SPA - KLA 6:2 - Výhra před vyprodanou O2 arenou

10., středa 13. 11. 2019
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: J. Sedláček – Kalina, Blain, Tomáš Dvořák, Jurčina, Polášek, Košťálek, Piskáček – Smejkal, Tomášek, Řepík – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Buchtele, Pech, Forman – Rousek, V. Růžička, Dvořáček.
Kladno: Godla – Austin, Nash, Lakos, Kehar, Zelingr, Barinka – Zikmund, O'Donnell, Jágr – Réway, Machač, Jelínek – Redlich, Melka, J. Strnad – Š. Bláha, T. Kaut, Hajný – Bílek.
Branky a nahrávky: 4. Kudrna (Říčka, Sukeľ), 23. Forman (Pech, Růžička), 24. Řepík, 30. Buchtele (Forman, Dvořák), 44. Rousek (Košťálek, Polášek), 51. Sukeľ (Říčka) – 30. Zikmund (Kehar), 36. Melka (Jágr, Austin). Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Jindra, Zíka. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 17 220 (vyprodáno). Střely na branku: 33:28. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 6:2. Nejlepší hráči zápasu: Miroslav Forman - Antonín Melka.

Návrat na extraligový led vyšel Spartě výborně! Svěřenci Uweho Kruppa zdolali v prvním utkání po reprezentační přestávce Kladno jasně 6:2, když o výhře rozhodli ve druhé třetině, kdy odskočili na rozdíl tří gólů. Náskok si pohlídali, a přestože Rytíři dvakrát skórovali, nakonec se sparťané radovali ze třetí výhry v řadě. Gólem a svým 200. kanadským bodem ve Spartě se na triumfu podílel útočník Miroslav Forman.

Vyprodaná O2 arena viděla první střelecký pokus ze strany Rytířů, když střela Machače přes obránce skončila v Sedláčkově lapačce. Kladno se hned poté dostalo do přečíslení dvou na jednoho, pozornost sparťanského brankáře v něm prověřil Hajný. Vzápětí si vzali slovo domácí. Robert Říčka vyslal z levého kruhu střelu, která zasáhla Godlovu masku, od níž se kotouč odrazil k Andreji Kudrnovi a ten ho bezprostředně poslal do branky. První trefu Sparty však musel potvrdit videorozhodčí. Oba týmy měly v zádech podporu fanoušků, kteří je hnali dopředu. Hostující Hajný znovu ujel obraně a drzou kličkou chtěl překonat Jakuba Sedláčka, jenž se ale nenechal nachytat a puk skryl pod lapačku. O chvíli později daroval Zikmund svojí chybou puk Matúšovi Sukeľovi, jehož rána po ledě zasáhla betony Godly.

Kladenský Machač se vzápětí ukázal sparťanské obraně dvakrát v krátkém sledu. Skvěle obehrál jednoho z obránců, ale brankář Sedláček ukázal svůj um a výtečným zákrokem soupeře vychytal. Na druhé straně zahrozil bez úspěchu Petr Kalina, zato domácí vyhození na modré čáře zachytil Austin a vyslal Melku, jenž bekhendem pálil jen do Sedláčkovy hrudi. Krátce před první sirénou se Nash provinil nedovoleným bráněním, čímž daroval Spartě dvouminutovou přesilovku. V ní naši hokejisté nic výrazného nevymysleli, a tak odcházeli do kabin za těsného vedení.

Sparta tedy začínala druhou dvacetiminutovku s jedním mužem navíc. Málem to ale byli hosté, kteří dokázali udeřit! Lukáš Rousek se na modré čáře nedohodl s Adamem Poláškem, čehož využil kladenský kapitán Jakub Strnad, ale v úniku střelou mezi Sedláčkovy betony neuspěl. Sparta svoji přesilovku přesto využila, když Vladimír Růžička poslal kotouč napříč útočným pásmem na hůl Lukáše Pecha, jenž z první nabil Miroslavu Formanovi a sparťanský odchovanec svým 200. bodem ve Spartě navýšil vedení. O chvilku později už domácí odskočili na rozdíl tří branek. Bývalý sparťan Réway nepřesně adresoval puk Jelínkovi, jemuž přeskočil hůl. Toho si nejrychleji všiml Michal Řepík a jeho nechytatelná rána vymetla pavučinu v pravém horním rohu Godlovy svatyně. Sparta útočila i nadále, ale David Dvořáček s objetím branky nepochodil a gólem neskončil ani pokus Rouska.

