SPA – KOM 5:0 – Sparta vyhrála základní část!

51., pátek 5. 3. 2021
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Salák – Tomáš Dvořák, Jurčina (A), Němeček, O. Němec, Polášek, Košťálek, T. Pavelka – Rousek, Horák, Řepík (C) – Sobotka, Tomášek, Kudrna – Říčka, Pech (A), Buchtele – Zikmund, Sukeľ, Dvořáček.
Kometa Brno: Vejmelka (24. Klimeš) – F. Král, Zámorský, Kučeřík, Holland, Gulaši, Trška, Bartejs – Zaťovič (C), P. Holík, Mueller (A) – Bondra, Rákos, Schneider – Plášek ml., V. Němec, Klepiš (A) – Valský, Kusko, Vincour.
Branky a nahrávky: 5. Rousek (Řepík), 13. Říčka (Kudrna, Rousek), 21. Němeček, 24. Košťálek (Rousek, Němeček), 31. Horák (Řepík, Rousek). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci:Hráno bez diváků. Střely na branku: 36:25. Průběh utkání: 5:0.
První sezónní cíl je splněn! Sparťané si díky vítězství nad Kometou Brno zajistili kolo před koncem základní části první místo a zisk třetího Prezidentského poháru. Pod jednoznačnou výhrou nad Moravany se gólem a třemi asistencemi podepsal zejména útočník Lukáš Rousek, kterého čistým kontem doplnil brankář Alexander Salák.

Vyrovnaný nástup do zápasu okořenil pokus Rhetta Hollanda, proti kterému Alexander Salák zasáhl svou lapačkou. První úspěšné zákroky si vzápětí připsal také Karel Vejmelka, ale v páté minutě jen vyrazil střelu Michala Řepíka, kterou Lukáš Rousek dorazil do sítě. Kometa se po inkasované brance zvedla, jenže ji přibrzdilo vyloučení Daniela Rákose.

Krátce po jeho návratu navíc Rhett Holland sekl Lukáše Pecha, načež v závěru druhé početní výhody pálil z pravého kruhu Robert Říčka a zvýšil sparťanský náskok! Krátce nato putoval na trestnou Tomáš Dvořák, ale sparťané s jistým Sašou Salákem v zádech první oslabení zvládli. Do statistik se v závěru třetiny zapsaly ještě lehké pokusy Lukáše Pecha s Peterem Muellerem, po nichž šel náš tým do kabiny s dvougólovým náskokem.

Už po pětačtyřiceti vteřinách druhého dějství se z mezikruží prosadil David Němeček, na kterého o pár minut později navázal střelou od modré čáry další obránce Jan Košťálek. Čtvrtý gól vyhnal Karla Vejmelku z branky. Kometa na malou chvíli zabrala, leč bez efektu. Sparta nadále pokračovala v herní převaze, ale Jan Košťálek ani Vladimír Sobotka proti Lukáši Klimešovi neuspěli.

Gólové hody však prodloužil Roman Horák, když před brankou v pádu šťastně přehodil brněnského brankáře. Kometa následně prověřila Alexandera Saláka, zatímco jeho protějšek v oslabení likvidoval pokus Andreje Kudrny. Na druhé straně zakončil přečíslení hostů střelou z mezikruží Dávid Bondra, načež v následné přesilové hře neuspěl nadvakrát Peter Schneider a sparťané udrželi nulu.

Moravané vlétli do třetí třetiny s chutí, leč jejich prudké střely létaly jen mimo brankovou konstrukci. Spartě vzápětí zkomplikovalo situaci vyloučení Roberta Říčka, ale Brňané jeho podrážení nepotrestali. Tlak Komety pokračoval i v dalších minutách, jenže Alexander Salák ve sparťanské brance úspěšně odolával pokusům ze všech různých pozic.

Houževnatí hosté dělali ve zbytku utkání vše pro to, aby sparťanského brankáře připravili alespoň o čisté konto, ale Saša Salák za houževnaté podpory parťáků z pole odolával. V závěru zápasu putovali na trestnou lavici za hrubost Jakub Valský a po něm Radek Kučeřík, jejichž fauly sparťané nepotrestali. Náš tým si tak díky čtyřem kanadským bodům Lukáše Rouska a čistému kontu Alexandera Saláka zajistil triumf v základní části!

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Myslím, že jsme sehráli velice dobré utkání. V první třetině jsme Brno prakticky do ničeho nepustili a když jsme na začátku druhé části utekli na 4:0, tak už se zápas jen dohrával a kontrolovali jsme ho. Podle mě se už pak soupeř malinko šetřil na první kolo play-off. Z Prezidentského poháru máme samozřejmě radost, ale víme, co nás ještě čeká a co všichni hrozně chceme.“

Jan Zachrla (HC Kometa Brno): „Utkání jsme nezvládli, od začátku jsme byli horším týmem. Bohužel jsme nepředvedli, co jsme si představovali. Ani emočně jsme to nezvládli, takže za nás určitě nespokojenost. Je potřeba se v dalších utkáních zlepšit.“