SPA - LIT 1:4 - Litvínov bere v důležitém utkání všechny body

35., úterý 25. 1. 2011
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, Macholda, O´Brien, Philipp, Jan Hanzlík - Ton, Broš, Kafka - Kratěna, D. Výborný, Bartánus - Koreis, Přibyl, Hromas - Žálčík, Karpov, Luňák - od 41. navíc Sovík. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Litvínov: Volke - Černošek, Kubát, Skuhrovec, Švarný, Jareš, Gula, Stříteský - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Jánský, Vopat, Trávníček - Černý, Kracík, Jenáček - Majdan, Bojer, Gerhát. Trenéři: Kýhos a Kučera.
Branky a nahrávky: 40. Žálčík (Macholda, Karpov) - 29. Kubinčák (Lukeš, Švarný), 40. V. Hübl (Lukeš), 49. Jenáček (Kracík), 57. Černošek (Černý). Rozhodčí: Minář, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6, navíc Jánský (Litvínov) 10 min. Bez využití. Diváci: 5316.
P r a h a - Sparta v důležitém zápase s Litvínovem podlehla 1:4. Skóre otevřel hostující Kubinčák, na jeho branku odpověděl svým prvním gólem Lukáš Žálčík. To bylo ale ze strany Sparty vše, Litvínov přidal další tři branky a zaslouženě si odvezl tři body.

Oběma týmům šlo v dnešním utkání o hodně. Základní část extraligy se pomalu blíží ke svému konci a pokud chtějí Sparta s Litvínovem postoupit, musí vyhrávat. Napjatých a vyhrocených situací tudíž bylo v dnešním zápase opravdu spousty. První nebezpečnou akci vyzkoušeli hosté již ve druhé minutě, kdy se Černý s Kracíkem probojovali do přečíslení. Černého střelu Pöpperle vyrazil pouze vedle sebe, kam do odryté brány mohl skórovat Kracík, ale kotouč mu ujel z hole mimo brankoviště.

Také Sparta měla o dvě minuty později příležitost změnit stav utkání. O´Brienovu střelu od modré mohl do Volkeho brány dorazit Kratěna, což se mu ovšem nepovedlo podle plánu. Skvělým obranným zákrokem se v polovině třetiny blýskl Philipp, kterému se podařilo obrat o kotouč ujíždějího Hübla.

Snaha zvrátit utkání na svou stranu byla vidět u obou týmů. Jenže Litvínovští dokázali v první třetině vyprodukovat více nebezpečných střel než jejich soupeř. Důkazem toho byla Jarošova střela ve třinácté minutě, po které se ve sparťanském brankovišti spustila mela o kotouč. Stav však zůstal nezměněn. Na druhé straně se do přečíslení probojoval Ton s Kafkou. Ton se nakonec rozhodl svému parťákovi nepřihrát, ale zasunout kotouč mezi levou tyč brány a litvínovského brankáře. Ten však byl pozorný a neposkytl sparťanskému útočníkovi žádný volný prostor.

Bezesporu největší šanci měla Sparta ve dvacáté čtvrté minutě. Po faulu Černoška odpískal hlavní sudí Minář trestné střílení pro Spartu, kterého se ujal Petr Ton, ale při zakončení neodhadl svou střelu, kotouč tak jen orazítkoval plexisklo za bránou. Možná to byl hlavní moment sparťanského trápení ve zbytku zápasu. Od té doby totiž převzal zápas do svých rukou Litvínov. Dlouho očekávaná chvíle pro hosty přišla ve dvacáté deváté minutě. Kubinčák s Lukešem ujeli do přečíslení, druhý jmenovaný těsně před bránou přihrál pod padajícím sparťanským obráncem najíždějícímu Vojtěchovi Kubinčákovi, který již bez potíží zasunul kotouč za Pöpperleho záda - 0:1.

Čtyři minuty před koncem třetiny všem v hale zatrnulo. Po Trávníčkově zákroku zůstal na ledě ležet Výborný, který až za pomoci svých spoluhráčů dobelhal do kabiny. Za tento zákrok dostal Trávníček dvouminutový trest, čímž poslal své mužstvo do tří na více jak minutu a půl. Jenže trápící Sparta si s nabídnutou přesilovkou nevěděla rady. Žádná větší střela nepřišla, což využívali soupeři k vyhození kotouče ze svého pásma.

Nakonec se to však povedlo. Čtyřicet jedna sekund před koncem druhé třetiny Sparta vyrovnala. Macholda si s kotoučem objel bránu a z úhlu vystřelil. Puk se dokutálel ke vzdálenější tyči, kde ho do brány dorazil Lukáš Žálčík, který si touto trefou připsal svůj první extraligový gól.

Vyrovnaný stav však netrval dlouho. Před zazněním sirény se do útoku dostali Litvínovští, Viktor Hübl si nabruslil do pravého kruhu, odkud vyslal svělou dělovku na sparťanskou bránu - 1:2.

A trápení holešovického týmu pokračovalo i ve třetím dějství. Po osmi minutách potrestali hosté chyby sparťanů, kteří v mezikruží nechali zcela volného Martina Jenáčka, jenž svou přesnou ranou zvedl stav utkání na 1:3 a pojistil tak svému týmu hladký průběh zbytku zápasu. Jenže ani to litvínovským hráčům nestačilo. O pár minut později našel Černý ve středu útočného pásma zcela volného Marka Černoška, který bez potíží překonal bezradného Pöpperleho - 1:4.

Ke konci zápasu se ještě domácí snažili se stavem něco udělat. Jedinou šanci si však dokázal vytvořit Philipp, který jen těsně minul odkrytou bránu. Do zaznění sirény se již nic nestalo, a tak si Litvínovští odváží všechny cenné body s sebou.

Miloslav Hořava (Sparta): Aniž bych chtěl snižovat výkon Litvínova, který hrál velice dobře, s nadšením a výborně bránil, tak musím říct, že jsme sehráli jeden z nejhorších zápasů - ne-li vůbec ten nejhorší - od doby, co jsem přišel k mužstvu. Nejvíc mě zklamalo malé nasazení, že jsme se o to prostě více neporvali. To, co jsem i přes prohru chválil proti Třinci, že se ve hře objevovalo víc a víc, to jsem dnes úplně postrádal. Musím se přiznat, že kdybych měl teď po zápase hodnotit to utkání, tak mi je nejvíc líto těch diváků. Vůči nim mě to mrzí nejvíc.

Jiří Kučera (Litvínov): Chtěl bych klukům poděkovat, že přenesli to nadšení, nasazení a obětavost z toho domácího zápasu (proti Plzni) do dnešního utkání. Bylo to navíc podpořeno výborným výkonem gólmana. Rozhodla asi ta druhá třetina, hlavně ta druhá branka devět vteřin před jejím koncem, která se ukázala jako vítězná.