27. 12. 2004 | Vojtěch Gibiš

V divoké přestřelce zvítězila Sparta

1., pondělí 27. 12. 2004
Magnitogorsk - Sparta MET - SPA
Magnitogorsk: Malkov - Gonchar, Varlamov, Atyushov, Kalinin, Čech, Boikov, Sokolov, Kukhtinov - Sýkora, Kaygodorov, Dobryshkin - Tertyshny, Dmitry Makarov, Konstantin Makarov - Kudermetov, Razin, Gusmanov - Gladishkin, Arekaev, Piskunov.
Sparta: Aebischer (44. Pöpperle) - Hanzlík, Pilař, Řezníček, Schnábel, Majeský, Richter, Dobroň - Ton, Marek, Chabada - Kratěna, Výborný, Hlaváč - Wichser, Netík, Bärtschi - Kotrla, Broš, Kašpařík.
Branky: 12. Dobryškin (Sýkora), 15. Tertyšny (Makarov), 24. Dobryškin (Gončar, Kajgorodov), 42. Arekajev (Razin), 60. Gusmanov (Sýkora) - 9. Pilař (Kratěna), 16. Marek (Majeský), 23. Kratěna (Řezníček), 26. Kratěna (Pilař), 44. Kratěna (Hlaváč), 65. Marek. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2.
Sparta vkročila do Spengler Cupu úspěšně. Po divokém průběhu porazila ruský Metallurg Magnitogorsk 6:5 po samostaných nájezdech. Hvězdou utkání se stal Ondřej Kratěna, jenž si připsal na konto čtyři body za hattrick a asistenci.

HC Sparta Praha ve svém prvním vystoupení na Spengler Cupu porazila velice silný ruský tým HC Metallurg Magnitogorsk. Sparta v zápase zvítězila 6:5 až po samostatných nájezdech. Ruskému družstvu se přitom podařilo vyrovnat 25 sekund před koncem řádné hrací doby na 5:5, a proto přišlo na řadu prodloužení a samostatné nájezdy. V něm rozhodující penaltu proměnil útočník Jan Marek. Za vítězství v prodloužené hrací době získala Sparta 2 body a soupeř pouze jeden.

„Byl to výborný zápas, hraný navíc ve velmi vysokém tempu,“ hodnotil krátce po utkání sportovní ředitel klubu Miroslav Kuneš. Zápas střelecky nadmíru vyšel Ondřeji Kratěnovi, který dokázal vsítit hattrick a položil tak základní kámen vítězství. Další velkou postavou zápasu byl centr Jan Marek, který kromě jednoho z šesti sparťanských gólů, proměnil hlavně rozhodující nájezd. Další gól Sparty pak vstřelili Pilař, tak který potvrdil pověst ofenzivního obránce.

Smolnou premiéru v brance Sparty absolvovala posila ze zámořské NHL, David Aebischer, dostal 4 góly a byl ve 42. minutě střídán Tomášem Pöpperlem, který bude pravděpodobně chytat zítřejší zápas s finským IFK Helsinky. „Bylo nám Davida líto, protože na něm bylo jasně vidět, jak je přemotivovaný a moc chce. Je jasné, že umí chytat úplně jinak a šanci ještě určitě dostane,“ zastal se Aebischera Kuneš.

Zbylé dvě švýcarské posily, Adrian Wischer a Patrick Bärtschi, odehráli slušný zápas. „Začali v útočné řadě s Tomášem Netíkem a postupem času putovali sestavou. Splnili ale, co jsme od nich očekávali,“ vysvětlil Kuneš.

Jak je v Davosu zvykem, na každý zápas je vysoká návštěva. „Utkání se hrálo před vyprodaným stadionem a v nádherné atmosféře,“ pochvaloval si Kuneš. Sparta zítra pokračuje zápasem s finským IFK Helsinky, od 20,15, ve kterém by měli kromě Pöpperleho nastoupit od začátku také Michal Dragoun a Josef Straka, kteří v zápase s ruským týmem odpočívali.

Nejzářivější hvězdou dnešního utkání byl bezesporu útočník Ondřej Kratěna. Po jeho přihravce načal Karel Pilař skóre zápasu. Mezi dvacátou třetí a čtyřicátou čtvrtou minutou vstřelil čistý hattrick. “Zápas nám vyšel výborně. Celému týmu to šlapalo, ale hlavně jsme hráli hodně útočně. Obranu pojali obě mužstva tak trochu lehkovážně. Zápas po divokém průběhu dopadl dobře, a všichni jsme tu rádi, že jsme ho vyhráli,“ myslí si Ondřej Kratěna.

Dnes naskakoval Kratěna s novými spoluhráči – Davidem Výborným a Janem Hlaváčem. “Dali jsme nějaké branky z přesilovek. Přesilovky jsme tady sehráli velmi dobře, ne jako v posledních týdnech v lize. Já jsem hlavně těžil z výborné práce kluků před bránou. Takže jsem většinou zakončoval do prázdné branky,“ chválí své spoluhráče olomoucký odchovanec.

V brance Sparty se představil brankář Colorada Avalanche David Aebischer. Měli jsme spolu dnes ráno jeden trénink. Dnes to měli brankáři složité, obrana nepracovala perfektně, o tom svědčí i pět inkasovaných branek,“ hodnotí vystoupení švýcarské hvězdy útočník Ondřej Kratěna. Dvacet čtyři vteřin před koncem vydřel Magnitogorsk vyrovnávající gól. “Tou dobou jsme už hráli delší čas pod velkým tlakem. Hodně nás v tu chvíli držel „Pepis“, ale power play sehráli výborně. Dali přihrávku zpoza brány a ten jejich hráč to zametl prakticky do prázdné branky.“

Ondřej Kratěna se v poslední době rozehrál k výborným výkonům. Pět bodů, z toho čtyři branky za dva zápasy, taková je bilance sedmadvacetiletého křídla. „Jak jsem už říkal, dnes mi to skvěle připravili kluci. Uvidíme jak bude vypadat zítřejší zápas s Finy. Dnes to byl pouze první zápas v turnaji. Chceme znovu uspět, a uděláme proto maximum,“ uzavírá rezolutně Kratěna.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila