SPA - MNI 2:5 - Na prestižním turnaji se stříbrem

Red Bulls Salute 2017 (hraje se v Ga-Pa), sobota 12. 8. 2017
Sparta - Red Bull Mnichov (GER) SPA - MNI
Sparta: Honzík (5. Aittokallio) – Dvořák, Zámorský, Nedomlel, Kalina, Mikliš, Piskáček, Zeleňák – Říčka, Saponari, Reichenberg – Kumstát, Pech, Forman – Rousek, Hlinka, Kudrna – Uher, Klimek, Smejkal – Černoch.
Red Bull Mnichov (GER): Aus den Birken – Button, Joslin, Boyle, Lauridsen, Kettemer, Abeltshauer – Wolf, Jaffray, Seidenberg – Pinizzotto, Aucoin, Macek – Christensen, Kahun, Hager – Flaake, Eder, Mayenschein.
Branky a nahrávky: 9. Kumstát (Pech, Zámorský), 28. Uher (Pech) – 4. Seidenberg (Jaffray), 4. Jaffray (Wolf, Seidenberg), 5. Macek (Boyle), 33. Seidenberg (Aucoin, Wolf), 46. Pinizzotto (Wolf). Rozhodčí: Piechaczek, Paule - Gaube, Schwenk. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:2. Střely na branku: 23:26. Diváci: 2 843. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:5.
Sparta nedokázala zopakovat triumf z roku 2008 a na Red Bulls Salute končí tentokrát stříbrná. Ve finále s Mnichovem doplatila na špatný úvod, kdy po pěti minutách prohrávala už 0:3 a ve zbytku utkání už ztrátu smazat nedokázala. V souboji s německým celkem však předvedla velmi dobrý výkon a z prestižního turnaje v německém Ga-Pa si zaslouženě odváží stříbrné medaile.

Sparta šla do finále Red Bulls Salute 2017 s jediným cílem – napodobit předchůdce z roku 2008 a turnaj ovládnout. Její plány ovšem výrazně zkomplikovaly už úvodní minuty. Na začátku té čtvrté dokázal potrestat nedůraz na obranné modré čáře Yannic Seidenberg , jenž se prosadil z prostoru před brankou a otevřel skóre.

Už po 41 vteřinách na tom byla Sparta hůře. Dvojice Michael Wolf a Jason Jaffray ujela do úniku dvou na dva a druhý jmenovaný dokázal za přispění tyče překonat Davida Honzíka. Brankář Sparty si v utkání příliš nezachytal, protože už po 27 vteřinách kapituloval potřetí, když si poradil se střelou Daryla Boyla, ale na dorážku Brookse Macka už nedosáhl – 0:3.

Do branky se tak postavil Sami Aittokallio a Sparta se po děsivém úvodu oklepala. V úvodu deváté minuty dostal kotouč rozjetý Petr Kumstát a samostatný únik zakončil gólem. Když vzápětí ve velké šanci Lukáš Klimek přestřelil a Sami Aittokallio zlikvidoval lapačkou nebezpečnou dorážku Madse Christensea, šla Sparta do kabin s dvoubrankovým mankem.

Nebýt špatného vstupu do první třetiny, mohlo utkání skončit úplně jinak, což potvrdil i jeho další průběh. Na ledě se téměř nepřerušovalo, hrálo se ve vysokém tempu a oba týmy předváděly kvalitní hokej. Z vysoké aktivity a často přehnané snahy pramenily i fauly, po kterých si Sparta zahrála minutu a 20 vteřin přesilové hry pěti proti třem.

Tři střelecké pokusy Petra Zámorského ani dorážka Roberta Říčky ovšem gólovou radost nepřinesla. Ujala se až dorážka Dominika Uhera v čase 27:58, který už v klasické přesilové hře pěti proti čtyřem doklepl vyraženou střelu Lukáše Pecha. Mnichovští však mohli bleskově odpovědět, ale výborným tygřím skokem zabránil gólu Sami Aittokallio, na němž si tentokrát vylámal zuby Markus Lauridsen.

Ve druhé polovině třetiny se obě role prohodily. Dva tresty v krátkém sledu poslaly do tří hráčů sparťany a německý celek početní výhodu využil. Z kruhu pro vhazování se tvrdou střelou do horního růžku prosadil Yannic Seidenberg . Ve zbytku třetiny mohli sparťané několikrát přidat třetí gól, ale neujalo se přečíslení Lukáše Pecha s Alexem Reichenbergem, dorážka Jiřího Černocha a bohužel pro Pražany ani individuální akce Lukáše Klimka.

Sparta tak vstupovala do poslední dvacetiminutovky s vědomím, že musí smazat dvoubrankovou ztrátu, ale čárou přes rozpočet bylo vyloučení Miroslava Formana. Útočník Sparty šel za katr v čase 43:40 a po minutě a 44 vteřinách už jeho tým kapituloval popáté.

Pozornosti oslabené obrany tentokrát unikl Steve Pinizzotto, který zůstal nehlídaný mezi kruhy a střelou o tyčku překonal finského brankáře Sparty. Ta se i nadále nevzdávala a krátce po inkasovaném gólu byla blízko odpovědi, když Alexander Reichenberg orazítkoval pouze tyč mnichovské branky.

Čas se ovšem krátil a českému týmu navíc čelil zkušený i kvalitní soupeř, který dokázal držet tempo i tříbrankový náskok. Nic na tom nezměnila ani individuální šance Ondřeje Mikliše, jemuž se nepodařilo dotáhnout svou kličku. Sparta se tak vrací do Čech se zaslouženými stříbrnými medailemi, které vybojovala na obnoveném turnaji Red Bulls Salute.