SPA - PCE 2:1 - Sparta otočila duel legend

49., neděle 22. 2. 2015
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Novotný – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Barinka, – Forman, Hlinka (A), Klimek – Sabolič, Přibyl, Buchtele – Kumstát, Pech (A), Rolinek (C) – Volek, Cingel, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Pardubice: Kristan - Gregorc, Čáslava (C), Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Čutta, Korím - Semorád, Marcinko, Zohorna - Radil (A), Nahodil, Tybor - Poulíček, Špaček, Starý - Gašparovič, Kaut, Voženílek. Trenér: Miloš Říha.
Branky a nahrávky: 26. Buchtele (Přibyl, Polášek), 55. Mikuš (Forman, Cingel) - 10. Marcinko (Gregorc, Semorád). Rozhodčí: Hradil, Šír - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6602. Střely na branku: 41:17. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči zápasu: Buchtele - Kristan.
Sparťané dokázali v předposledním domácím utkání základní části otočit průběh zápasu s Pardubicemi a díky trefám Jana Buchteleho a Juraje Mikuše urvat tři body. Potěšili tak původní i nové členy Klubu legend HCS, který byl před zápasem slavnostně rozšířen o čtyři nová jména. S Pardubicemi tak mají Holešovičtí v této sezoně bilancí tří výher a jediné porážky.

Do slavnostního duelu, před jehož zahájením byl Klub legend HCS rozšířen o čtyři nové členy, se současní borci hájící sparťanské barvy vrhli do zápasu s plným nasazením. A to jim hned po 46 sekundách vyneslo první přesilovou hru, když Benák podržel dorážejícího Klimka. V početní výhodě si připsal nejnebezpečnější střelu Buchtele, ale kotouč bohužel pro domácí prolétl jen těsně vedle tyčky. I ve hře v pěti byli sparťané jasně lepší, velký tlak si vytvářel zejména první útok.

Byli to ale Pardubičtí, kdo šel do vedení. Úvodní gól vytěžili prakticky z první větší šance, a to po spolupráci elitní útočné formace. Křižnou backhandovou nabídku z roku zužitkoval střelou z levého kruhu mířící do protipohybu gólmana Tomáš Marcinko. Následně měli hosté přesilovou hru, ale nedostali se v ní vůbec k ničemu. Bránící sparťanská čtveřice dokázala držet puk daleko od své branky. Ačkoliv sparťané svého soupeře v prvním dějství přestříleli 14:7, odcházeli do šaten s jednogólovým mankem.

V úvodu prostřední části zvonila tyčka Novotného branky. Trefil ji Radil, poté ještě do betonu sparťanského brankáře nebezpečně dorážel Tybor. O chvíli později to cinklo i na druhé straně, a to po Ďalogově nahození, které tečovalo klubko hráčů před Kristanem. Sparťané si krátce nato zahráli další přesilovku, ve které se jim podařilo srovnat skóre. Krásnou akci začal Polášek na modré čáře, který předal kotouč na kruh Přibylovi, a ten našel u protilehlé tyčky číhajícího Jana Buchteleho. Jeho trefa Holešovické nabudila a brzy mohli přidat druhý zásah, když ujížděli Kumstát a Pech ve dvou na jednoho. Střela druhého jmenovaného ale mířila jen do Kristanovy náruče.

Další nebezpečnou šanci si připsal Klimek, který se ale o chvíli později po zákroku u mantinelu odebral s bolestivou grimasou do šatny a zápas pro něj skončil. Sparťané v poklidu ubránili i další nepodařenou pardubickou přesilovku, ale sami se v té svojí po faulu na Ďalogu také prosadit nedokázali. Až po ostrém zákroku Barinky si hosté v další početní výhodě vytvořili velký tlak, proti Zohornově pumelici z kruhu ale dokázal skvěle zasáhnout Novotný. Na druhé straně hrozili Sabolič a zejména Přibyl, který jel sám na Kristana, ale jeho backhandová klička zamířila těsně nad břevno.

Sparťané se od začátku třetí dvacetiminutovky hnali za vedoucím gólem, ale v zakončení se jim nedařilo a hosté měli několikrát obrovské štěstí. V tutovkách totiž neuspěli Hlinka, Rolinek ani Pech. Další příležitost dostat se do vedení měli Pražané v přesilovce po faulu Marcinka, ale i z vyložených pozic pro střelu si nahrávali, a tak Kristana příliš neohrozili. Lépe si vedlo už ve hře v pěti dravé trio Forman – Cingel – Sabolič, ale ani jejich pokusy si cestu do sítě nenašly.

Až v 55. minutě se domácí dočkali a zúročili svoji trvalou převahu, soupeř měl v tu chvíli ve třetí třetině pouze jedinou střelu na branku. Forman nahrával zpoza branky a obránce Juraj Mikuš si sjel až před Kristana, kde doklepnutím z první dostal kotouč do branky a svůj tým do vedení. O to se museli sparťané záhy obávat, čekalo je totiž další oslabení a Pardubice se s velkou vervou draly za vyrovnáním. Jejich tlak pokračoval i v následné power play, ale sparťané už dokázali hubený náskok uhájit, a připsat si tak třetí výhru nad Pardubicemi v této sezoně.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Měli jsme docela dobrý vstup, ale neproměnili jsme tam některé šance. A jak už to bývá, soupeř z té ojedinělé šance dal gól, čímž se trochu uklidnil. My jsme potom měli špatný nástup do druhé třetiny a je pravda, že kdyby tam soupeř odskočil, bylo by to pro nás těžké. Tím, jak jsme vyrovnali, jsme se ale zase dostali do zápasu a poslední třetina byla na jednu bránu. Potom už z toho bylo zasloužené vítězství. Klimek s Ďalogou odjeli do nemocnice, ale zatím o jejich stavu nevíme nic bližšího.

Miloš Říha starší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): Byl to zajímavý zápas pro diváky, pro nás trenéry ani tak ne. My jsme v situaci, kdy se trošku trápíme a té psychiky moc nemáme, ale odevzdali jsme tu dobré první dvě třetiny, v té třetí byla jasně lepší Sparta a mohla to už rozhodnout dávno před tím gólem. Ale protože nás nepotrestala, právě proto jsme ten zápas měli dohrát alespoň na remízu a pak se pokusit o ten další bod. Škoda šancí ve druhé třetině, kdy jsme to měli dvakrát do prázdné brány. Být to 2:0, nebo 3:0, myslím, že bychom ten zápas dotáhli. V závěru jsme se toho zápasu báli, to bylo zcela jednoznačně vidět.