SPA - TPS 3:2 - Vybojovaná naděje na postup

4., neděle 5. 9. 2021
Sparta - Turku SPA - TPS
Sparta: Neužil – Moravčík, Jurčina (A), Němeček, Mikliš, Pavelka, Dvořák – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Doležal, Kaše, Chlapík – Buchtele (A), Zikmund, Forman – Prymula, Vitouch, Konečný – Dvořáček
Turku: Anttila – Suomi, Eronen (A), Anttalainen, Rafkin, Viro, Arell, Ivarsson – Nurmi, Pärssinen (A), Rodewald – Steenbergen, Hults, Sandberg – Slafkovský, Hakkarainen, Väisänen – Intonen, Jasu (C), Liukas – Vainionpää
Branky a nahrávky: 12. Konečný (Pavelka), 26. Buchtele (Zikmund, Forman), 45. Konečný (Vitouch, Prymula) – 37. Hults (Suomi), 44. Nurmi (Slafkovský, Pärssinen). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Ondráček, Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3189. Střely na branku: 26:30. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
Sparťanům se podařilo zvítězit za tři body, když porazili i finské Turku i podruhé, tentokrát na domácím ledě. Skvělými výkony se blýskli především brankář Jakub Neužil a mladý útočník Jakub Konečný, který vstřelil první dvě branky ve sparťanském A-týmu. I ve druhém domácím utkání jsme si tak připsali cenné vítězství, které nám udržely postup ze skupiny ve svých rukách.

Od úvodu utkání jsme měli možnost sledovat vyrovnanou hru bez větších šancí. První náročnější zákrok musel Jakub Neužil vytáhnout až po necelých šesti minutách hry proti Steenbergenově střele z bezprostřední blízkosti. Sparťanští hokejisté se rozhodli na soupeře aplikovat velmi důrazný styl hry, ale ke gólovým příležitostem to i nadále nevedlo, naopak náš brankář se zaskvěl několika výbornými zákroky.

Hned z první velké příležitosti jsme ale udeřili. Po skvělé přihrávce Tomáše Pavelky se Jakub Konečný řítil sám na brankáře Anttilu, a přestož byl faulován, dokázal pohotovou střelou vsítit svůj první gól ve sparťanském áčku. Těsně před sirénou jsme mohli odskočit do dvoubrankového náskoku, obrovskou šanci při úniku ve dvou proti jednomu však nevyužil David Kaše po přihrávce Filipa Chlapíka.

Druhá třetina hned od začátku nabídla atraktivní podívanou nahoru – dolu, ale oba gólmani předváděli jisté výkony. Nedůraz v obraně Turku se však brzy podařilo využít Janu Buchtelemu, který dorazil nahození Ladislava Zikmunda zpoza branky a poslal nás do trháku. Branka sparťany nakopla a jen málo chybělo, aby se jim podařilo vstřelit i třetí trefu.

TPS se po pár minutách oklepalo a Steenbergen mohl po úniku z levého křídla snížit, zradila ho ale přesnost. Následně se nám nepodařilo využít dlouhou čtyřminutovou přesilovku a soupeř sám z následné výhody trestal. Vyloučení Ondřeje Mikliše bleskově využil ranou do odkryté branky Mitch Hults.

Do závěrečné části vstoupili lépe hosté, když se jim bohužel podařilo zúročit i podruhé početní výhodu. Tvrdou střelou se tentokrát prosadil Markus Nurmi. Rovnovážný stav ale trval jen něco málo přes minutu. Svým druhým gólem v zápase poslal Spartu zpět do vedení Jakub Konečný, když zametl kotouč do odkryté branky po chytré zadovce jiného mladíka Davida Vitoucha.

Soupeř ale rozhodně nic nezabalil a necelých pět minut před koncem třetí třetiny se zaskvěl dvěma fantastickými zákroky Jakub Neužil, když v krátkém časovém sledu zlikvidoval nebezpečné úniky Anttalainena a Steenbergena. V závěru utkání nás ještě čekaly velmi perné chvíle, když po vyloučení Michala Řepíka hosté odvolali brankáře, opět nás však podržel Jakub Neužil. Turku výhodu 6 na 4 nevyužilo, proto se tak sparťané radují ze zisku tří bodů a zachování postupových nadějí.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Hodnocení zápasu bych rozdělil na dvě poloviny. První třetinu jsme odehráli velmi dobře, navázali jsme na výkon v předchozím zápase. Naši hru jsme si pokazili v naší dlouhé čtyřminutové přesilovce, kterou jsme nesehráli vůbec dobře. Od té doby jsme byli horším týmem a soupeř hru vyrovnal. V oslabení i přesilovkách se nám vzápětí příliš nedařilo, ale zejména díky skvělému výkonu naší čtvrté formaci jsme dotáhli zápas do vítězného konce."

Jussi Ahokas (TPS Turku): "Odehráli jsme velmi náročný zápas, věděli jsme, že musíme vyhrát. V utkání se nám příliš nedařilo střelecky, soupeř byl lepší v zakončení. Bohužel pro nás jsme v zápase udělali až moc chyb v obraně, které Sparta potrestala. Do zápasu jsme se vrátili v přesilových hrách, ve kterých jsme dali dva góly. V početních výhodách jsme hráli dobře, vrátili jsme se zpět do zápasu. Ve hře pět na pět byl úspěšnější soupeř."