SPA - LIT 5:0 - Sparta jasně přehrála mistra

45., středa 17. 2. 2016
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Pöpperle – Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, Mikuš, Kalina – Přibyl, Hlinka (C), Buchtele – Hamilton, Klimek, Sabolič – Forman, Pech, Kumstát (A) – Netík (A), Cingel, Hlaváč. Trenér: Josef Jandač.
Litvínov: Petrásek (41. Janus) – Kubát, Pavlík, Pavelka, Gula, Frolo, Chaloupka – Gerhát, Hübl (C), Lukeš – Martynek, Hanzl, Hořava – Duda, Reichel, Piroš (A) – Jurčík, Válek, Doležal – Šimeček. Trenér: Radim Rulík.
Branky a nahrávky: 17. Hlinka (Přibyl), 20. Přibyl (Buchtele), 27. Hlaváč (Polášek, Buchtele), 30. Sabolič (Eminger), 56. Buchtele (Hlinka, Přibyl). Rozhodčí: Souček, Šír – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8316. Střely na branku: 30:21. Průběh utkání: 5:0. Nejlepší hráči utkání: Hlinka - Hübl.
Tři předchozí vzájemné duely s úřadujícím mistrem byly hodně vyrovnané, tentokrát jasně kralovala Sparta a na domácí půdě si připsala výhru bez inkasované branky. A sama se prosadila hned pětkrát! Skóre otevřel Jaroslav Hlinka, a vstoupil tak do Klubu hokejových střelců. Poté se prosadili i Daniel Přibyl, Jan Hlaváč ve svém prvním duelu za Spartu v této sezoně a Robert Sabolič. "Pátou" nakonec halou rozezněl Jan Buchtele, který se trefil posté v nejvyšší soutěži.

Už při rozbruslení čekalo sparťanské fanoušky překvapení. Ke svému prvnímu zápasu za Spartu v aktuální sezoně totiž naskočil útočník Jan Hlaváč, a to po boku uzdraveného Cingela a Netíka ve čtvrté útočné formaci. Do hry se ovšem dostal až po pěti minutách hry, během kterých sparťané ubránili brzké oslabení.

250
Tolik gólů už vstřelil JAROSLAV HLINKA v součtu extraligy a reprezentace. Vstoupil tak do Klubu hokejových střelců!

Stejně jako Spartě, ani Litvínovu se první přesilová hra nevyvedla ideálně. V první výrazné šanci se tak nakonec ocitl až Buchtele, který ale kotouč přes Petráska nepropasíroval. Na druhé straně odpověděl Hübl, ale i Pöpperle odolal. A o chvíli později už mohl sparťanský gólman sledovat, jak šli jeho spoluhráči do vedení.

Únik dvou na jednoho zakončil po nabídce Přibyl kapitán Jaroslav Hlinka, který tak vstoupil díky 250. gólu v součtu extraligy a reprezentace do Klubu hokejových střelců deníku Sport. Jen 55 sekund před první přestávkou se první formace vylepšená Hlaváčem na pozici falešného beka prosadila znovu, tentokrát v přesilovce. Z dorážky zvýšil na 2:0 Daniel Přibyl.

V úvodu druhého dějství hráli sparťané dlouho v signalizované výhodě, ale úvod následné přesilovky se jim nevyvedl a málem sami inkasovali při úniku dvou litvínovských hráčů. V další početní výhodě, tentokrát poměrně netypické v počtu čtyři na tři, už se domácí prosadili. A byl to právě navrátilec Jan Hlaváč, který šikovně tečoval Poláškovu střelu od modré čáry mimo Petráskův dosah.

I dál byli sparťané aktivnější a po velké šanci Hlinky nakonec přišel i čtvrtý gól. Tentokrát z hole nejlepšího střelce týmu – slovinského snipera Roberta Saboliče. V závěru prostředního dějství byl ještě blízko páté trefě Buchtele, po jehož ráně zazvonila tyčka litvínovské branky.

100
Tolik gólů už vstřelil JAN BUCHTELE v české nejvyšší soutěži.

Do třetí třetiny už v brance Litvínova nastoupil náhradník Janus. A dlouho to vypadalo, že za svá záda žádný puk nepustí, skvěle vychytal například sparťanské přečíslení dva na jednoho. Čtyři a půl minuty před koncem zápasu však nakonec inkasoval. A to z hole Jana Buchteleho, který sám střelou zakončil přečíslení tří sparťanů na jediného obránce soupeře.

Pro českého reprezentanta to tak byl další významný milník kariéry, krátce po prvním gólu v dresu národního týmu si totiž připsal i jubilejní 100. gól v české nejvyšší soutěži. Se Spartou navíc mohl slavit první vítězství nad Litvínovem v této sezoně.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Měli jsme z utkání určitou obavu, protože to bylo po reprezentační přestávce a proti v této sezoně pro nás nepopulárnímu soupeři. Ale myslím, že jsme podali kvalitní výkon a celkem jsme ty obavy rozptýlili. Měli jsme tam kromě gólů navíc i pár líbivých akcí ve druhé i třetí třetině, kdy jsme těch gólů mohli dát víc, ale i tak jsme velice spokojeni.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): Na začátku těch prvních deset minut nebylo z naší strany špatných. Ale jak jsme dostali ještě v první třetině dva góly, tak mi přišlo, jako kdyby mužstvo už nevěřilo tomu, že by s tím zápasem ještě mohlo něco udělat. Od té chvíle Sparta ovládla hru a byla jednoznačně lepším mužstvem.