SPA - VIT 2:4 - Sparťané v dohrávce padli

16., úterý 5. 12. 2017
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Kváča – Kalina, Michálek, Dvořák, Nedomlel, Švrček, Pavelka, M. Jandus – Říčka, Vrána, Kudrna – Smejkal, Černoch, Uher – Reichenberg, Hlinka, Forman – Kumstát, Pšenička, Dvořáček.
Vítkovice: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Krenželok, Trška – Olesz, Lev, Hudeček – Květoň, Roman, Szturc – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Jáchym, Stránský.
Branky a nahrávky: 20. Hlinka (Reichenberg, Forman), 32. Forman (Reichenberg, Michálek) – 14. Lev (Baranka, Sloboda), 23. Kucsera (Hrbas), 30. Zdráhal (Lev), 58. Hudeček (Olesz). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 432. Střely na branku: 40:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman - Jakub Lev.
Soupeř z Ostravy šel v dohrávaném utkání jako první do vedení, sparťané v závěru první třetiny vyrovnali zásluhou přesilovkové trefy kapitána Jaroslava Hlinky. Vítkovičtí ale vstřelili další dva góly a domácí museli opět dotahovat. Snížit se povedlo opět v přesilovce Miroslavu Formanovi, ale to bylo ze sparťanské strany vše. Hosté naopak pojistili vítězství čtvrtou brankou.

S několika změnami oproti předchozímu duelu nastoupili sparťanští hokejisté do souboje s Vítkovicemi. V sestavě chyběli zraněný Pech a Jarůšek, který nemohl hrát, protože v 16. kole nastoupil už v dresu Hradce Králové. Mezi tyčemi se naopak premiérově objevil Kváča, výpomoc z Českých Budějovic na střídavé starty.

Úvod utkání příliš pohledný hokej nepřinesl. Oba týmy měly potíže s usazením se v útočném pásmu a žádné výraznější příležitosti k vidění nebyly. Poté dostaly Vítkovice výhodu první přesilové hry. Z levé strany střílel nebezpečně Kucsera, jeho pokus však těsně minul Kváčovu branku. Na druhé straně se k dorážce Michálkovy rány protlačil Říčka, gólmana Bartošáka ale nepřekonal.

Na první branku čekali diváci v O2 areně do 14. minuty. Po faulu Dvořáka využily Vítkovice početní výhodu. Baranka nalezl mezi kruhy v ideální palebné pozici připraveného Jakuba Lva, který střelou na vyrážečku překonal Kváču poprvé. Přesně dvě minuty před koncem první části putoval na trestnou lavici za držení hole Klok a i Sparta si s nabídnutou šancí poradila výtečně. Reichenberg vybídl lahůdkovou přihrávkou Jaroslava Hlinku, který z bezprostřední blízkosti zařídil vyrovnání. Do kabin se tak odcházelo za stavu 1:1.

Důležitým zákrokem se blýskl ve 22. minutě Kváča, který tak zastavil snažení vítkovických nájezdníků při signalizovaném vyloučení. Na trestnou lavici už potřetí v zápase zamířil Dvořák. Vítkovická přesilovka ale neměla dlouhého trvání – po několika vteřinách se krosčekem provinil Roman a hrálo se čtyři na čtyři. Sparťané si vypracovali dosud největší šanci v zápase, Forman ale rozezvučel pouze břevno. A tak přišel na trest. Mezi Kváčovými betony propasíroval kotouč do sítě Lukáš Kucsera. a slavilo se na druhé straně.

Zanedlouho zvedali Slezané ruce nad hlavu znovu. Ve vlastním oslabení uvolnil Lev dobře postaveného Patrika Zdráhala, jenž poslal puk do branky. Další přesilovku už ale Sparta využila. Od Bartošákových betonů se puk odrazil k Miroslavu Formanovi, který stáhl náskok hostujícího celku na rozdíl jediného gólu. Mohlo být ještě veseleji, Kudrnovo snažení ovšem vítkovický brankář na poslední chvíli zastavil. O pár okamžiků později nastřelil tyč Smejkal.

Blízko gólu byla opět dvojice Reichenberg – Hlinka, prvně jmenovaný se však rozhodl pro individuální zakončení, které Bartošák zlikvidoval. Na druhé straně se na Kváču řítili osamocený Zdráhal, trefil však jen lapačku debutujícího gólmana. Efektní otočkou se prezentoval aktivní Reichenberg, ani on ale domácímu celku vyrovnání nezařídil.

Jak se chýlila třetí perioda ke svému závěru, stupňovala Sparta tlak. Po zaváhání defenzivy pražského celku ale rozhodli o svém vítězství Vítkovičtí. Gólovou tečku za utkáním napsal Jan Hudeček. Sparťané tak prohráli 2:4 a na Ostravany nestačili už pošesté v řadě. Další duel čeká Spartu v pátek 8. prosince, kdy dostanou příležitost k odplatě. Vyzvou totiž stejného soupeře, tentokrát na vítkovickém ledě.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Bylo to hodně rozhárané utkání se spoustou zbytečných vyloučení. V každé třetině jsme měli krátký výpadek a soupeř nás potrestal. A i když jsme až do závěru nesložili zbraně a dostali jsme se do tlaku, tak jsme nedokázali vyrovnat. Dnes jsme neměli štěstí, nepřetlačili jsme to a jsme bez bodu."

Jakub Petr (Vítkovice): "Máme další tři body, ale nechci mluvit moc v emocích jako Pavel Trnka, který minulý zápas nazval rybníkovým hokejem. Dnes to bylo podobné, po většinu utkání tam z obou stran nebyla extraligová kvalita. V O2 areně máte vždy respekt a v první třetině bylo cítit, že naše mužstvo nepředvádělo to, co by mělo. Sparta se ve třetí třetině dostala do tlaku, ale v posledních kolech to tak máme vždy. I když jsme vyhráli, pořád nehrajeme tak, jak bychom chtěli. Pořád je tam od nás pokora. Budu rád, až budu moci jednou říct, že získáváme body venku a jsme na tom herně tak, jak bychom si představovali. Vyhrát na Spartě ale vždy potěší."