ZLN - SPA 4:2 - Série se stěhuje zpět do Prahy

ČF4, sobota 7. 3. 2009
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Biegl - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Rachůnek, Kollár, Andrašovský - Kubiš, Roman Vlach, Záhorovský - J. Ondráček, Balán, F. Čech
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Mrňa, Podlešák, Kafka
Branky a nahrávky: 7. Roman Vlach (Kubiš), 22. Leška (Nosek, Hamrlík), 22. Andrašovský (Rachůnek, Hamrlík), 49. Kubiš (Leška, Kollár) - 7. Netík z trest. střílení, 18. D. Výborný (Vykoukal, Broš). Rozhodčí: Šindler, Fraňo - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:9, navíc Kučný - Podlešák oba 5 min. a do konce utkání, Broš 10 min, Pilař 2x10 min. Využití: 2:1. Diváci: 6162. Stav série: 1:3
Zápas, ve kterém šlo Moravanům o vše, Sparta nezvládla. Zlín postavil do branky Biegla a ten povolil Pražanům vstřelit jen dvě branky. Sparta vedla po první části o jeden gól. Vše domácí otočili na začátku druhé třetiny, když využili během jedné minuty dvě přesilovky. V záverečné části přidali ještě jednu branku a vykřesali si tak možnost dalšího zápasu.

Kouč Venera po nejistých výkonech dosavadní mladé jedničky Sedláčka postavil do branky zkušenějšího Biegla. Na začátku měl ovšem mnohem víc práce jeho protivník, v poslední době téměř neprůstřelný Petr Přikryl. Ten musel prokázat své kvality už při prvním útoku Zlína. Domácí měli ještě několik dalších vyložených šancí, poprvé se radovali na začátku 7. minuty. Mladý Roman Vlach, v minulém zápase vyhlášen nejlepším hráčem utkání, se z otočky trefil do odkryté brány a stejně jako den předtím šel Zlín do vedení jako první. Tentokrát Spartě ale k vyrovnání stačilo jen 34 vteřin. Tomáš Netík se v samostatném úniku ochotně nechal zfaulovat Bořutou a bylo z toho trestné střílení. Sám poškozený se na něj přihlásil a kličkou proměnil.

Následovalo několik přesilovek RI OKEN, partě kolem Jaroslava Balaštíka se ovšem v play off tato disciplína dosud moc nedařila. Když už si Ševci vytvořili slibnou příležitost, zahodili jí následně nedůrazným zakončením. Jelikož málokteré heslo platí tak přesně, jako nedáš – dostaneš, muselo se zákonitě zadařit na druhé straně. V jednoduché přesilovce, která následovala po předchozí 13 sekundové dvojnásobné početní výhodě, otočil skóre David Výborný dorážkou, kterou za brankovou čáru srazil až gólman. Přesilovku 5 na 3 si nakonec zahrál na konci třetiny i Zlín, ale ani tentokrát se žlutomodrým neurodilo. Jejich zmar dokumentoval Köhler, který krátce po spálení další šance praštil s hokejkou o zem.

Druhá část byla bohatá na šance, z nich byly ale využity jen dvě a to hned na začátku. V 22. minutě vyrovnal při přesilovce 5 na 3 Petr Leška, z pravého kraje prostřelil z úhlu Přikryla mezi betony. Berani krátce nato dokonce stav otočili díky přesnému golfáku Andrašovského a v hale nastalo menší pozdvižení. Snad i díky tomu možností ke skórování přibývalo, přičemž důraz na obranu ustoupil do pozadí. Diváci na téměř vyprodaném Stadionu Luďka Čajky viděli mnoho šancí na obou stranách, dalších branek se však nedočkali. Místo toho závěr třetiny okořenila bitka Podlešáka s Kučným. Sparťan prudkou ranou pěstí srazil soupeře k ledu, to ale bylo to poslední, co v utkání předvedl - spolu se svým soupeřem odešel předčasně do sprchy. Po dlouhé době mohli jít Ševci do kabin spokojení, vedení slibovalo prodloužení série minimálně ještě o jeden zápas.

Třetí třetinu odstartovala další šance Zlína. Díky nedůsledné obraně ujel do samostatného úniku zářící Roman Vlach, smutnit ale nemusel. Práci za něj totiž zastal Pavel Kubiš. Jeho střela přes obránce v 45. minutě sice ještě o pár centimetrů minula branku, o tři minuty později už se ale nemýlil. Osamocený se řítil na Přikryla, párkrát zamíchal pukem a nemilosrdně zakončil. RI OKNA už věděli, že na další výlet do Prahy to stačí a stáhli se. Sparta sice začala být v útočném pásmu aktivnější, snaha však byla jalová. Útočníci váhali se střelbou, dvě větší šance si vypracoval jen junior Kafka. Štěstí mu však nepřálo, a když v 58. minutě musel na trestnou lavici Vykoukal, bylo vymalováno.

Zdeněk Venera (Zlín): "Zápas nám vyšel po všech stránkách. Nechtěli jsme, aby série skončila 4:0 pro Spartu. Myslím si, že všichni museli vidět, že celé mužstvo se maximálně odevzdalo pro co nejlepší výsledek. Snažili jsme se nemyslet na stav série a odměnit fanoušky za to, jak nás v pátek podporovali, i když se nám nedařilo. V předešlých zápasech jsme vyzkoušeli všechno možné, dělali jsme změny v sestavě, proto jsme dnes sáhli k tomu poslednímu a nasadili Radka Biegla. Doufali jsme, že bude mít větší štěstí a vyšlo to."

Marian Jelínek (Sparta): "Zápas pro nás začal dobře. Sice jsme prohrávali, ale pak jsme se dostali do vedení 2:1. Ve druhé třetině byla klíčová dobře sehraná přesilovka Zlína pět na tři a následně pět na čtyři, kdy nám soupeř odskočil. Pak jsme inkasovali čtvrtý gól ve chvíli, kdy jsme se snažili vyvinout tlak."