Góly naopak střílelo Kladno. Jmenovitě Ladislav Zikmund, jenž na sebe vzal zodpovědnost, objel branku a podél přední tyčky překonal Sedláčka. Podruhé v utkání musel regulérnost branky potvrdit videorozhodčí. Už po dvanácti vteřinách vybojoval za brankou kotouč Miroslav Forman, předložil ho na hůl Jana Buchteleho a dravý útočník zvýšil na 4:1. Pátým úspěchem mohla skončit i další šance Sparty, to by ovšem musel Kalina trefit kotouč po přihrávce Jana Košťálka. Kladnu se navíc znovu podařilo vstřelit kontaktní gól. Zkušený Jágr si v prostoru pravého kruhu lišácky pohrál s Růžičkou a našel Antonína Melku, který dělovkou poslal puk nad levé rameno Sedláčka. Pohlednou šanci měla dvojice Růžička – Blain, jenže Godla zastavil kotouč hrudí.

Ze třetí třetiny uběhlo jen pár vteřin a domácí šli do čtyř. Rytíři se usadili v útočném pásmu téměř na celé dvě minuty a třikrát zahrozil i Jágr. Po úspěšném oslabení se před Godlou objevil osamocený Řepík, který předvedl parádní blafák, ale Godlův levý beton byl proti druhému gólu sparťanského kapitána. Náš tým se dočkal páté trefy, a to se trefil mladý Lukáš Rousek, jenž využil závaru před brankou Rytířů. Sparta potřetí v utkání odskočila Kladnu na rozdíl tří branek, i proto se na ledě začalo přiostřovat a emoce stoupaly. Do sebe se zaklesli také Buchtele s Austinem, rozhodčí oba dva soky uklidnili a oba hokejisty na trestnou lavici neposlali.

Od modré čáry mohl navýšit skóre Jurčina, proti jehož dělovce Godla pohotově zasáhl. Spartě se podařilo přidat i šestou trefu. Kladno nevyhodilo kotouč z vlastního pásma, vzápětí se k němu dostal Robert Říčka a jeho nahození vyrazil Godla pouze před sebe, kde stál pohotový Matúš Sukeľ. Trefy se mohl dočkat opět Říčka, jenže jeho šikovnou střelu přes obránce slovenský brankář zachytil. Následně mířil podruhé mimo Jurčina, který navíc vzápětí odjel na trestnou lavici. V naší početní nevýhodě mohl zdramatizovat závěr Strnad, leč Sedláček byl proti. Necelou minutu a půl před koncem podrazil Jágr navrátilce Jana Piskáčka, a domácí tak měli poslední šanci, jak navýšit své vedení. Do konce zápasu už ale neskórovali a po reprezentační přestávce si připsali vítězství 6:2.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „První třetina byla docela vyrovnaná, první gól přišel tak trochu z ničeho, ale byl moc důležitý, o to více před 17 tisíci diváky v takové atmosféře. Vždy je dobré, kdy jdete do vedení. Ve druhé třetině jsme využili některé šance a místy hráli opravdu dobrý hokej, i když to z naší strany nebyl konzistentní výkon po celých 60 minut a občas jsme při vyšším vedení ubrali. Za rozhodující považuji střídání, které přišlo po snížení Kladna na 1:3.“

David Čermák (Rytíři Kladno): „Nejsme spokojení ani s výsledkem, ani s naší hrou. Myslím, že ještě šel začátek zápasu, ale Sparta dala šťastný gól, kdy se to odrazilo našemu hráči od nohy. Dělali jsme zbytečné chyby, které Sparta trestala. A jakmile se dostala do většího vedení, tak si zápas pohlídala. Hrála dobře dozadu a měla velmi rychlý přechod do útoku, kde nás trestala. Sparta vyhrála zaslouženě.“