SPA - VIT 3:2P - Vybojovaná výhra nad Riderou

31., středa 26. 10. 2022
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Kořenář – Krejčík, Moravčík, Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Polášek – Sobotka, Horák, Řepík – E. Thorell, D. Vitouch, Tomášek – D. Simon, G. Thorell, Hauser – Safin, Konečný, M. Vitouch.
Vítkovice: Stezka – Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, R. Půček – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Dej, Lindberg, Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa.
Branky a nahrávky: 15. Sobotka (Řepík, Horák), 52. E. Thorell (Tomášek), 61. Řepík (Sobotka, Kempný) – 52. Lakatoš (Mikuš, Bukarts), 55. Kalus (Dej). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Hynek, Špůr. Vyloučení: 5:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 864. Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Erik Thorell – Dominik Lakatoš.
V předehrávce 31. kola Tipsport extraligy jsme na domácím ledě hostili vítkovickou Rideru. Do vedení nás v první třetině dostal po pěkné kombinaci Vláďa Sobotka a dlouho jsme drželi těsné vedení. V divoké závěrečné části se ale Vítkovicím podařilo hned dvakrát vyrovnat a utkání se stejně jako v neděli dostalo do prodloužení. Opakoval se i vítězný střelec, když po krásné individuální akci o bodu navíc rozhodl náš kapitán Michal Řepík.

Sparťané vstoupili do utkání velmi aktivně a hned od úvodních vteřin zatlačili hokejisty Vítkovic do obranného pásma. První nebezpečné zakončení si při své premiéře připsal Michal Kempný, Stezka jeho ránu vyrazil. Hosté se ale rychle osmělili a po pár minutách si také připsali zajímavou příležitost. Dominik Lakatoš ujel naší obraně a pokoušel se překvapit Kořenáře zakončením mezi betony, sparťanský brankář je ale včas sklapnul.

Hráči Sparty i nadále pokračovali v tlaku a Aleš Stezka se musel činit, nebezpečně pálil Jakub Krejčík, ale vítkovický gólman dokázal zlikvidovat i následující dorážku z bezprostřední blízkosti. Následně byl za faul vysokou holí vyloučen Petr Hauser a čekalo nás dlouhé čtyřminutové oslabení. Obranné speciální formace v čele s Pepou Kořenářem ale nepustily Rideru do žádného tlaku a oslabení jsme přestáli.

A jen za pár okamžiku jsme to byli my, kdo se radoval z vedení! Krásnou kombinaci první lajny zakončil z levého křídla Vláďa Sobotka přesně do vzdálenějšího horního rohu branky. A vzápětí mohlo být ještě veseleji. Další rychlý protiútok rozjel Erik Thorell, kličkou se zbavil posledního obránce, ale v obrovské šanci bohužel trefil pouze Stezkovu lapačku. Do konce třetiny už se nic zajímavého nestalo a tak jsme šli do kabin s jednobrankovým náskokem.

Hned v úvodu druhé části dostaly Vítkovice znovu výhodu přesilové hry. Sparťané ale opět hru ve čtyřech zvládli na výbornou a nedovolili hostům žádnou větší šanci. Bojovalo se hlavně o střední pásmo a hra byla hodně rozkouskovaná. Po nedovoleném zásahu vysokou holí Juraje Mikuše jsme i my dostali příležitost přesilové hry. Soupeře jsme na celé dvě minuty zamknuli v obranném pásmu, střela Kempného ani žádná z dalších příležitostí se však neujala.

S přibývajícím časem se sparťané čím dál více tlačili za navýšením vedení a hokejisté Ridery často pouze odpalovali kotouče přes všechny čáry. Aleš Stezka v hostující bráně ale chytal výborně a postupně si poradil se střelami Tomáška, Řepíka i Kempného. Vítkovice se snažily hrozit hlavně z rychlých brejků a z jednoho z nich v závěru třetiny vytěžily přesilovou hru, když za záchrannou brzdu tahal David Tomášek.

Po obrovské chybě v hostující rozehrávce jsme paradoxně mohli skórovat my, když se sám na Stezku řítil Roman Horák, forhendovou kličkou se mu ale vítkovického muže v masce překonat nepodařilo. Se závěrečným hvizdem ještě David Němeček oplácel tvrdý nájezd do svého kolegy z obrany a byl vyloučen. Sparťany tak čekal perný začátek třetí třetiny, do které si odnášeli hubený náskok.

Náročné dvě minuty v úvodu třetí části hokejisté Sparty zvládli a díky obětavé hře mnoho puků na Pepu Kořenáře neprošlo. Už v rovnovážném počtu hráčů na ledě se pak k obrovské šanci na vyrovnání dostal Mikuš, který se po přihrávce od Lakatoše objevil úplně volný v mezikruží, naštěstí ale nemířil přesně. Velkou šanci měl vzápětí i na druhé straně Kuba Konečný, když se před ním otevřelo hodně volného prostoru, svižnou střelou ale Stezku nepropálil.

Následovalo hned několik dalších příležitostí Sparty, kotouče ale přeskakovaly naše hokejky a k nebezpečnému zakončení jsme se nedostali. Následně nešťastně fauloval Michal Kempný a Vítkovice dostali šanci vyrovnat. A to se jim také podařilo, když Dominik Lakatoš vypálil z pravého křídla a trefil se naprosto přesně pod horní tyčku.

Vyrovnaný stav ale nevydržel ani minutu! David Tomášek křižnou přihrávkou skvěle našel volného Erika Thorella na levém kruhu a švédský útočník se svým milimetrovým zakončením nemýlil. Divoká třetina ale nekončila a jen o pár minut později bylo znovu vyrovnáno. Marek Kalus dostal výbornou přihrávku zpoza branky do mezikruží a rychlou střelou překonal Kořenáře. Ve zbývajících minutách už jsme branku neviděli a čekalo nás tak prodloužení.

Prodloužení netrvalo ani minutu, když to na sebe fantasticky vzal náš kapitán Michal Řepík a napodruhé se mu podařilo překonat Stezku. Podařilo se mu tak rozhodnout druhý zápas za sebou a Sparta si připsala dva body do tabulky.

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "Do zápasu jsme vstoupili dobře. Měli jsme tam dobrý pohyb, bylo tam dost šancí a byli jsme rádi, když jsme jednu proměnili ve vedoucí gól. Od druhé třetiny to bylo vyrovnané utkání, bohužel jsme měli dost vyloučených, ale ta oslabení jsme sehráli velmi slušně. Když jsme pak dali gól na 2:1, bohužel jsme dostali zbytečný gól po nahrávce zpoza brány, což by se stát nemělo, ale stalo se. Jsme rádi, že jsme pak dali ten vítězný gól."

Radek Philipp (HC Vítkovice Ridera): "V zápase jsme hráli poměrně dost přesilovek, ale nepomohli jsme si s nimi. Hnali jsme se za vyrovnáním. Když jsme pak vyrovnali, tak jsme hned dostali z protiútoku gól, takže v nás byla taková malá dušička, že to už nezvrátíme, ale kluci hrábli a srovnali. Bylo to vyrovnané utkání a s bodem na obou stranách musí být spokojenost. Nás mrzí, že jsme prohráli, když jsme udělali chybu v prodloužení, která nakonec rozhodla."