VIT - SPA 5:2 -Sparta se držela dvě třetiny!

46., neděle 28. 1. 2007
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Pinc - Barinka, Jurečka, Gulaši, Kuboš, Hudec, Jasečko, Ovčačík - Hubáček, Burger, Weissmann - Krenželok, Vala, Irgl - Kropáč, R. Procházka, Káňa - Tomášek, Mikula, Klimek - Köhler.
Sparta: Duba (od 37. Salfický) - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Tabaček, Cuník - Rob, Netík, Hlaváč - Dragoun, Langhammer, Hromas - Vrbata, Podlešák, Krätzer - K. Ton, Hertl, Mrňa.
Branky a nahrávky: 29. Burger (Hubáček), 33. Hubáček (Barinka), 37. Kropáč (Klimek), 43. Jurečka (Weissmann), 58. Jasečko (Kropáč) - 26. Netík, 38. Langhammer (Ptáček). Rozhodčí: Polák - Rittich, Guth. Vyloučení: 9:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 938.
Omlazený sparťanský tým držel ve Vítkovicích s domácím celkem krok dvě třetiny. Pražané se dostali do vedení, jenže Ostravané třemi góly stav obrátili. Se Salfickým mezi tyčemi Sparta ožila a klání ještě zdramatizovala, ovšem rozhodla poslední dvacetiminutovka. V ní nejprve Vítkovice využily dvojnásobnou přesilovku a v samém závěru utkání vítězství pátým gólem zvrdily.

Sparťané odcestovali do Vítkovic značně oslabení, přesto se v sestavě objevil uzdravený Hlaváč a oproti původním předpokladům také útočník Langhammer. Zkraje utkání usedl na trestnou lavici Černošek, jenže Pražané se ve čtyřech bránili zodpovědně a k ničemu soupeře nepustili. Sami se neprosadili dvakrát ve vlastní početní výhodě, v té druhé dokonce nechali před Dubou nebezpečně pálit Jasečka. Z následné akce zase neuspěl Mikulík, který kombinoval s Klimkem. V závěru dvacetiminutovky byla aktivnější Sparta, ovšem Pince donutil zasahovat vážněji pouze Vrbata.

Více vzruchu přinesla druhá třetina, kterou lépe rozehráli hosté. Již po necelých dvou minutách operovali před brankou Rob s Hlaváčem, ovšem druhému jmenovanému chyběla při zakončení přesnost. Úspěšná byla až akce Netíka z 26. minuty. Produktivní forvard obral o touš za brankou chybujícího Pince a v oslabení do prázdné branky rozvlnil síť. Za necelé tři minuty ovšem za zády Duby, který nic neviděl, skončilo nahození z hole Burgera a rázem bylo srovnáno. Rychlý hokej ze strany na stranu přinášel pohlednou podívanou. Na jedné straně neuspěl tvrdou ranou Netík, z protiútoku Ostravané ihned trestali. V ponechané výhodě ve 33. minutě zasunul u tyče volný Hubáček puk za bezmocného brankáře Sparty a poslal tak domácí prvně do vedení. Pražané kontrovali dvakrát Ptáčkem, jeho dvě rány v krátkém sledu ale vždy skončily pouze na tyči Pincovy branky! Zato Vítkovice přispěchaly s říznější odpovědí. Ve 37. minutě vyhnal Dubu na střídačku střelou nad lapačku Kropáč. Za osmnáct vteřin pálil znovu Ptáček, tentokrát jeho projektil usměrnil do branky jemnou tečí Langhammer. Na vyrovnání v závěru hostům nestačila ani přesilová hra, která Pražanům vůbec nevyšla.

Hned na začátku poslední části dostali domácí možnost téměř dvouminutové přesilovky pět na tři. Ve 43. minutě akci na jeden dotek zakončil Jurečka, jenž tak ztrestal Hlaváčovo vyhození puku za hrazení. Stejnou možnost dostala vzápětí Sparta, ale za jednačtyřicet vteřin nedokázala pozornou trojici Vítkovic překvapit a ohrozit Pince. Krátce po přesilovce unikl obraně mladý Klimek, při kličce mu ovšem puk uskočil. Tlak Vítkovic se stupňoval, Jasečko vybídl ke střele do prázdné klece Jasečka, toho zastavil s vypětím všech sil Salfický. V početní výhodě obstřeloval domácí svatyni dvakrát Hanzlík, Rob zblízka minul horní polovinu brány. Postřeh prokázal Pinc také proti teči Vrbaty, který tečoval příklep Podlešáka. Snažení Pražanů uťal v 58. minutě Jasečko, jenž otřel svou ránu o tyč a definitivně rozhodl. V závěru hrály Vítkovice pod tlakem, spoléhaly na brejky a jeden z nich opravdu vyšel. Okleštěný tým Františka Výborného se ovšem nemá za co stydět, v Ostravě předvedl bojovný výkon.

Miroslav Fryčer (Vítkovice): "Ze začátku na nás byla znát únava. Na některých hráčích bylo vidět, že nejsou stoprocentně fit. Celkově to v úvodu nebylo ono, protože mužstvo mělo v podvědomí, že Sparta přijela bez opor. To nám svazovalo ruce a nohy a chyběl nám klid. Pak jsme ale dali náhodný gól z přesilovky, to nás zvedlo a uklidnilo. Pak už to bylo z naší strany lepší a dotáhli jsme to k výhře."

František Výborný (Sparta): "Chtěli jsme co nejdéle vydržet bez gólu a pokusit se Vítkovice překvapit z dobré obrany, což se nám půl utkání dařilo. Vítkovice ale potom v přesilovkách daly dva góly a uklidnily se. I za stavu 2:4 jsme měli šance, abychom utkání zdramatizovali, ale u hráčů nebyl klid v koncovce. Přesto musím pochválit kluky, kteří se na led normálně nedostanou a dneska při těch našich problémech hráli. Kdyby nebylo tak těsně před play-off, asi bychom žádali APK o odložení zápasů, ale takhle se s tím musíme nějak vyrovnat."