SPA - VIT 5:0 - Pětigólová nadílka Vítkovicím

29., středa 23. 12. 2015
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle – Švrček, Čajkovský, Eminger, Polášek, Hrbas, Mikuš, Kalina – Forman, Přibyl, Buchtele (A) – Hamilton, Klimek, Sabolič – Procházka, Pech, Kumstát (A) – Netík (C), Dragoun, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Vítkovice: Dolejš - Štencel, Kudělka, Sloboda (A), Klok, Čerešňák, Pastor, Kovář - Hovorka, Kolouch, Kucsera - Zdráhal, Balán, Burger (C) - J. Káňa I, Strapáč, Húževka (A) - Tomi, Jáchym, E. Němec Trenér: Ladislav Svozil.
Branky a nahrávky: 7. Hrbas (Mikuš, Pech), 15. Dragoun (TS), 37. Přibyl (Forman, Buchtele), 50. Forman (Přibyl, Polášek), 60. Kumstát (Pech, Procházka). Rozhodčí: Pešina, Horák – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6140. Střely na branku: 33:19. Průběh utkání: 5:0. Nejlepší hráči zápasu: Forman - Zdráhal.
Odveta za listopadovou porážku na ledě Vítkovic vyšla sparťanům na výbornou. Pražané rozhodli o své výhře již v první třetině, kdy se trefili Marek Hrbas a z trestného střílení také Michal Dragoun. Pětigólovou vánoční nadílku Vítkovicím pak zkompletovali Daniel Přibyl, Miroslav Forman a Petr Kumstát. Druhou nulu v sezoně si navíc na své konto připsal Tomáš Pöpperle.

Hned po úvodním vhazování se do obrovské šance dostal vítkovický Kucsera, jehož střela se odrazila od tyčky Pöpperleho branky. Hra se pak na delší dobu přesunula před Dolejše, kde se sparťani nemohli dlouhou dobu prosadit. Skórovat se jim podařilo až při hře čtyři na čtyři, když Pech adresoval kotouč Mikušovi, který našel zcela volného Marka Hrbase, a ten poslal puk těsně nad beton vítkovického gólmana.

Pět minut před koncem první dvacetiminutovky podrazil Kovář před brankou Michala Dragouna a následovalo trestné střílení. Sparťanský útočník poslal puk jednoduchou střelou k tyči, a do kabin tak Pražané odcházeli s dvoubrankovým náskokem.

Vítkovice si nedokázaly vytvořit dlouhodobější tlak, a to ani v početní výhodě. Naopak Dolejš měl na druhé straně kluziště plné ruce práce poměrně často, jednu z velkých příležitostí měl i Sabolič, jehož pokus hostující brankář zneškodnil. Asi od poloviny utkání začali být ostravští hokejisté o něco nebezpečnější, o čemž vypovídal i vyrovnaný počet střel na branku.

Sparta ale opět zaúřadovala na konci třetiny. Forman našel zadovkou Daniela Přibyla, který si to namířil přímo na Dolejše a bekhendově zakončil pod víko. Snížit se po chvíli pokoušel ještě Balán, jehož šance ale ztroskotala na Pöpperleho vyrážeče.

V prvních minutách poslední dvacetiminutovky se svěřenci trenéra Jandače usadili v útočné třetině, ovšem ne na dlouho. V následujících chvílích se pořádně zapotil i brankář Pöpperle, hlavně při přesilové hře Vítkovických. Hosté ovšem nemohli najít recept na strážce domácí svatyně. Deset minut před koncem zápasu si ale Sparta ještě pojistila výsledek. Přibyl našel křižnou přihrávkou Miroslava Formana, na jehož dělovku už Dolejš zareagovat nestihl.

Sparta pak ještě dlouho hrozila pátou brankou, které se diváci v O2 areně nakonec dočkali necelou minutu před závěrečným hvizdem. Pech poslal zpoza branky kotouč na Petra Kumstáta, který ho uklidil za brankovou čáru. Pražané si tak po výhře 5:0 na Vítkovicemi připsali do tabulky tři cenné body.

Zdeněk Moták (Sparta): "Myslím, že jsme byli opravdu lepší po všech stránkách. Těch střeleckých příležitostí jsme měli ještě daleko více, kdy jsme kolikrát góly nedali ani do odkryté otevřené brány. S povděkem kvitujeme, že Tomáš Pöpperle nedostal branku a zase po dlouhé době jsme uhráli nulu vzadu, i když ten výkon do obrany nebyl zase až tak dobrý. Pět vstřelených branek je samozřejmě dobrých, ale musíme na to navázat v dalších zápasech."

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Určitě jsme sem nejeli s tím, co jsme předvedli hlavně první třetinu, protože to jsme byli ustrašení, prohrávali většinu osobních soubojů, Sparta lépe bruslila, což se projevilo dvěma góly a měli tam ještě tři až čtyři další šance, ten stav mohl být i horší. Druhou třetinu jsme se trochu zvedli, měli jsme tam nějaké přesilovky i šance, ale celkově za ten výkon jsme si to až na některé časové úseky nezasloužili. Sparta byla jasně lepší a zaslouženě vyhrála."