SPA - VIT 1:4 - Vítkovice vyučily Spartu z efektivity

25., neděle 28. 11. 2010
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Novotný - Vykoukal, Jan Hanzlík, Philipp, Gulaši, Macholda, O´Brien - Kůrka, D. Výborný, Ton - Bartánus, Koreis, Hromas (41. Luňák) - Y. Treille, Karpov, Smoleňák - D. Tůma, Broš, Kafka
Vítkovice: Málek - Punčochář, Barinka, Malík, Trnka, Ovčačík, Voráček, Rehák - Huna, Burger, Káňa - Šedivý, Húževka, Tomas - Pohl, Strapáč, Klimek - Svačina, J. Sýkora, Szturc
Branky a nahrávky: 59. Hanzlík (Ton, Vykoukal) - 23. Szturc (Svačina, Sýkora), 31. Huna (Burger, Barinka), 54. Punčochář (Šedivý), 60. Húževka. Rozhodčí: Hodek, Smitka - Kis, Prchal. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:1. Diváci: 4 240. Střely na branku: 35:27. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.
P r a h a - Vítkovice splnily povinnost a potvrdily dobrou formu z posledních zápasů. Za to Spartě se nedaří dostat z bludného kruhu, ve kterém se nachází. Hosté položili základ ke své výhře v prostřední části, kdy dvěma góly odskočili domácím. Poté si vše již zkušeně hlídali.Za stavu 3:0 již hodně fanoušků začalo opouštět halu. Sparta si připsala čestný úspěch, který byl vzápětí zapomenut brankou Vítkovic do prázdné klece.

Sparťanskou svatyni hájil od začátku náhradník Filip Novotný, který se v holešovickém brankovišti objevil po téměř dvou měsících. Vážněji ho zaměstnal hned ve třetí minutě Vladimír Svačina, ale jeho střela postrádala gólové parametry. Mladý gólman si věděl rady i s následným pokusem Huny. Sparta se rozkoukala o něco později, tvrdou střelou od modré se Málkovi prezentoval Vykoukal.

Tentýž hráč o pár minut později objevil rozjetého Bartánuse, který už ale nedokázal trefit skulinu mezi betony vítkovíckého brankáře. Asi největší šanci první třetiny si vypracovali sparťané Broš a Kafka. První jmenovaný pálil do Málkova betonu, od něhož se kotouč odrazil přímo na čepel Petra Kafky. Mladý forvard ale jen orazítkoval tyč. I díky tomu tak po prvních dvaceti minutách svítil na ukazateli skóre nerozhodný výsledek.

Druhé dějství se ještě ani pořádně nerozběhlo a už tu byla pro domácí pohroma. Roman Szturc se dostal k odraženému kotouči a překonal ležícího gólmana Sparty. Ve druhé třetině sudí rozdal velké množství trestů. Výhodu jednoho muže hosté využili ve 31. minutě, kdy se Rudolf Huna protáhl kolem mantinelu a trefil se mezi betony Filipa Novotného. Ostravané tak vedli už o dvě branky.

Hosté nabídli tři minuty před koncem Spartě jedinečnou příležitost snížit, poslali se totiž hned do dvojnásobného oslabení. Pražané semkli svého soupeře v hloubi třetiny, gól však ze své enormní snahy nevytěžili. Zato šancí spálili nepočítaně. Na Málkovi shořel nejprve Výborný, potom i Broš. Do třetí třetiny tak domácí nastoupili z dvougólovým mankem.

Poslední fáze hry začala zvolna. Bartánus pozdravil Málka lehoučkým nahozením na jeho branku, se kterým si vítkovický gólmana v pohodě poradil. Tempo hry viditilně zvolnilo, kotouč se na několik minut zasekl ve středním pásmu. Na Novotného to skoušel zpoza modré čáry Barinka. O poznání ostřejší projektil ale vyletěl z hokejky Jana Káni. I s ním si však sparťanský gólman poradil.

Na přesnou střelu Petra Punčocháře už byl ale krátký. Vítkovický zadák – byť střílel z úhlu – objevil volné místo v Novotného brance a zvýšil na 3:0. Dvě minuty před koncem trenér Hořava odvolal brankáře a tenhle riskantní tah se mu brzy vyplatil. Ton zadovkou objevil Jana Hanzlíka, jenž připravil Málka o čisté konto. Novotný však na střídačce zůstal a to už Vítkovičtí potrestali. Do prázdné brány pečetil skóre Peter Húžavla. Sparťané prohráli po páté za sebou, od reprezentační přestávky ještě nebodovali.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Mohli jsme se dostat do zápasu dlouho dvojnásobnou přesilovkou za stavu 0:2. Měli jsme nějaké šance, ale gól jsme nedali. Zápas jsme nezvládli a prohráli. Chtěl bych ale poděkovat divákům, kteří nás drží nad vodou. Pořád na nás chodí a fandí nám. I když se to nezdá, tak to celému mužstvu pomáhá. Je to pro nás vzpruha."

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): "Za vítězstvím jsme šli od prvního střídání aktivní hrou. I když na počet střel to bylo v první třetině vyrovnané, tak jsme při hře pět na pět pustili Spartu do jedné šance, kdy z toho byla tyčka, zatímco my jsme měli takové tři příležitosti. Obecně jsme měli při rovnovážném stavu hru pod kontrolou, Sparta byla nebezpečná při přesilových hrách a my jsme se kolikrát nedostali ze třetiny. Za stavu 2:0 jsme si myslel, že bychom mohli rozhodnout při přesilovce pět na tři, ale to se nestalo. Měl jsem z toho obavy, které se ale ukázaly být liché. Soupeř dostal stejnou situaci a také si s ním neporadil. Jediným našim problémem byl velký počet vyloučení, což nás provází ve všech venkovních zápasech. Spousta z nich je zbytečná."