SPA - OLO 0:1 - Rok 2014 zakončen prohrou

33., úterý 30. 12. 2014
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Novotný – Eminger, Polášek, Mikuš, Ďaloga, Barinka, Piskáček – Klimek, Hlinka (A), Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Forman, Cingel, Sabolič – Procházka, Bahenský, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Olomouc: Trvaj - Staněk, Vyrůbalík (A), Jaroměřský, Skrbek, Škůrek, Ondrušek (A) - Rác, Marosz, Cibák -Rachůnek, Patera (C), Řípa - Zuzin, Herman, Laš - Diviš, Knotek, Buc. Trenér: Petr Fiala.
Branka a nahrávky: 59. Skrbek (Rác, Vyrůbalík). Rozhodčí: Hribik, Lacina - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5918. Střely na branku: 26:21. Průběh utkání: 0:1. Nejlepší hráči utkání: Novotný - Trvaj.
I třetí vzájemný zápas s extraligovým nováčkem z Olomouce nabídl vyrovnanou podívanou s minimem branek. Na tu první se v posledním duelu kalendářního roku 2014 čekalo až do 60. minuty, kdy využil přesilovou hru obránce Pavel Skrbek. Po dvou výhrách nad Slavií a Kometou Brno si tak sparťané připsali porážku a nulový bodový zisk.

Sparťané vstoupili do třetího měření sil s extraligovým nováčkem lépe a brzy si vynutili první faul. V následné dlouhé signalizované výhodě dokonce Rolinek trefil tyčku. V přesilovce byl v šanci znovu sparťanský kapitán, tentokrát nahrával na druhý kruh Pechovi, proti jehož střele po ledě se ale Trvaj stihl přesunout. Na druhé straně zahrozil Řípa, Novotný však pokryl jeho střelu i Paterovu dorážku. Svůj tým sparťanský gólman podržel i během oslabení, kdy ho od modré čáry ostřelovali Jaroměřský a Škůrek.

Sparta se ubránila a byl to opět Rolinek, který se prodral so šance. Najel si po pravé straně a zkoušel stejnou fintu, která mu vyšla v Brně, totiž odrazit puk z velkého úhlu o záda gólmana do branky. Tentokrát mu to ale nevyšlo. V závěru první třetiny se sparťané znovu bránili ve čtyřech, i druhou přesilovou hru soupeře však přežili bez inkasovaného gólu. A sami mohli jít do vedení, když se do přečíslení dostali Cingel se Saboličem, ale střela slovenského útočníka byla olomouckým obráncem sražena do ochranné sítě.

V úvodu druhé dvacetiminutovky dostali sparťané, konkrétně aktivní kapitán Rolinek, puk do olomoucké branky. Rozhodčí ale jeho trefu neuznali a naopak vyloučili domácího Pecha za sekání do gólmana Trvaje. Hanáci si v přesilovce vytvořili několik šancí, žádná ale nebyla gólová. Jak se ukázalo v následujících minutách, přesilovky v tomto zápase zrovna dvakrát nešly ani jednomu ze soupeřů. Sparťané totiž hráli po sérii faulů na straně hostů téměř více než pět minut v kuse v početní výhodě, z toho necelou minutu dokonce v pěti proti třem.

Gól z toho nebyl žádný, vyložených šancí pomálu. Podobně to vypadalo v dalších dvou klasických přesilovkách, které měli Holešovičtí do konce prostředního dějství ještě k dispozici. Do nejvýraznější šance se v nich dostal Pech, ale Trvaj jeho střelu skvěle vyrazil. Soupeř vystřelil na branku Sparty během 20 minut čtyřikrát, přesto byl stav i před třetí třetinou stále 0:0.

Bezbrankové skóre svítilo na časomíře i poté, co se puk po Rachůnkově střele nebezpečně motal před sparťanskou brankou. Dál pokračovala mizérie v přesilových hrách. Nejprve tu svoji nevyužila Olomouc, poté si podobně vedli sparťané. Nutno ovšem podotknout, že při vyloučení Knotka na dvě plus dvě minuty za zásah vysokou holí předvedli sparťané svoji nejlepší přesilovou hru v zápase, ve které soupeře zamkli a vytrvale ostřelovali Trvaje.

Ani tentokrát ovšem nedostali kotouč za jeho záda. V závěru třetí třetiny hráli hosté v početní výhodě po faulu Piskáčka na Rachůnka u sparťanské střídačky a tuhle výhodu už půlminuty před sirénou využili. Obránce Pavel Skrbek měl po vyšachování domácí obrany lehkou práci, puk jen poslal do odkryté branky.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Ačkoliv jsme se snažili zapomenout na zápas v Brně, tak nevím, co se stalo. Respektujeme sílu soupeře, který hrál velmi dobře. Rozhodovalo se v přesilovkách, v kterých jsme byli jaloví, vůbec jsme nestříleli a neměli jsme správný tlak do brány. V závěru udělal Piskáček stupidní faul, který víceméně rozhodl celé utkání.

Jiří Dopita (HC Olomouc): Odehráli jsme velice slušné utkání. Hráli jsme velice dobře v oslabení, i to tří proti pěti, i když nebylo tak dlouhé. V závěru se k nám přiklonilo i štěstí a získali jsme nesmírně cenné tři body.