SPA - KLA 3:4sn - Sparta třikrát ztratila vedení

20., středa 14. 11. 2007
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Štefl - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, J. Nedvěd, Černošek, Tabaček - Dragoun, P. Nedvěd, Melichárek - Ton, Vaic, Štrba - Netík, Langhammer, Sivek - Zelenka, Havel, Hromas - Podlešák.
Kladno: Orct - Ševc, Hájek, Pavlas, Šmach, Nádašdi, M. Štěpánek, Schnábel, Trončinský - Gulaš, Patera, Martin Procházka - Čurilla, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, Bělohlav - Z. Nedvěd, Kazatel, Diviš.
Branky a nahrávky: 30. Sivek (Langhammer), 36. Sivek (Langhammer), 52. Štrba - 34. Martin Procházka (Kalla), 36. Kalla (Bělohlav), 49. Kalla (Horna), rozhodující sam. nájezd Z. Nedvěd. Rozhodčí: Homola - Rittich, Guth. Vyloučení: 11:6, navíc Sivek (Sparta) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 5748.
Sparta si podruhé v sezóně s Kladnem poradit nedokázala, podlehla po samostatných nájezdech. Celé utkání bylo zahájeno proslovem prezidenta klubu Viliama Siveka a primáře transfúzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči MUDr. Petra Turka. Ve své řeči poděkovali všem fanouškům, kteří se zapojili do projektu „SPARŤANSKÁ KREV“. Hokejisté navíc nastoupili ve speciální sadě dresů, která bude následně vydražena a výtěžek věnován na konto Thomayerovy nemocnice.

V první třetině bylo na obou mužstvech znát, že k zápasu nastupují po delší pauze. Jako první se v útočném pásmu osmělila Sparta, konkrétně dvojice Langhammer – Sivek. Ve skórování jim bránili pouze osamocení Orct s Bělohlavem, druhý jmenovaný si však počínal zkušeně a získal kotouč pod svou kontrolu. Dobrou střelou z levého kruhu se prezentoval Ptáček, strážce klece hostů byl pozorný a puk vyrazil. Kladno poprvé ohrozilo Štefla, který nahradil unaveného Dubu, při hře čtyři na čtyři. Před branku se dostal Martin Procházka, jeho střelu však zlikvidoval brankář betonem. V šesté minutě nedovoleně stáhl Kallu k zemi Netík a hosté získali dvě minuty početní výhody. Příliš nebezpeční nebyli a skóre se neměnilo. Melichárek na druhé straně tečoval kotouč jen nad břevno. Netíkův přesilovkový pokus kryl Orct ramenem a Tabaček následně rozezvučel jen tyč. Diviše v průniku zastavil pozorný Jaroslav Nedvěd. Největším vzrušení zažili diváci při potyčce Sivka s Čuřillou, za kterou oba vyfasovali po dvou minutách. Poslední zajímavou situací první třetiny byla Dragounova střela po souhře bratří Nedvědů.

Úvod druhé části patřil Kladnu. Na Šteflovu branku se snesla sprška střel, nejnebezpečnější asi z hole Bělohlava. Sparta se probudila až v devětadvacáté minutě, jenže Ton na Orcta nevyzrál. T-Mobile Arénu rozjásal až Michal Sivek. Langhammer vyhrál bule v útočném pásu, posunul puk na svého spoluhráče, a ten střelou zápěstím rozvlnil síť za zády kladenského brankáře. Spartu vstřelený gól očividně povzbudil a zamkla hostující mužstvo v obraném pásmu. Štrba ani agilní Sivek však neuspěli a udeřilo na druhé straně. Martin Procházka se v přesilové hře obtočil kolem tyče a propasíroval puk do sparťanské branky. Vedení mohl domácím vrátit Štrba, jenže nedokázal přehodit ležícího gólmana. Lépe si vedl znovu Michal Sivek Po krásné souhře celého útoku doklepl puk do odkryté branky – 2:1. Z tohoto stavu se neradovali sparťané dlouho. Kalla se za brankou zbavil Ptáčka a mezi betony Štefla znovu srovnal. Jelikož si Kladno následně nedokázalo poradit s sedmadvacet vteřin trvající přesilovkou pět na tři a Paterovu střelu zlikvidoval strážce domácí svatyně, skončila druhá dvacetiminutovka remízou 2:2.

Potřetí se Sparta radovala z vedení po minutě a třech vteřinách závěrečného dějství. Štrba na modré čáře zachytil nedůsledně vyhozený kotouč, obelstil dva obránce a zavěsil přesně pod horní tyčku. Poté musela sparťanská obrana odolávat sílícímu kladenskému tlaku, který kulminoval v přesilové hře. Domácí držel nad vodou maskovaný muž v brankovišti, který nejdříve ztlumil Gardoňovu jedovku od mantinelu a následně zhatil i několik dalších ošemetných situací. Překonat se dokázal až sám, když si v čase 48:48 po Kallově střele do boční sítě nešťastně srazil puk do vlastní branky. Kladno mohlo získat ještě více. Hrálo se se čtyřmi bruslaři na obou stranách, když sparťanský hrdina Sivek oplácel faul, který zůstal rozhodčím nepotrestán a byl vyloučen na dvě minuty plus do konce utkání. V oslabení tří proti čtyřem se domácí dobře ubránili a stále živili naději na vítězství. V závěru ale byla hra hodně rozháraná, na hokejkách se usadila nervozita a puk příliš neposlouchal. Po šedesáti minutách duel neměl vítěze a přišlo na řadu prodloužení.

V něm Horna tváří v tvář Šteflovi nerozhodl a ani Paterovi se to nepodařilo. Langhammer v nadějné pozici nedokázal propasírovat puk pod ležícím obráncem k Netíkovi. Petr Nedvěd se po překvapivém pasu od Melichárka ocitl osamocen na brankovišti, jenže Orct byl stále pozorný. Neujala se ani Štrbova ošemetná rána a diváci se dočkali dramatu v podobě samostatných nájezdů.

Kallovu kličku do forhendu chytil Štefl příložníkem.
Ton netrefil branku.
Paterovi na brankovišti utekl puk.
Ani Štrba nezamířil přesně.
Zdeněk Nedvěd krásnou stahovačkou pod nohu nedal Šteflovi šanci. 3:4
Přízemní střelu Petra Nedvěda pohodlně likviduje Orct a o vítězi je rozhodnuto.

Marian Jelínek: Nejsme spokojení především proto, že jsme třikrát vedli a neudrželi vítězství. Ale když to vezmu od začátku, tak mi připadalo, že jsme na té transfúzi krve byli dneska. Úvod byl od nás tragický a neodehráli jsme dobré utkání. Ne proto, že jsme ztratili dva body, ale proto, že herní projev opravdu nebyl dobrý.

Petr Kasík: Přijeli jsme na Spartu s dobrou obranou, což se nám podařilo. Víme, že Sparta má momentálně silnější mužstvo než my a jsme rádi, že jsme udělali dva body. Musím pochválit mužstvo, že třikrát dotáhlo výsledek a nakonec na penalty získalo jeden bod navíc.