ZLN - SPA 4:2 - Sparťané prohráli i ve Zlíně

11., neděle 8. 10. 2017
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Kašík – Řezníček, Matějíček, Freibergs, Ferenc, Valenta, Petran – Roberts Bukarts, Honejsek, Šťastný – Kubiš, Sedláček, Ondráček – Veselý, Popelka, Okál – Klhůfek, Fryšara, Rihards Bukarts.
Sparta: Aittokallio – Dvořák, Pavelka, Zámorský, Nedomlel, Mikuš, Kalina – Saponari, Pech, Forman – Černoch, Hlinka, Klimek – Říčka, Vrána, Uher – Kumstát, Reichenberg, Kudrna.
Branky a nahrávky: 5. Honejsek (Šťastný), 40. Roberts Bukarts (Ondráček, Veselý), 47. Šťastný (Kubiš), 52. Honejsek (Rihards Bukarts, Valenta) – 20. Mikuš (Forman, Saponari), 38. Kudrna (Říčka, Reichenberg). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0.  V oslabení: 1:0. Diváci: 4 056. Střely na branku: 38:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2. Nejlepší hráči utkání: David Šťastný - Robert Říčka.
Moravský víkend sparťané zakončili utkáním na ledě Zlína. Domácí se prosadili už v úvodu utkání, těsně před první přestávkou za Spartu srovnal Juraj Mikuš. Ve 38. minutě šli sparťané po brance Andreje Kudrny do vedení, ale Berani dokázali rychle srovnat a ve třetí dvacetiminutovce přidali další dva góly. Pražané už nedokázali najít odpověď ani ve hře bez brankáře a připsali si třetí porážku v řadě.

Sparťané vstoupili do utkání lépe, hned v úvodní minutě stříleli Pech a Nedomlel, obě šance ale chytil zlínský brankář Kašík. Ukázat se musel také Aittokallio, který zasahoval proti pokusu mladšího z bratrů Bukartsových Rihardse. Domácí hráči mohli skórovat přesilovce, když na trestnou lavici putoval Saponari. Oslabení sparťané zvládli, zlínské hráče ale nevyužitá přesilovka mrzet nemusela. V páté minutě totiž chybnou rozehrávku Pražanů využil Šťastný a přesným pasem našel osamoceného Antonína Honejska, který trefil odkrytou část sparťanské brány a otevřel skóre zápasu.

Sparťané byli ale i po inkasovaném gólu aktivnějším týmem, nadále však nemohli vyzrát na Kašíka, který pochytal střely Kudrny, Mikuše i dorážku Klimka. Po faulu Říčky hráli domácí další přesilovou hru, největší šanci si ale vytvořili hosté, když Uher ujel do obrovské šance, v samostatném úniku ale mířil vedle zlínské branky. Vynutil si alespoň faul Okála, sparťané ale krátkou početní výhodu využít nedokázali. Do přečíslení následně ujeli Forman a Pech, jehož přihrávku ale vystihl Řezníček. Přesto se do kabin odcházelo za stavu 1:1, když v poslední minutě střelu Saponariho Kašík pouze vyrazil, kotouče se ujal Forman a našel volného Juraje Mikuše, který padesát sekund před sirénou vyrovnal.

Druhá třetina nabídla vyrovnaný hokej. V úvodu se hra přelévala ze strany na stranu, nikdo si ale výraznější šance nevytvořil. Až před polovinou zápasu dostali domácí příležitost v podobně třetí početní převahy po vyloučení Mikuše. Kromě nebezpečné teči Šťastného nemusel Aittkoallio řešit výraznější nebezpečí a Sparta se ubránila, brankář Pražanů se ale v následujících minutách zapotil. Nejprve musel hasit chybu obrany a velkou šanci Kubiše, následně čelil zlínskému tlaku, který zakončil Ondráček tvrdou střelou z mezikruží. Finský gólman ale všechny puky pochytal.

A tak se mohla na druhé straně radovat Sparta. Říčka posunul v útočném pásmu kotouč na Andreje Kudrnu, který přesnou střelou zápěstím překonal Kašíka a zařídil svému týmu necelé tři minuty před koncem třetiny vedení. To ale do konce druhé části nevydrželo. Za sparťanskou brankou totiž těsně před sirénou vybojoval puk Ondráček, jehož pokus z ostrého úhlu tečoval Roberts Bukarts a pět sekund před koncem vyrovnal.

Na úvod třetí třetiny se musel ukázat sparťanský brankář, pokusy Veselého a Okála dokázal bez problémů pokrýt. Na druhé straně pálil tvrdě Dvořák, jehož pokus vyrazil Kašík betonem, obránce Pražanů navíc následně fauloval a poslal svůj tým do čtyř. Oslabení svěřenci trenérů Kalouse a Nedvěda zvládli, po vyloučení Ference dokonce hráli přesilovku sami. Byli to ale domácí fanoušci, kteří se radovali. V početní nevýhodě vypálil od modré přes Zámorského David Šťastný a zařídil Zlínu ve 46. minutě jednobrankové vedení.

Domácí vstřeleným gólem ještě více ožili, sparťané navíc hráli v šesti a rozhodčí museli vylučovat. V přesilovce se sám před Aittokalliem ocitl Antonín Honejsek, který poslal puk mezi betony a druhou brankou v utkání zvýšil devět minut před koncem třetí části na 4:2. Pražané měli naději na skórování při přesilovce, dvakrát pálil tvrdě od modré Zámorský, kotouč ale ani jednou nenašel cíl. Nakonec vyzkoušeli hosté ještě hru bez brankáře, ani v ní se ale sparťané neprosadili ve Zlíně prohráli 2:4.

Martin Hamrlík (Zlín): "Musíme poděkovat divákům, klukům se dnes při takové atmosféře hrálo dobře. První třetina patřila Kašíkovi, mohlo to skončit podobně jako minule v Boleslavi 3:0. Ve druhé části jsme něco změnili v obranném pásmu a bylo to poznat. Vyrovnaný hokej až do konce, zlepšili jsme přesilovky, nakonec jsme šli do vedení a do brutální euforie, kdy jsme si to už pohlídali."

Jaroslav Nedvěd (Sparta Praha): "Měli jsme dost šancí, ty jsme ale neproměnili. Mohli jsme dát víc gólů v první třetině... Pak už z toho byl klasický bojovný zápas, diváci se nemohli nudit, za stavu 2:1 jsme dostali branku do kabiny. Třetí třetinu soupeř dal gól v oslabení i přesilovce, tím bylo vše vyřešené."