SPA - ZLN 2:1p - Vítězný vrchol Sparťanské krve

24., neděle 1. 12. 2019
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Machovský – Dvořák, Jurčina, Kalina, Blain, Polášek (A), Košťálek, Piskáček (A) – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Smejkal, Tomášek, Rousek – Buchtele, Pech (C), Forman – Vitouch, Růžička, Dvořáček.
Zlín: Kašík – Novotný, Nosek, Freibergs, Buchta, Gazda, Ferenc, Hamrlík – Köhler (A), Fořt, Claireaux – Kubiš (C), Fryšara, Ondráček – Herman, Honejsek, Šlahař – Dufek, Sedláček P., Okál.
Branky a nahrávky: 24. Smejkal (Tomášek), 64. Rousek – 3. Sedláček P. (Okál). Rozhodčí: Hodek, Kika – Jindra, Zíka. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 708. Střely na branku: 35:20. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman – Libor Kašík.
Sparťané přivítali v neděli večer na domácí půdě Zlín, proti kterému vybojovali devátou výhru v řadě! V utkání, které bylo určené pro všechny dárce v rámci listopadové Sparťanské krve, to ale neměli vůbec jednoduché. Už ve třetí minutě poslal hosty do vedení Sedláček, přičemž po vyrovnání Jiřího Smejkala se dlouho čekalo na další gól. Rozhodující trefa padla až v prodloužení a podepsal se pod ní mladý pražský talent Lukáš Rousek.

Druhé utkání v řadě sehráli svěřenci Uweho Kruppa bez svého kapitána Michala Řepíka, kterého vyřadilo ze hry zranění. Do nedělního souboje se Zlínem vstoupil mnohem lépe soupeř, který už ve třetí minutě otevřel skóre – Pavel Sedláček přesnou střelou z mezikruží uklidil puk za Machovského. Sparta následně měla příležitost rychle srovnat v přesilovce po vyloučení Buchty, tou ovšem pohrdla.

Domácí měli ve druhé polovině úvodního dějství další dvě početní výhody, ani jednu z nich ale nevyužili. Největší šance měli naopak hosté, a to zejména v závěru třetiny – v devatenácté minutě jen těsně minul sparťanskou klec Okál, o chvilku později pak Berani kotouč za Machovského málem doslova procpali. Ani v jednom případě ovšem puk za brankovou čáru nepřešel, a Moravané šli do kabiny s hubeným náskokem.

Na odpověď Sparty čekala slušně zaplněná O2 arena až do času 23:32 – fanoušky postavil na nohy Jiří Smejkal, který po převzetí Tomáškovy přihrávky bez slitování připravil o čisté konto Kašíka prudkou dělovkou z prostoru pro vhazování. Domácí mohli jen pár chvil nato jít dokonce do vedení, Jan Buchtele ale z přečíslení dva na jednoho minul tři tyče zlínské branky.

Dlouho pak byla k vidění relativně vyrovnaná podívaná bez větších gólových šancí, které přišly až ke konci třetiny. V polovině sedmatřicáté minuty chtěl Kašíka překvapit Tomášek, jenže zlínský gólman vytáhl z rukávu další výborný zákrok. O chvilku později se před brankoviště protáhl Jiří Smejkal, který ovšem svůj střelecký účet nerozšířil – nezvládl ani zakončit. Po dvou periodách tak platil vyrovnaný stav.

První větší příležitost prolomit remízu měl čtyři minuty po startu třetí části Pech, který i přes podražení Okálem zvládl z bezprostřední blízkosti brankoviště zakončit. Kašík ovšem jeho projektil schoval do lapačky a Zlín čekalo pekelné dvouminutové oslabení, ve kterém takřka ani na sekundu neopustil obranné pásmo. Nakonec se však ubránil a jen krátce nato se vydal do přečíslení dva na jednoho, jenž skončilo skvělým zákrokem Matěje Machovského.

Další průběh závěrečné části pak byl o dost klidnější. Po většinu zbytku třetí dvacetiminutovky měli navrch sparťané, občas pak Machovského pozlobili Berani. K vidění ovšem bylo naprosté minimum nebezpečnějších akcí a ani jeden brankář se nijak zvlášť nezapotil. Prodloužení mohl pár desítek sekund před koncem základní hrací doby odvrátit hostující Herman, který ale přestřelil prázdnou domácí svatyni. Libeňskou halu tak po siréně čekalo dalších pět minut hry.

V prodloužení se opět potvrdilo pradávné nepsané sportovní pravidlo "nedáš – dostaneš". Jakub Šlahař z levého kruhu nastřelil tyčku, přičemž jen několik sekund poté se domácí dostali do přečíslení dva na jednoho. To v rozhodující branku přetavil Lukáš Rousek, a vystřelil tak domácím bod navíc.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „Jsme spokojeni s tím, jak to dopadlo. Hráči věděli, jak těžký zápas je před námi. Zlín je houževnatý soupeř, který tady u nás v minulé sezoně bodoval. Věděli jsme, co od nich čekat a kluci to výborně plnili. Gólmani chytali dobře. Bylo jasné, že rozhodne jeden gól. Šlo se do prodloužení, což je vždycky vabank. Berani šanci neproměnili, my ano. Rozhodlo pár centimetrů.“

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): „Bod bereme, jsme spokojeni. Splnili jsme taktické pokyny. Věděli jsme, že Sparta má výbornou formu a bude to u ní těžké, ale nám se s ní hraje dobře. V závěru jsme měli trochu štěstí, že domácí neproměnili gólovku. Pak přišla situace nedáš – dostaneš. Šlahař dal tyčku a na druhé straně padl rozhodující gól. Ale i bod má pro nás velkou cenu.“