SPA - HV71 2:4 - První osmifinále pro Švédy

OF1, úterý 1. 11. 2016
Sparta - HV 71 (SWE) SPA - HV7
Sparta: Novotný – Mikuš, Čajkovský, Gernát, Kalina, Piskáček, Nedomlel, Barinka, Švrček – Uher, Forman, Vrána (A) – Ihnačák, Klimek, Hlinka (C) – Kumstát (A), Pech, Kudrna – M. Procházka, Černoch, Cingel. Trenér: Jiří Kalous.
HV 71 (SWE): Pettersson Wentzel – Almquist, Reese, Pilut, Borgman, Berglund, Persson (A), Hansson – Brithén, Arlbrandt, Thörnberg (C) – Laine, L. Andersson, Tedenby – Törngren, Christensen, Sandberg (A) – Stenlund, E. Andersson, Sundh. Trenér: Johan Lindbom.
Branky a nahrávky: 26. Forman (Čajkovský), 49. Pech – 12. Reese, 21. Thörnberg (Arlbrandt, Almquist), 30. Thörnberg (Stenlund), 34. Stenlund (E. Andersson). Rozhodčí: Brannare (FIN), Di Pietro (SUI) – Ondráček, Špůr (oba CZE). Vyloučení: 3:5, navíc Reese (HV71) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 618. Střely na branku: 31:22. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.
Sparťané vstoupili do osmifinále Champions Hockey League proti švédskému týmu HV71 prohrou. Za stavu 0:2 sice dokázal v přesilové hře snížit Miroslav Forman, ale poté přidali hráči klubu z Jönköpingu další dva góly. Na konečných 2:4 ještě upravil Lukáš Pech, a získal tak svému týmu lepší pozici před odvetou, která je na programu za týden. Sparťané do ní tedy půjdou s dvoubrankovým mankem.

Žádné úvodní oťukávání, osmifináloví soupeři se do sebe pustili hned od první minuty utkání. Tedenby nebezpečně dorážel, sparťanský gólman Novotný ale i s pomocí obránců závar zvládl. Na druhé straně vyslal první navštívenku v podobě povedené střely obránce Piskáček. Pettersson Wentzel musel zasahovat i proti Formanovi, který při absenci zraněného Netíka oblékal v utkání s HV71 dres pro Cramo Top Scorera, tedy nejproduktivnějšího hráče týmu.

První třetina nabídla pohledný hokej se šancemi na obou stranách, bez vyloučení a s minimem přerušování. Přečíslení dvou na jednoho v podání Laineho a Tedenbym hráči švédského týmu nevyřešili dobře, u druhé branky zase neuspěli Forman ani Vrána. Gól padl až po smolné situaci před Novotným. Ten vyrazil střelu Dylana Reeseho před sebe a kotouč si do vlastní branky srazil projíždějící Kumstát. Poté, co se těsně před přestávkou neujala ani Klimkova teč Kalinovy střely, šli sparťané do kabiny s jednogólovým mankem.

Hned po 29 sekundách druhé třetiny už tým z Jönköpingu vedl 2:0. Martin Thörnberg ujel sám na branku a zakončil precizním blafákem do backhandu. V dalších minutách už ale úřadovali sparťané. Nejprve Mikuš střílel od modré a puk po teči ťukl o břevno, poté přišlo první vyloučení zápasu, a to na straně hostů. A Miroslav Forman dokázal snížit díky skvělé práci na brankovišti. Gólmanovi HV71 pohotově vyšťouchl puk, který se pokoušel přikrýt, a doklepl ho za jeho záda.

Sparťané tlačili dál, Pettersson Wentzel se musel v brankovišti pořádně otáčet. Pak ale přišla ojedinělá šance Martina Thörnberga, který svým druhým gólem v zápase opět poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Tentokrát po střele z pravého kruhu. První přesilovku si zahráli i hráči Jönköpingu, ale sparťané je vůbec k ničemu nepustili a sami se dokonce zásluhou Uhera dostali do velké šance. Brzy ale inkasovali počtvrté, když ztečovanou nabídku Anderssona přesně trefil Kevin Stenlund.

Plán do třetí třetiny v podání Sparty byl tedy jasný. Zkorigovat výsledek a pokusit se vylepšit pozici před odvetou na ledě HV71. Dlouho se to sice Pražanům nedařilo, ale nakonec se dočkali ve 49. minutě. Přihrávka zpoza branky totiž švédskému týmu vůbec nevyšla, kotouč projel až do středního pásma a tam se ho ujal Lukáš Pech. Ten jel sám na gólmana, natáhl si ho kličkou do forhandu a zakončoval střelou do protějšího růžku. Snížení vlilo sparťanům nové síly do žil a v následujících chvílích měli navrch. Jejich tlak zastavilo až vyloučení Kudrny, při kterém byl blízko pátému gólu svého týmu Brithén, jenž zkoušel tečovat střelu od modré čáry.

Poté měla přesilovku i Sparta. Nejprve jí sice ujeli ve dvou na jednoho Borgmann s Törngrenem, ale poté už se sparťané usadili v útočném pásmu. V obrovské šanci ale Vránovi samotnému před brankou nesedla střela. Tři minuty před koncem sparťané odvolali gólmana a zkoušeli vylepšit skóre v power play umocněné vyloučením soupeře. Přes obrovské šance se ale neprosadili. Tedenby a Andersson na druhé straně v obrovských příležitostech netrefili opuštěnou branku, a skóre tak zůstalo 4:2 ve prospěch švédského celku.