Sparta nezvládla první třetinu, v Helsinkách nakonec prohrála 3:5

EUT2, pátek 13. 8. 2010
IFK Helsinki - Sparta IFK - SPA
IFK Helsinki: Lundell – Vallin, Del Grosso – Kousa, Kankaanperä - Ahonen, Kurvinen – Melart, Tallberg – Petrell, Töykkälä, Haataja – Ahtola, Ramstedt, Barlow – Järvinen, Vainiola, Pöysti – Nyholm, Piiparinen, Liivik.
Sparta: Pöpperle – Gulaši, Vykoukal – Hanzlík, Philipp – O´Brien, Macholda – Zacpálek, Bolf - Bartánus, Broš, Kůrka – Smoleňák, Výborný, Kafka – Pacovský, Podlešák, Kratěna – Luňák, Karpov, Tůma.
Branky a nahrávky: 9. Barlow (Ramstedt, Kousa), 10. Liivik (Nyholm, Piparinen), 16. Ramstedt (Barlow, Ahtola), 20. Haataja (Valin, Del Grosso), 28. Kousa (Barlow, Ramstedt) – 19. Broš (Výborný), 50. Kratěna (Smoleňák, Hanzlík), 57. Výborný (Kratěna, Hanzlík). Rozhodčí: Salminen, Savolainen. Vyloučení: 6:9, navíc O´Brien (SPA) os. trest 10 min. Využití: 3:3. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 31:29. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:3.
Na dobrý vstup do soutěže chtěli navázat hokejisté pražské Sparty kvalitním výkonem také na ledě IFK Helsinky. Ty si ovšem zvedly sebevědomí vydřeným vítězstvím nad německým Eisbärenem Berlin v poměru 3:2 a pohodu si přenesli také do úvodní třetiny duelu s pražskou Spartou. Právě v ní si totiž vytvořili rozhodující náskok, který v dalším průběhu utkání i přes sparťanský tlak v závěru dokázali udržet. Šanci na reparát dostanou Holešovičtí hned v sobotu, kdy se taktéž ve finské metropoli změří s Jokeritem.

Po vítězství v Oslu čekal na hokejisty pražské Sparty mnohem zkušenější soupeř. Domácí měli prakticky od úvodního buly více ze hry, naopak Sparťané zaměstnávali brankáře Lundella jen sporadicky. V první velké šanci zápasu se mihl už ve druhé minutě Del Grosso, přihrávku před poloodkrytou branku ovšem minul.

Hostitelé měli v těchto fázích hry jasně navrch a gól visel doslova na vlásku. Velké šance Liivika a následně i Barlowa ještě gólem neskončily. Pražané tak odolávali pouze do deváté minuty. Přesilovou hru využil pěknou střelou z levého kruhu Evan Barlow. Uběhlo přesně 68 vteřin a skóre se měnilo podruhé. Hbitý Sam Liivik si nabruslil až do Pöpperleho blízkosti a přesným švihem upravil na 2:0.

Sparta doplácela především na nedisciplinovanost. Zatímco Podlešákův přestupek Pražané přečkali bez gólové úhony, Karpovův faul pak potrestal třetím gólem Teemu Ramstedt. Svěřenci trenérů Volka a Holaně tak ožili až v dvojnásobné početní převaze. Pěknou kombinaci s Davidem Výborným gólově završil střelou do prázdné klece Michal Broš. Jenže hned vzápětí putoval za katr Smoleňák a v době, kdy se na led vrátil pátý hráč domácích ujel do trháku Juha-Pekka Haataja a zvýšil na 4:1.

Ve druhé třetině začali Pražané lépe bruslit a hru postupně vyrovnali. Domácí se ale do zakončení příliš nehnali, ojedinělé pokusy kryl brankář Pöpperle. Přesto se z gólu opět radovali Finové. Střelu od modré čáry Pöpperle neviděl a Mikko Kousa tak upravil už na 5:1. Sparťané se i nadále uchylovali k nedovoleným zákrokům a v početní nevýhodě narůstal tlak soupeře. Proti šanci Piiparinena však výtečně zasáhl sparťanský brankář.

Třetí třetina se nesla ve znamení tvrdých soubojů a zvýšené aktivity Sparty. Proti Kafkově střele musel pěkný rozštěp předvést brankář Lundell. Poté následovala dvě vyloučení obránce Kankaanpery, přičemž to druhé přetavil ve druhý sparťanský gól Ondřej Kratěna. Tlak Pražanů utlumil až Vykoukalův faul. Po něm se po výborné práci Piiparinena dostal do vyložené šance Nyholm, ovšem Pöpperle další pohromu nepřipustil. Hektický závěr ještě vyšperkoval osobní trest O´Briena a dvojnásobná přesilovka Sparty, kterou využil David Výborný . Ke zvratu však nevedl ani závěrečný timeout, ani odvolání brankáře, a tak se Pražané mohou koncentrovat na důležitý zápas proti Jokeritu, který dosud v soutěži neztratil ani bod.