SPA - OLO 2:0 - Úkol splněn, znovu výhra

ČF2, neděle 21. 3. 2021
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Salák – Dvořák, Jurčina, Polášek, Košťálek, Němeček, Pavelka, Jandus – Sobotka, Horák, Řepík – Rousek, Tomášek, Kudrna – Buchtele, Pech, Forman – Zikmund, Sukeľ, Dvořáček.
Olomouc: Konrád – Ondrušek, Rutar, Vyrůbalík, Škůrek, Rašner, Dujsík – Káňa, Nahodil, Kunc – Ostřížek, Kolouch, Olesz – Burian, Knotek, Klimek – Kucsera, Strapáč, Navrátil – Bambula.
Branky a nahrávky: Řepík (Horák, Sobotka), 25. Tomášek (Košťálek). Rozhodčí: Šír, Sýkora – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 31:33. Průběh utkání: 2:0. Stav série: 2:0.
Sparta od začátku utkání držela otěže a nenechala Olomouc, aby překvapila. V prvních dvou třetinách si domácí vybudovali hubené dvoubrankové vedení, které už nepustili. Alexandr Salák si svým koncentrovaným výkonem připsal nulu a Sparta se na východ republiky vydá s vedením 2:0 ve čtvrtfinálové sérii.

Sparta do druhého zápasu vlétla jako uragán. Od začátku měla více ze hry a již ve druhé minutě mohla jít do vedení. Olomouc si však vyžádala trenérskou výzvu a rozhodčí svůj verdikt změnili, gól nebyl uznán pro nedovolené bránění brankáři. Pražany to však dlouho mrzet nemuselo, přesilovku v šesté minutě proměnil střelou z mezikruží Michal Řepík.

Kohouti se propracovali k větší šanci až v deváté minutě zásluhou Koloucha. Záhy však přišel další trest a slova se znovu chopila Sparta. Buchtele měl na hokejce druhou trefu, Konrád včas zasáhl. Úvodní dvacetiminutovka nabídla svižnou podívanou s minimem přerušování, další trefa ale nepřišla, a tak do kabin šli domácí s těsným náskokem.

Druhá třetina navázala na tu první a Sparta byla silnějším celkem na ledové ploše. Opět se šancí blýskl Buchtele, nicméně znovu ve vzájemném souboji zvítězil Konrád. Dlouho ale na gól domácí čekat nemuseli, v čase 24:20 se z dorážky prosadil David Tomášek. V následujícím průběhu si početní výhodu vyzkoušela poprvé v zápase Mora, nicméně šanci na snížení manka nevyužila. I přes plynulý průběh nenabídl další průběh dějství větší šanci, domácí tak šli do kabin za stavu 2:0.

Závěrečná dvacetiminutovka byla v duchu soubojů o střední pásmo. K vidění nebylo mnoho šancí jak na straně hostů, tak na straně aktivnějších domácích. Olomouci se nedařilo dostat přes dobře bránící sparťany a zároveň Pražané neměli tak silný tah na branku. Na rozložení sil toho moc nezměnila ani další přesilovka Sparty. Kohoutům nepomohla ani druhá přesilovka na snížení skóre. I přesto, že Olomoučtí zvýšili střeleckou frekvenci, Salák nepolevil a přečkal i hru bez brankáře. Sparta tak díky vítězství 2:0 vede shodným poměrem i čtvrtfinálovou sérii.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Myslím, že dnes jsme odehráli o malinko lepší utkání než včera. Bylo vidět, že jsme více rozehranější. Důležité bylo, že jsme šli do vedení. Potom jsme takovým zodpovědným týmovým výkonem to utkání zvládli a přidali jsme důležité druhé domácí vítězství. Možná je to třeba malinko na úkor ofenzivy, ale ta defenziva fungovala výborně. Olomouc hraje skvěle, takže i na ty dva zápasy u nich musíme být dobře připravení."

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Těžko jsme se dostávali přes výbornou obrannou hru domácích, moc nás tam nepouštěli do zakončení. S tím jsme měli velký problém; ač jsme nakonec vyhráli na střely, nedokázali jsme bohužel dnes vstřelit ani gól. Druhá věc, která s tím víceméně souvisí, je naše vhazování, které bylo velice špatné. Nedokázali jsme vyhrát buly ani v přesilové hře a tím si pomoci. Soupeř nás hned vyhnal ven a my jsme se tam museli těžko dostávat. Obranná hra Sparty byla opravdu velice dobrá. Mají to v čele s brankářem dobře postavené, my se budeme snažit na ně přes ty dva volné dny něco vymyslet a soustředit se na ty zápasy doma."