VIT - SPA 2:5 - I v Ostravě stoprocentní zisk

23., pátek 22. 11. 2013
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Dolejš (10. Málek) - Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář, Pastor - Strapáč, Hlinka, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Burger, Szturc - Tomi, Valčák, Kucsera. Trenér: Peter Oremus.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Hrbas - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 32. Svačina (Huna, Roman), 35. Svačina (Kudělka, Roman) - 9. Přibyl (Krejčík, T. Rachůnek), 9. Forman, 10. Pilař (Krejčík, Hlinka), 34. Pech (Kumstát, Philipp), 54. Simon (Forman, T. Rachůnek). Rozhodčí: Minář, Čech – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7280. Střely na branku: 27:26. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Svačina - Pilař.
Čtyřzápasovou sérii venkovních duelů zakončili sparťané díky vítězství na ostravském ledě s bilancí tří výher a jedné porážky v nájezdech. O dobytí vítkovické arény prakticky rozhodli třemi trefami Přibyla, Formana a Pilaře v rozmezí pouhých 76 sekund v první třetině. Domácí sice dvakrát snížili, ale Holešovičtí přidali díky Pechovi se Simonem další dva góly a výhru si pohlídali.

V utkání na ostravském ledě se museli sparťané obejít bez zraněného Piskáčka. Aktivnější byly v úvodu Vítkovice, Pöpperle ale uspěl jak proti Pastorovi, tak proti Kucserovi, jehož střelu dobře viděl. Poté se začali osmělovat i hosté, první vlaštovkou byl průnik Hlinky po levém křídle. A pak to přišlo. Během minuty a 16 vteřin se sparťané trefili hned třikrát! Nejprve dostal Daniel Přibyl puk zpoza branky od Krejčíka, objel s ním vítkovickou klec a u levé tyčky zakončil backhandem za přesouvajícího se Dolejše.

Následně po pouhé půlminutě dostal puk po nepřehledné skrumáži před domácí brankou za Dolejše Miroslav Forman, který si tak připsal letošní premiérovou trefu. Její regulérnost musel ale ještě potvrdit videorozhodčí. A dalších tři čtvrtě minuty trvalo, než se Sparta prosadila potřetí, tentokrát v přesilové hře. Krejčíkovu ránu od modré tečoval Karel Pilař. To už bylo na Dolejše moc a přepustil místo Málkovi. Ve zbytku prvního dějství měli mírnou převahu Ostravané, ale na Pöpperleho si nepřišli ani v obrovské skrumáži, kdy zakončoval Szturc.

76
tolik vteřin dělilo první a třetí gól Sparty na ledě Vítkovic

V úvodu toho druhého mohli sparťané vedení zvýšit v přesilovce, neuspěl ale Ton pokusem od modré čáry ani Rolinek zblízka. Další minuty moc atraktivních akcí nenabídly. Až po polovině zápasu se do tlaku dostali Klimek, Přibyl a Ivan Rachůnek, dlouhé manévry v útočném pásmu ale gól nepřinesly a po rychlém protiútoku se naopak slavilo na druhé straně. Střelu Huny ještě Pöpperle pokryl, ale odražený puk se mezi nohama sparťanského hráče dostal k Vladimíru Svačinovi, který neměl problém poslat ho nad ležícím sparťanským gólmanem do branky.

Ve hře ve čtyřech na obou stranách nejprve prováhali svou šanci v přečíslení Huna s Romanem, sparťané se ale nemýlili. Kumstát poslal puk zpoza branky do mezikruží, kam si sjel zcela bez povšimnutí obrany Vítkovic Lukáš Pech a backhandovým blafákem vykoupal Málka. Nechybělo moc, a skupina sparťanských fanoušků mohla slavit pátou branku, ale střela Buchteleho se odrazila od tyče. A domácí tak ještě vykřesali naději, když snížili v přesilovce. Kudělka se neunáhlil, předal puk doleva na Vladimíra Svačinu a ten poslal kotouč do odkryté části branky.

Do třetí třetiny tak byly úkoly jasně dány. Sparta si chtěla pohlídat tři body, Vítkovice naopak toužily po snížení a zdramatizování zápasu. To se jim málem povedlo v další přesilové hře, kterou jim sparťané svým faulem nabídli. Po vyjetí z trestné lavice zahrozil na opačné straně Švrček, ale na Málka si nepřišel. Stejně jako Ton o chvíli později z bezprostřední blízkosti. Tempo nepolevovalo ani dál a šest minut před koncem přišla sparťanská pojistka. Odražený puk doklepl do branky v pádu Dominik Simon. Závěr už si Pražané pohlídali, a odvezli si tak z Ostravy plný počet bodů.

Peter Oremus (Vítkovice): Když chceme uspět proti takovému týmu, jakým Sparta je, nemůžeme mít takové výpadky. Sparta je kvalitní a hraje se proti velmi těžce. Obzvláště, když prohráváte o tři branky. Těší mně, že jsme se nesložili a bojovali jsme až do konce.

Josef Jandač (Sparta): O osudu utkání rozhodly slepené góly v první třetině. Díky nim se nám pak hrálo daleko lépe, soupeři naopak daleko hůře. Myslím, že to bylo to rozhodující, co jsme pro vítězství udělali. Z minima jsme vytěžili maximum. Když soupeř snížil, bylo znát, že chtějí s utkáním ještě něco udělat. Byl nebezpečný, ale pátý gól nás uklidnil. Výborně zahrála čtvrtá pětka.