46., úterý 31. 1. 2006
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Stehlík - Štrba, Marek, Chabada - O. Kratěna, J. Hlinka, J. Straka - Špaňhel, Netík, Langhammer, od 33. navíc Dragoun.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Linhart, Mudroch, Vágner, Kántor - Sýkora, Mikeska, M. Hlinka - Razingar, Blažek, Rolínek - Čaloun, Koukal, Kolář - Korhoň, Mrázek, Lubina.
Branky a nahrávky: 10. O. Kratěna, 30. J. Straka, 31. Stehlík (Netík), 34. Langhammer (Špaňhel, Dragoun), 42. Langhammer, 48. Chabada (Marek, Štrba), 60. Marek (J. Straka, Štrba) - 20. Mikeska (M. Hlinka, Kántor), 22. Čaloun (Sýkora, M. Hlinka), 29. M. Hlinka (Čaloun, Sýkora), 47. Rolínek (Blažek), 58. Koukal (Rolínek, Čaloun). Rozhodčí: Polák - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 12:7, navíc Sýkora (Pardubice) 10 min. Využití: 1:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 8331.
Parádní utkání před zaplněnými tribunami si vychutnávalo více než osmtisíc lidí! Sparta vedla, Pardubice třemi brankami skóre otočily. Pak se čtyřikrát trefili domácí a vše bylo zase jinak. V závěru ještě Moeller dvakrát dokázal snížit, jenže Pražané hrající ve veliké pohodě dokázali na kontaktmí branky okamžitě reagovat. Sparta zvítězila v přestřelce 7:5. Premiérové dva góly v extralize zaznamenal mladý Langhammer. Naopak nedohráli pro zranění Kratěna a Černošek.

Dlouhé fronty u pokladen a rychle se plnící hala dávaly už několik desítek minut před prvním hvizdem tušit, o jak moc velký zápas v úterní podvečer půjde. V sestavě Pražanů se letos poprvé představil Pilař, jenž zaujal místo vedle Stehlíka. Aktivněji začaly utkání Pardubice, ale z prvotního náporu nedokázaly nic vytěžit. Také Sparta v koncovce nebyla úspěšná, neprosadil se zblízka Marek, dvě šance za sebou měl agilní Špaňhel. Rolínek zkoušel obelstít Břízu bekhendem, z jeho šance vyústil faul Hanzlíka a Holešovičtí se prvně radovali. V oslabení byl u vyhozeného puku nejrychleji Kratěna, v samostatném nájezdu se švihem do růžku branky nemýlil. V pokračující přesilové hře hostí musel sparťanský gólman řešit několik ošemetných situací, z nichž nejnebezpečnější byla ta Snopkova, ale poradil si na výbornou. V další početní výhodě se po zákroku Mikesky strhla mela před Břízou, nejaktivněji si počínali v pěstním souboji Kratěna a Blažek, načež oba zamířili za katr na dvě minuty. Po návratu z trestné lavice se k samostatnému úniku nadchl bek Stehlík, ale hákován Kántorem, nedotáhl svou kličku do konce. V závěru třetiny rozhodčí Polák poslal Spartu do tří na necelou minutu a hosté z východu srovnali krok. Pět vteřin před první sirénou se nejprve zaskvěl skluzem Bříza, ale následně nestačil na dvojí dorážku Mikesky.

