SPA – PLZ 3:2 – Velká bitva pro sparťany

4., neděle 25. 9. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Kořenář – Graňák, Krejčík, Polášek, Jurčina, Němeček, Jandus, Mikliš – Sobotka, Horák, Řepík – Safin, Tomášek, Kaše – E. Thorell, G. Thorell, Forman – Dvořáček, Vitouch, Přibyl.
Plzeň: Pavlát – Budík, Zámorský, Baránek, Piskáček, Houdek, Kaňák – Schleiss, Kodýtek, Rekonen – Blomstrand, Mertl, Lang – Hrabík, Bitten, Suchý – Sedlák, Malát, Adamec – A. Dvořák.
Branky a nahrávky: 17. Kaše (Graňák), 42. Safin (Forman), 58. Řepík (Horák, Sobotka) - 53. Rekonen (Kaňák, Schleiss), 59. Rekonen (Baránek, Kodýtek). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Malý, Ondráček. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 465. Střely na branku: 26:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík – Aleksi Rekonen.
V domácím zápase proti Plzni jsme chtěli napravit nepodařený výkon z Olomouc, což se našemu týmu podařilo! V atraktivním utkání jsme díky trefám Davida Kašeho, Ostapa Safina a Michala Řepíka zvítězili 3:2. Výborným výkonem se pod vítězství podepsal i Josef Kořenář v brance, který si připsal vítězný extraligový debut v našemu dresu.

Oba týmy vstoupily do utkání hodně aktivně a první velkou příležitost měli hosté. Filip Suchý se dostal ke kotouči po chybné rozehrávce Josefa Kořenáře a jen kousek mu chyběl k otevření skóre. Brzy jsme zahrozili i my, když si velký tlak vypracovala naše první lajna a Michal Řepík střílel z velmi zajímavé pozice.

Hrálo se nahoru dolu a zhruba v polovině třetiny se k další šanci dostal plzeňský Suchý, bekhendovým zakončením ale Kořenáře nepřekonal. Sparťanský první útok byl také při chuti a jak Řepík, tak Sobotka se dostali k velkým šancím. Dominik Pavlát v brance Plzně ale i s trochou štěstí udržel bezbrankový stav. To už však o pár chvil později neplatilo, když se po skvělém tlaku Sparty dostal k nahození od modré Dominik Graňák a jeho nabídku skvěle sklepnul do sítě David Kaše a svým prvním zásahem v sezóně otevřel střelecký účet zápasu.

V samém závěru mohlo být ještě veseleji, když do brejku unikli Michal Řepík s Vladimírem Sobotkou, druhý jmenovaný byl ale při zakončení faulován a k velké smůle se neujala ani jedna z následných dorážek. Nařízená přesilovka byla rozdělena sirénou a do kabin jsme tak šli s jednobrankovým náskokem.

Zbytek početní výhody se nám využít nepodařilo a po faulu Horáka dostali naopak příležitost hokejisté z Plzně. Nebezpečně pálil Jan Schleiss, ale Josef Kořenář v naší brance předvedl další jistý zákrok. Stejně jako při obrovské šanci Filipa Suchého, který se ho snažil obejít kličkou, Kořenářův beton byl však na správném místě. V další naší přesilovce hledal skvěle postaveného Tomáška Sobotka, ale tomu se prudký pas bohužel nepodařilo zpracovat. O pár minut později se do výborné pozice mezi kruhy dostal Ondra Mikliš, jeho bombu ale Pavlát zlikvidoval.

Utkání i nadále nabízelo zajímavou podívanou plnou šancí, oba brankáři však chytali výborně a drželi šance svých týmů na vítězství. Velmi aktivní byl sparťanský kapitán Michal Řepík, který se stejně jako v první části propracoval hned k několika zakončením, zatím se mu ale na čepel lepila smůla.

Necelých pět minut před koncem druhé třetině velmi tvrdě pálil od modré Petr Zámorský, branku ale o kousek netrefil. Na druhé straně se pak řítil po pravém křídle Erik Thorell a hledal ještě lépe postaveného Jakuba Krejčíka, ten ale netrefil skákající kotouč. V prostřední části tak branka nepadla a před třetí třetinou bylo vše otevřené.

Vstup do třetí části sparťanům vyšel naprosto dokonale. Kotouč se od mantinelu odrazil přímo na hůl volného Míry Formana na pravém kruhu, ten okamžitě našel Ostapa Safina na druhé straně a ten už neměl žádný problém uklidit puk do poloprázdné branky. Druhý gól nás uklidnil, a i nadále jsme Plzeň tlačili. Navýšit náskok mohl David Vitouch, svou ránou z levého křídla však orazítkoval pouze tyčku Pavlátovy branky.

Hosté rozhodně nic nezabalili, zvedli intenzitu napadání a tlačili se do zakončení. Nebezpečně střílel Tomáš Mertl a několik pověstných dělovek vypustil ze své hole také Petr Zámorský, Pepa Kořenář předváděl jeden jistý zákrok za druhým. Nakonec ale přece jen kapituloval, když plzeňští velmi dobře sehráli přesilovkovou kombinaci a Aleksi Rekonen z pravého kruhu střelou z první vymetl šibenici. A nechybělo daleko k vyrovnání, Václav Adamec ale naštěstí nedosáhl na volný puk před odkrytou brankou.

Tempo hry se s blížícím se koncem stupňovalo a nechyběly ani emoce a tvrdé zákroky. Trochu úlevy nám přineslo vyloučení Zámorského tři minuty před koncem. Sobotka s Horákem ještě své příležitosti nevyužili, to se ale povedlo Michalovi Řepíkovi, který dostal po rychlé kombinaci přihrávku mezi kruhy a prudkou ranou propálil plzeňského brankáře.

Dvoubrankové vedení ale trvalo jen pár chvil, protože ihned po odvolání brankáře se podruhé v zápase prosadil Aleksi Rekonen, který se výborně zorientoval na brankovišti a zasunul do odkryté branky. V závěrečném power play se Plzeň dostala do obrovského tlaku, sparťané v čele skvěle chytajícím Kořenářem ale vedení udrželi a připsali si tři body do tabulky.

Patrik Martinec (HC Sparta Praha): "Kluci zápas odbojovali, měli jsme plno zablokovaných střel. Výborný výkon podal Pepa Kořenář, který měl extraligovou premiéru za Spartu. Dal nám velkou šanci vyhrát. Oproti Olomouci to byl diametrálně odlišný přístup."

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "Bylo to vyrovnané utkání. Bojovali jsme od začátku a věděli jsme, že to bude o jedné brance. Nakonec se to potvrdilo. Sehráli jsme slušné utkání. Čeká nás spoustu práce, tým je poměrně mladý. Věříme tomu, že se to zlepší."