42., čtvrtek 19. 1. 2006
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Mensator - J. Řezníček, Němec, Dobroň, Duben, J. Polák, Ustrnul - Dvořák, Kraft, Hurtaj - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Pech, Alinč, Selingr - od 31. navíc Milan Procházka.
Sparta: Bříza - Ptáček, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Stehlík - Kratěna, J. Straka, Sivek - Chabada, Marek, Štrba - Špaňhel, Netík, Dragoun - od 21. navíc M. Růžička.
Branky a nahrávky: 35. Dvořák (Kraft), 56. Dobroň (Alinč) - 6. Marek (Vykoukal, Štrba), 49. Chabada (Ptáček, Marek). Rozhodčí: Turčan - Český, Kostka. Vyloučení: 9:9, Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 3000.
Ve veledůležité bitvě na západě Čech se Sparta rozešla smírně s výběrem Karlových Varů. Pražané přitom dvakrát vedli, nejdříve zásluhou Marka a poté gólem kapitána Chabady. Jenže domácí vždy se štěstím vyrovnali. V prodloužení mohl rozhodnout Kratěna, jenž jel trestné střílení, ale neuspěl. Výsledek 2:2 po pětašesedáti minutách přinesl oboum mužstvům po bodu. Černou kaňkou utkání je zranění Sivka, který nedohrál.

S nadějí, že domácí hokejisté zlomí letošní prokletí vzájemných duelů s pražskou Spartou, naplnili diváci karlovarský zimní stadion. Ve vzduchu byla cítit důležitost zápasu pro oba dnešní soupeře. Karlovarská Energie střídá světlé okamžiky s těmi méně povedenými a ani Sparta nemá zatím účast ve vytoužené osmičce na 100% jistou. Samotný průběh zápasu jen potvrdil, že jde už do tuhého a nikdo nechce zbytečně ztrácet body.

Od začátku to byl velmi úporný boj, oba týmy se soustředily především na bezchybnou defenzívu a čekaly, co na ně soupeř vymyslí. Bojovalo se o střední pásmo a útočná snaha obou dnešních protivníků končila v rozích kluziště, odkud se jen těžko hráči probíjeli před branku. Bylo jednoduše vidět, že nikdo nechce udělat chybu, kterou by ten druhý potrestal. V polovině 6. minuty se po souboji několika hráčů u mantinelu dostal k puku Vykoukal a přesnou přihrávkou poslal do brejku rozjetého Marka. Sparťanský ostrostřelec zakončil akci přesnou střelou nad Mensatorův beton k pravé tyči a Sparta vedla 1:0. V dalších minutách se do hlavní role zápasu obsadil rozhodčí Turčan, který naprosto úzkostlivě trestal fauly - nefauly a vylučoval na obě strany téměř rovným dílem a až do sirény se prakticky nehrálo s plným počtem hráčů na hřišti.

Turčanova sólová estráda pokračovala i po první přestávce a divákům nezbylo než hokejisty obou týmů litovat. Když k tomu připočteme nulovou potenci v proměňování početních výhod na obou stranách, vyjde nám, že vylučování bylo dnes spíš pro vylučování samo, než pro zlepšení úrovně hry. Sparťané pohříchu jako první pochopili, že dnes stačí spadnout a Turčanova pravice vyletí do vzduchu, jako na povel. Hodně vzruchu přinesl kontakt Skuhravého a Marka ve 26. minutě, při kterém sparťanský hráč předvedl efektní „Leškův aeroplán“. Bohužel společně s ním odešel na trestnou i karlovarský kapitán, který ještě navíc vyfasoval 10 minut osobního trestu za to, že příliš emotivně reagoval na Markovu hereckou etudu. Na ledě se začaly vršit negativní emoce a atmosféra na ledě i v hledišti zhoustla. Tu ještě přiživil opět hlavní rozhodčí, když vyloučil za vymyšlené hákování Jiřího Poláka. Ve 35. minutě se konečně usmálo štěstí i na domácí. Své první chyby se dopustil brankář Bříza a svým špatným povyjetím umožnil Dvořákovi protrhnout střeleckou smůlu domácích. 1:1.

Ani nástup týmů do třetí třetiny nepřinesl do dění na hrací ploše žádnou zásadní změnu. Obě obrany znemožňovaly útočníkům jakýkoli střelecký pokus a jen velmi málo puků se dostalo až k samotným brankářům. Teprve ve 49. minutě ujel zčistajasna po pravém křídle Chabada, který v jízdě převzal přesnou přihrávku od Marka a švihem zavěsil pod víko Mensatorovy branky. V 51. minutě se opět dostal ke slovu pan Turčan, který si obrazně prodloužil přestávku a nechal hře volný průběh alespoň 10 minut. Jeho návrat do zápasu odnesl opět Skuhravý, přes jehož nohy se ochotně skácel střelec předchozího gólu. Ihned po návratu vyloučeného domácího hráče se vylučovalo na straně hostí. Po souboji u mantinelu zůstal puk nezaviněně ve Štrbově rukavici a světe div se, Turčan vylučoval za zdržování hry. Opravdu, u nás je možné všechno. V 55. minutě se v pokračujícím tlaku po neúspěšné přesilovce dočkali domácí vyrovnání. Dobroň se šikovně uvolnil na útočné modré a jeho chytře nahozený puk skončil za Břízou ve sparťanské brance. 2:2. Tlak domácích pokračoval a sparťané odolávali jen s velkou námahou a trochou štěstí. Když už puk mířil za Břízu, vrhl se mu do cesty Ptáček od jehož zad se černý nesmysl odrazil mimo tyčky. I pan Turčan se nechal strhnout hrou a rozhodl se již nijak věci neovlivňovat a přesto, nebo právě proto, je ovlivnil ještě více. S ledovým klidem přehlédl dva po sobě jdoucí fauly Sparty v obranném pásmu v posledních 3 minutách. Vyrovnaný souboj zůstal bez vítěze až do konce 60.minuty.

V prodloužení byli hosté dvakrát blíže prémiovému bodu. Nejdříve musel hlavní rozhodčí konzultovat s videem koncovku samostatného nájezdu Marka, ale pro předchozí posunutí branky gól neuznal. V poslední minutě zápasu pak nařídil trestné střílení za faul na Netíka, ale Mensator jistě vychytal exekutora Kratěnu a tak se oba týmy podělily zcela po zásluze o body rovným dílem.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): Utkání bylo hodně vypjaté a nervózní. My jsme chtěli za každou cenu získat tři body, protože jeden bod nic neřeší. Ale vzhledem k tomu, že jsme dvakrát prohrávali a dvakrát dokázali srovnat, musím mužstvu poděkovat za bojovnost. Výsledky tohoto kola jsou pro nás příznivé, musíme zabrat v dalších zápasech.

Marian Jelínek (Sparta): Šlo o hokejově průměrný zápas, který byl nadprůměrný v emocích. Každý ví, o co se hraje. Ve své podstatě dělba bodů nic nevyřešila, ale jsme spokojeni s výkonem i bodem. Jediné, co nás trápí, že máme dalšího zraněného hráče Sivka. Zranil si kotník a vypadá to, že půjde o dlouhodobější záležitost.