Druhou minutu oslabení domácí odpykávali v začátku druhého dějství a znovu byli potrestáni. Ve 22. minutě na modré čáře napřáhl Sýkora a před brankou clonící Čaloun tečoval puk mezi Břízovy betony. Přesilovku si zahráli také domácí, Netík švihem trefil jen hruď Lašáka, po příhře Pilaře promáchl před odkrytou klecí touš Kratěna. Ve 29. minutě seděl za faul loktem na trestné lavici Pilař, když hosté znovu udeřili. Zblokovaný kotouč hodil Čeloun mezi kruhy Hlinkovi, který ranou z první k tyči skóre navýšil. Po třetí brance opadlo nasazení domácích, kteří se zmítali v útlumu. Z něho je probral už ve 30. minutě Straka, když se proháčkoval po křídle a puk protlačil pod Lašákem do sítě. Ještě veseleji bylo v domácím táboře o půl minuty později, to od modré propálil vše co mu stálo v cestě nekompromisní ranou ke vzdálenější tyči Stehlík. Dva slepené góly byly pro Pražany neuvěřitelnou vzpruhou, která znamenala další branku v síti zaskočeného mistra. 34. minuta patřila Langhammerovi, když přetavil v přečíslení dva na jednoho příhru Špaňhela ve svoji první trefu mezi seniory. Pro Spartu jeho branka znamenala velký obrat a znovu nabrané vedení. Strhující utkání vyburcovalo také zaplněné hlediště, které připravilo zápasu výbornou atmosféru. V oslabení poté obětavě padl do rány Snopka Hanzlík a s bolestivou grimasou zamířil do šatny, stejně jako o chvíli předtím Kratěna. V závěru třetiny se vyšvihl opět Bříza, když do lapačky schoval projektil z hole Hlinky.

Nádherná podívaná pokračovala také v poslední fázi, ale tentokrát se z brzkého gólu těšili domácí. Ve 42. minutě oslavil svůj velký večer mladíček Langhammer, když zachytil vyhození na modré čáře a tvrdou ranou nedal Lašákovi šanci zareagovat. Aktivnější Sparta měla lepší pohyb, výborně přistupovala k hráčům soupeře, ovšem některé šance zůstávaly nevyužity. Netík z kruhy nemířil přesně, Dragoun zasáhl jen lapačku. A tak přišel ve 47. minutě trest. Z nepřehledné situace před svatyní Pražanů se z čista jasna prosadil Rolínek a snížil. Drama v přesilovce opět odvrátil na chvíli kapitán Chabada, který ve 48. minutě lišácky o Lašákův beton z brankové čáry skóre navýšil. Hlinka si kličkami dělal prostor před brankou, v rozhodující fázi byl ale zahákován Kántorem. V početní výhodě z kruhu dělovku vyslal na pardubického brankáře Černošek, ale Lašák semaforem roztleskal bavící se publikum. Na Pardubice začala sedat nervozita a podrážděnost, z čehož pramenily časté potyčky. Když se střídačku snažil vyprovokovat Mikeska, vyfasoval jen desetiminutový trest. V následné hře čtyři na čtyři skončilo zraněním utkání také pro Černoška, jenž neustál souboj s Lubinou za brankou. V 58. minutě nahodil na Břízu puk Rolínek, k odražené střele se dostal Koukal a podruhé klání zdramatizoval. Infarktové chvilky pak Břízovi připravil Lubina, když sám před ním nedokázal vyrovnat. Z protiútoku mohl rozhodnout Hlinka se Strakou, jeli totiž dva na jednoho, ale prvně jmenovaný netrefil puk ideálně. V poslední minutě si našlápl Straka, objel svatyni hostí a naservíroval puk Markovi, který rychlou kličkou do bekhendu vsítil sedmý gól. Za aplausu tribun se utkání dohrálo jen symbolicky. Sparta nabírá formu, která čítá již sedm utkání bez porážky.

Marian Jelínek (Sparta): Bylo to nadprůměrné utkání, kterému moc nechybělo, aby mělo všechno. Zvraty, zranění i výborné publikum, které tady takhle dlouho nefandilo. Horší to bylo pro trenéry. Jedinou kaňkou je Kratěnovo zranění. Odvezli jej na neurologii, nevíme, jak je to vážné. Roli může sehrát i to, že měl předminulý zápas lehký otřes mozku.

Petr Hemský (Pardubice): Týmu nemáme moc co vytknout. Faktem je, že v poslední době dostáváme hodně gólů. Lašák není v optimální formě. V závěru jsme nebyli v takové situaci, abychom mohli odvolat gólmana.