SPA - MBL 6:2 - Sparta si zajistila play off!

51., pátek 2. 3. 2018
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Aittokallio – Michálek, Pavelka, Mikuš, Kalina, Ďaloga, Kulda, Piskáček – Řepík, Vrána, Hlinka – Forman, Pech, Buchtele – Jarůšek, Klimek, Kudrna – Kumstát, Pšenička, Říčka.
Mladá Boleslav: Růžička (31. Maxwell) – Kurka, Hanzlík, Kurka, Eminger, Němeček, Kotvan, Dlapa, Nedomlel – Orsava, Žejdl, Valský – Pacovský, Nahodil, Klepiš – Pabiška, Musil, Lenc – Němec, Urban, Kousal.
Branky a nahrávky: 14. Vrána, 24. Řepík (Jarůšek), 28. Pech (Forman, Buchtele), 31. Klimek (Pavelka, Michálek), 49. Řepík, 57. Řepík (Michálek, Vrána) – 11. Lenc (Němeček), 36. Němec (Pacovský, Lenc). Rozhodčí: Hradil, Šír – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7 934. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 4:1, 4:2, 6:2. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík – Radan Lenc.
Sparťané hráli v pátek veledůležitou bitvu v O2 areně, v níž se střetla dvě mužstva bojující o play off. Hosté z Mladé Boleslavi se sice dostali do vedení, ale Sparta utkání otočila a v polovině základní hrací doby vedla již 4:1. Domácí tým potěšil fanoušky kvalitním výkonem a pohlídal si vítězství v zápase. Klíčovou roli sehrál Michal Řepík, který vstřelil hattrick. Sparta si díky vítězství 6:2 a prohře Chomutova ve Zlíně zajistila účast v play off!

Utkání začalo v rozvážném tempu. Od úvodu to bruslilo lépe Mladoboleslavským, a právě hostující tým měl možnost první přesilové hry. Sparta se sice ubránila, ale Mladá Boleslav pokračovala v nátlakové hře, která jí přinesla úspěch. V jedenácté minutě padla první branka utkání, když se překvapivou střelou z levého kruhu nad rameno brankáře Aittokallia prosadil Radan Lenc.

Stav 0:1 ale nevydržel dlouho. Domácí se nechtěli smířit s náskokem soupeře a snažili se o vyrovnání. K němu došlo ve čtrnácté minutě, když obránce Kurka chybně rozehrál, a puk se dostal ke sparťanům. Kapitán Petr Vrána byl osamocený v mezikruží a tvrdou střelou golfákem nad rameno gólmana Růžičky skóroval. Ke konci třetiny hráli ještě hosté přesilovou hru, ale kromě střely Klepiše se k vážnějšímu ohrožení branky nedostali, a tak skončila první třetina nerozhodně.

Od druhé periody byl k vidění útočnější hokej s mnoha šancemi i góly. Mladá Boleslav špatně vystřídala a Sparta měla hned zkraje početní výhodu, kterou využila. Brankář Růžička totiž chyboval v rozehrávce a puk se odrazil k Jarůškovi, jenž vypálil od modré čáry. Vynikající práci odvedl Michal Řepík, který clonil před brankou a zvládl puk tečovat za záda gólmana. Neuběhly ani čtyři minuty a domácí vedli už o dva góly! Mladoboleslavští byli pod velkým tlakem a nevěděli, kam dřív skočit. Růžička už nemohl náporu Sparty odolat a z hole Lukáše Pecha inkasoval do odkryté klece.

Sparťané však v tlaku pokračovali i nadále, což jim přineslo čtvrtou branku. Obránce Pavelka našel dokonalou nahrávkou z obranného pásma na druhé modré čáře nabrusleného Lukáše Klimka, jenž svůj únik zakončil přesnou střelou pod vyrážečku. Růžičku poté v brance hostů vystřídal Maxwell. Domácí byli euforii, nicméně po faulu Řepíka hráli v oslabení. Středočeši tak dokázali vykřesat ještě jiskru naděje, když pěknou přihrávku Pacovského zužitkoval v brankovišti Vojtěch Němec. Sparta měla i tak před třetí třetinou slušný náskok.

Domácí nastoupili do třetí části odhodlaní výsledek udržet. V předchozích dvou duelech s Olomoucí a Zlínem totiž právě v poslední třetině vedení ztratili. Hosté však ještě drželi naděje na zvrat, který by jim uchoval teoretickou naději na play off. Mladá Boleslav se ale držela jen do 48. minuty, kdy Sparta zvýšila na 5:2. Michal Řepík jel podél levého mantinelu do třetiny, pokryl si puk před Emingerem a zvolil trochu překvapivou střelu bekhendem, která propadla Maxwellovi kolem bližší tyče do branky.

Pro hosty to znamenalo téměř konec nadějí a Sparta měla utkání pevně pod kotrolou. I další šance mířily spíše na branku Mladé Boleslavi a například Jarůšek selhal v obrovské příležitosti navýšit stav na 6:2, když nepřekonal ležícího brankáře. Zmiňované skóre přece jen nastalo o chvíli později. Hosté hráli přesilovou hru, kterou ještě vylepšili o šestého bruslaře. Spartě se ale povedlo vyhodit puk a rychlostní souboj o něj vyhrál Michal Řepík, který gólem do prázdné klece zkompletoval hattrick!

Radim Rulík (Sparta): "Nezačali jsme zápas dobře a prohrávali jsme. Boleslav nás překonávala přihrávkami ve středním pásmu a takovým protečováním i přečíslovala, my jsme tyto situace špatně sehrávali a museli hru trošku změnit. Strašná nám ale pomohl vyrovnávací gól. To nás povzbudilo a myslím, že o utkání pak rozhodla hlavně druhá třetina, která skončila dobře pro nás. Bylo pak jasné, že Boleslav půjde do třetí třetiny na hraně rizika a my díky tomu riskování máme šance na nějaké brejkové situace, což se i potvrdilo."

Viktor Ujčík (Mladá Boleslav): "Zápas byl asi vyjádřením celé naší sezony. Prostě nám není přáno. Myslím, že první třetinu jsme byli lepší, ale bohužel jedna chyba a přišlo vyrovnání. Spartě to podle mého dodalo trošku klidu a od té doby začali být její hráči silní na puku, přidali nějaké góly a my už jsme nebyli schopní se do toho dostat. My uděláme chybu a dostaneme hned gól. Jinak si myslím, že kluci zápas odbojovali a odmakali, byla tam spousta dřiny, ale žádná radost z toho."