SPA - TRI 5:2 - Rozjetá Sparta porazila i Třinec

38., neděle 6. 1. 2008
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Jerofejevs - Ton, Sivek, Netík - Melichárek, Langhammer, Štrba - Mrňa, Vaic, Dragoun - Podlešák, Švagrovský, Hromas.
Třinec: Daneček - Sekeráš, Výtisk, D. Seman, Malec, Andersons, Kroupa, Pácal, Švarný - Tomík, Štefanka, D. Moravec - P. Barinka, Peterek, Martynek - Korhoň, Polanský, Hampl - Hrňa, Kolusz, Steber.
Branky a nahrávky: 6. Jan Hanzlík (Langhammer), 26. Štrba (Tabaček), 36. Netík (Ton), 49. Mrňa (Vaic), 50. Podlešák (Ton) - 33. Martynek (Malec), 55. Štefanka (Tomík). Rozhodčí: Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6, navíc Korhoň (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4403.
Sparta potvrdila vzestupnou formu a na svém ledě porazila i přímého konkurenta v extraligové tabulce, mužstvo Třince. Domácí si náskok vybudovali již v první třetině, kdy skóre otevřel dalekonosnou ranou obránce Jan Hanzlík. Vedení domácí bezpečně kontrolovali a postupně své vedení zvyšovali až na konečných pět dva. Sparťané se dočkali i sté branky v této sezóně, jubilejním střelcem se stal Pavel Mrňa.

Sparta potvrdila vzestupnou formu a na svém ledě porazila i přímého konkurenta v extraligové tabulce, mužstvo Třince. Domácí si náskok vybudovali již v první třetině, kdy skóre otevřel dalekonosnou ranou obránce Jan Hanzlík. Vedení domácí bezpečně kontrolovali a postupně své vedení zvyšovali až na konečných pět jedna. Sparťané se dočkali i sté branky v této sezóně, jubilejním střelcem se stal Pavel Mrňa. Třinec do Prahy přijel bez obou stabilních brankářů Vojtka a Čechmánka, mezi tyčemi tak dostal příležitost mladíček Daneček. Sparťané na něj poprvé vyzráli v šesté minutě, kdy se ke střele napřáhl Hanzlík a následně propálil vše, co mu stálo v cestě. Gól byl vyústěním herní převahy domácích, kteří se do boje pouštěli s velikou chutí. Vyrovnat mohl v šesté minutě agilní Korhoň, ale v úniku byl zahákován Černoškem, který mu tímto způsoben zabránil zakončit. V následné přesilovce si Oceláři nevedli zle, usadili se před Dubou, ale nedokázali si vypracovat žádnou nebezpečnou šanci. Horko bylo i před brankou Třince. Po vyloučení Korhoně vymýšlel pohlednou akci Ton. Zpětnou přihrávkou vyzval ke skórování Sivka, jenže ten pálil mimo tři tyče klece hostů. Sparta byla v první třetině lepším mužstvem a zaslouženě šla do kabin s jednobrankovým náskokem. Třinečtí hokejisté mohli blahořečit svého brankáře, jenž je několika zdařilými zákroky podržel.

Druhé dějství odstartovala obrovská šance Moravce. Dlouhovlasý hokejista ve službách Třince mohl v přesilové hře po vyloučení Stehlíka zakončovat do odkryté branky, jenže netrefil a jeho spoluhráč Štefanka následně bekhendem poslal kotouč jen do lapačky gólmana Sparty. Vzápětí udeřilo na druhé straně. Slovenský bek Tabaček se na hranici útočného pásma elegantně zbavil forčekujícího útočníka, tvrdě vypálil a Martin Štrba, navrátilec do sestavy úřadujícího mistra, tečoval puk za záda bezmocného srážce třinecké svatyně. Hosté se ocitli pod tlakem a nechybělo mnoho, aby inkasovali potřetí. Když však po nájezdu dvou útočníků na jediného obránce sekl po Danečkově ruce Netík, měli Slezané ideální příležitost utkání zdramatizovat. To se jim také podařilo, protože pěknou kombinaci Peterka, Malce a Martynka, korunoval poslední jmenovaný gólem. Dvoubrankové vedení si svěřenci trenéra Výborného vzali zpět těsně po skončení výhodné početní převahy čtyř hráčů proti třem. Gólman hostů se tygřím skokem vrhl proti Tonovi, ten však místo střely zvolil přihrávku na Netíka, který bez problému rozvlnil síťku v opuštěné brance. Sparta měla i další šance, Dragoun se řítil vstříc brankáři úplně sám, jenže střelu uspěchal, Vaicovi na brankovišti chyběl potřebný klid v zakončení a Netík nedokázal přehodit beton ležící opory hostů. I tak byla po čtyřiceti minutách stále spokojenější Sparta.

Úvod poslední třetiny patřil hostujícímu celku. Oceláři několikrát nebezpečně zahrozili, jednou musel na brankové čáře za překonaného Dubu dokonce zaskakovat obránce Tabaček. Jedovatá byla i střela Martynka z šestačtyřicáté minuty, jenže ani ta v bráně neskončila a hosté za svou bezmoc v zakončení zaplatili. V čase 48:48 se do útoku prosmýkl mladý forvard Pavel Mrňa a povedenou střelou do horního rohu zvýšil na 4:1. Sparťanské manévry nebraly konce. O minutu a čtyři sekundy později vstávali fanoušci holešovického mužstva popáté. Ton přihrál napříč kluzištěm Podlešákovi, který dal svůj první gól v letošní sezóně. Třinec nakonec alespoň zkorigoval stav brankou Štefanky, jenž vložil hůl do Tomíkovy přihrávky tak šikovně, že kotouč přeplachtil Dubovo rameno a zapadl do klece. Poté už se na ukazateli skóre nic nezměnilo a příznivci Sparty si mohli vychutnat vítězství klubu svého srdce. Důležitá výhra upevnila čtvrtou příčku Pražanů v tabulce a byla výbornou pozvánkou na úterní duel s Plzní.

František Výborný: Věděli jsme, že nás čeká zkušený tým jak v obraně i v útoku a že jeho hráči dokážou využít každé chybičky soupeře, což se i potvrdilo tím, že po ztrátě kotouče ve středním pásmu měli většinou hned šanci. Vážím si toho, jak dobře chytal Tomáš Duba a myslím, že všechny lajny zaslouží pochvalu za dobrý výkon, i když to není absolutorium.

Jiří Juřík: Před tímto utkáním jsem se dostali do těžké situace na postu brankařů a nakonec jsme to museli řešit tím, že po skončení MS dvacítek nastoupil Lukáš Daneček a bylo vidět, že delší dobu nechytal. Vytvořili jsme si dostatek brankových příležitostí, ale nevyužili jsme je a proto je výsledek takový, jaký je.