SPA - HPK 2:3 - O vítězi rozhodlo oslabení

2., sobota 13. 1. 2007
Sparta - HPK Hämeenlinna SPA - HPK
Sparta: Salfický - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Benýšek, Černošek, Protivný - Vrbata, Sivek, Hlaváč - Ton, Hlinka, Kratěna - Dragoun, Langhammer, Hromas - Ton K., Podlešák.
HPK Hämeenlinna: Wiikman - Mäenpää, Hietanen, Laitinen, Schneider, Seppänen, Jokela - Pihlström, Uusikartano, Tibbetts - Moravec, Leino, Vihko - Lahti, Keinänen, Mäkiaho - Sailio, Liokas, Väisänen.
Branky a nahrávky: 19. Černošek (Hlaváč), 26. Hanzlík (Ton, Vykoukal) - 11. Lahti (Keinanen), 22. Vihko (Leino), 33. Makiaho (Keinanen). Rozhodčí: Bulanov - Mikajevič, Šemjakin (všichni RUS). Vyloučení: 9:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4.200.
Ani druhý zápas na Super Six hokejisté Sparty nezvládli. Proti finskému mistrovi HPK Hämeenlinně sice předvedli srdnatější výkon, ale na vítězství to nestačilo. Do utkání lépe vstoupili Finové, ovšem Pražané hru brzy vyrovnali a drželi se soupeřem krok. Dvakrát stihli sparťané vyrovnat, potřetí se to již nepodařilo. Rozhodla branka Makiaho v oslabení. Hämeenlinna postupuje do finále, Sparta na turnaji končí bez zisku jediného bodu.

Do dnešního utkání proti finské Hämeenlinně nastoupili sparťanští hokejisté bez zraněného Jána Tabačka, nachlazeného Tomáše Netíka s Dušanem Salfickým v brance a již v úvodu utkání museli čelit dvojnásobné přesile, když na trestné lavici pykali společně Vykoukal s Hlinkou. Oslabení však sehráli bravurně a soupeře k ničemu nepustili. Poté, co naskočili oba hříšníci na led, rudí dvakrát zahrozili. Nejprve byl ve výhodné pozici osamocený Hlinka a po něm velmi dobře vystřelil po samostatné akci Černošek. Oba pokusy však skončily na betonech finského brankáře. Těsně před polovinou první třetiny hosté poprvé v utkání skórovali, ruský sudí Bulanov však branku neuznal. Krátce poté Dušana Salfického v brance zachránila pravá tyč po střele jednoho z finských forvardů, ale do třetice už ho nezachránilo vůbec nic. Vynikající přihrávku Keinanena mezi beky zužitkoval Janne Lahti a nad ležícím Salfickým poslal Hämeenlinnu do vedení – 0:1. O minutu později už to mohlo být o dvě branky, ale střelu Tibbetse do prázdné branky zachránil skvělým zákrokem sparťanský brankář, který asi za další tři minuty zlikvidoval megašanci Moravce, který se před ním ocitl úplně sám a měl dostatek času zamířit. Naštěstí pro Spartu však Salfický vykryl všechny dolní rohy a Moravec již nestačil puk zvednout nahoru. V 17. minutě si Holešovičtí zahráli svou první přesilovku a sehráli ji velmi dobře, ale ani dvě vynikající střely Vykoukala si cestu do branky nenašly. Naštěstí pro ně však Černoškova tvrdá střela zápěstím těsně po jejím skončení ano – 1:1. V závěru třetiny si vybral trochu slabší chvilku brankář Salfický, ale naštěstí pro něj ji finští útočníci nepotrestali.

Druhou třetinu začali sparťané náporem, ale ani střela Hanzlíka, ani Langhammera si cestu do branky nenašly. Z protiútoku tak udeřilo na druhé straně. Nájezd tři na dva vyřešili finští forvardi výborným způsobem, Leino přihrál do jízdy Joonasi Vihkovi a ten znovu nad padajícím Salfickým poslal Hämeenlinnu do jednobrankového vedení – 1:2. O několik málo vteřin později to mohlo být už o dvě branky, ve vlastním oslabení ujela dvojice finských útočníků, ale Salfický předvedl další z vynikajících zákroků a udržel svůj tým ve hře. Přesilová hra dále pokračovala, Holešovičtí sestavili přesilovkový zámek a nakonec ji přeci jen využili. Přihrávku Vykoukala zužitkoval střelou od modré Jan Hanzlík – 2:2. O minutu později dali hráči Hämeenlinny další branku, ale sudí Bulanov ji opět neuznal, tentokrát pro úmyslné kopnutí. O další rušný moment se postaral Seppänen, svůj samostaný nájezd však díky velmi dobrému zákroku Dušana Salfického neproměnil. Ve druhé části prostřední třetiny se hrál vynikající hokej se šancemi na obou stranách. Na té sparťanské se do ní nejprve dostal Jan Hlaváč, jeho bekhendový pokus brankář Wiikman vyrazil před branku k Sivekovi, ale jeho dorážka našla jen brankářovu lapačku, aby vzápěti opět uděřilo na druhé straně. Toni Makiaho po přihrávce Keinanena nedal v oslabení střelou do šibenice Salfickému sebemenší šanci – 2:3. Závěr druhé části se nesl ve znamení přesilových her, z nichž si však ani jeden z celků větší šanci nevytvořil.

Třetí třetinu zahájili sparťanští hokejisté v oslabení a málem také dvakrát inkasovali. To by ovšem nesměl stát v brance, dnes vynikající Dušan Salfický. Několik desítek vteřin po svém oslabení dostali možnost sehrání dvou přesilových her, ale nějaké větší šance si během nich nevytvořili. Hämeenlinna se v této části hry totiž zaměřila spíše na obranu a využívala každou možnost rychlého protiútoku, ve kterých byla velmi nebezpečná. V polovině třetí části opět finští hráči vyšachovali pražské obránce a jen díky nepřesné mušce neodskočili Spartě na rozdíl dvou branek. Sedm minut před koncem normální hrací doby mohlo opět udeřit. Chybu Černoška však napravil dobrým zákrokem Salfický. Tento zákrok sparťany nabudil a bějem chvíle si vytvořil dvě vynikající příležitosti ke skórování Kratěna. V obou případech ho však vychytal dnes také skvělý Wiikman. O dvě minuty později si vytvořila dvojice Hlinka – Hlaváč další vyloženou příležitost, ale prvně jmenovaný ztroskotal na betonech finského brankáře. Tři minuty před koncem utkání hrála Sparta přesilovou hru, během které si vytvořila další dobré příležitosti, ovšem oba brankáři se dneska překonávali. Dvě minuty před koncem trenéři Výborný s Jelínkem poslali nejlepšího hráče utkání Salfického na střídačku a zkusili hrát zvýhodněnou přesilovku šest proti čtyřem, ale dobře organizovaná obrana finského týmu jim příliš nedovolila. Poslední minutu sehráli Finové navýsost takticky a utkání tak dovedli do vítězného konce.