Färjestad debaklem

EUT4, středa 18. 8. 2010
Sparta - Färjestad SPA - FAR
Sparta: Pöpperle – Vykoukal, O Brien, Macholda, Hanzlík, Žovinec, Gulaši, Bolf, Zacpálek – Ručinský, Broš, Kůrka – Kratěna, Smoleňák, Výborný – Kafka, Hromas, Bartánus – Tůma, Podlešák, Pacovský.
Färjestad: Nilstorp (21. Sparring) – Junland, Karlsson, Berglund, Ševc, Brodin, Grundel, Sterner – Berglund, Wallin, Umicevic – Axelsson, Prestberg, Johansson – Aslund, Sjögren, Lundh – Björklund, Bastiansen, Holtet.
Branky a nahrávky: 30. Kratěna (Bolf), 40. Pacovský (Zacpálek), 47. Macholda (Kůrka, Broš), 50. Smoleňák, 53. Bartánus (Kafka) - 60. Aslund (Brodin) . Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Kalivoda, Pouzar. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1423. Střely na branku: 37:25.
Ve střelecký koncert přetavili hokejisté pražské Sparty své čtvrté vystoupení v European trophy cup. Diváci čekali na úvodní gól přesně polovinu zápasu, po trefě Kratěny se ale Pražané rozstříleli a soupeře vyprovodili s debaklem 5:1. Už v pátek je však čeká další zápas proti silnému Djurgardenu.

Před solidně zasplněnou Tesla arenou se obě mužstva už od úvodního buly představila s poměrně ofenzivním představením. Do první vážnější šance se ovšem dostali hosté. Po pěkné souhře Bastiansena s Holtetem pálil druhý jmenovaný z ideální pozice v mezikruží pouze do připraveného Pöpperleho. Prakticky hned z protiútoku zahrozili také Sparťané. Sám na brankovišti se na chvilku objevil Kůrka, byl však příliš blízko na to, aby dokázal dopravit puk na místo určení. Zbytek třetiny se odehrával spíše v útlumu, na další rozruch si museli diváci ještě pár minut počkat.

Vstup do druhého dějství vyšel o poznání lépe Pražanům. Ti ihned vytvořili v útočném pásmu zámek, z něhož pramenila řada střel. Se všemi si ovšem pozorný Sparring dokázal poradit. Švédský brankář se pak vyznamenal především při individuálním průniku Kůrky, neboť kromě jeho původniho zakončení mezi betony stihl zlikvidovat i následnou dorážku. Färjestads se osmělil až v početní převaze. Do velké šance se vřítil Johansson z prostoru mezi kruhy, ale mířil jen do připraveného Pöpperleho. V té samé přesilovce pak Sparťané vyjeli ve třech proti jedinému obránci, Hromas ale situaci vyřešil střelou do brankáře Sparringa.

Zajímavé momenty se v této herní pasáži střídaly před oběma brankami. Krásným individuálním průnikem se blýskl Bastiansen, v rozhodující chvíli mu ale utekl puk, a tak skóre zůstalo neměnné. Ovšem pouze do 30. minuty. Švédská obrana zcela pozapomněla na rychlého Ondřeje Kratěnu, který svůj samostatný únik završil nádherným forhendovým blafákem.

Také po vstřelené brance Sparta ve své aktivitě neslevila. Hbitý Broš nabral ve středním pásmu rychlost, svůj švih ale nasměroval jen do Sparringovy vyrážečky. Gólový apetit nabyl po první trefě Kratěna, tentokrát ale jeho pokus skončil vysoko nad. Atraktivitu nepostrádala ani poslední minuta druhé části. Nejprve stanul tváří v tvář Pöpperlemu nikým nehlídaný Prestberg, branku ovšem přestřelil. Na druhé straně se naopak nenápadným švihem trefil Dominik Pacovský a důležitým gólem do šatny uklidnil domácí příznivce.

Třetí dějství proměnili Pražané ve svou exhibici. Nejprve sice musel zaváhání defenzivy a následný únik Björklunda zastavila až levá tyč Pöpperleho branky, zbytek periody ale zcela evidentně patřil domácím. Zvýšením náskoku sice pohrdl Broš, ale v následné přesilové hře přesně mířil Petr Macholda a upravil na 3:0. Hra soupeře byla v tu chvíli v rozkladu a za pár minut potrestal velkou chybu brankáře Sparingga pohotový Radek Smoleňák. Holešovická euforie tím ovšem zdaleka nekončila. Kombinaci jako z učebnice předvedl Kafka, který elegantní zadovkou oslovil zakončujícího Marka Bartánuse, proti jehož švihu neměl Sparingg šanci. Konečnou tečku za zápasem pak udělal tři vteřiny před koncem Per Aslund, ale ani jeho čestný gól už radost sparťanským příznivcům zkazit nemohl.