ZLN-SPA 5:4p - Dobrý začátek, špatný konec

26., úterý 25. 11. 2008
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Linhart, Bořuta - Balaštík, Leška, Köhler - Záhorovský, Kollár, Rachůnek - M. Pšurný, Balán, Andrašovský - J. Ondráček, Roman Vlach, Mokrejš
Sparta: Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, L. Procházka, Jerofejevs, Vinogradov - Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Melichárek, Koreis, Hromas - Látal, Krätzer, Mrňa
Branky a nahrávky: 12. Kollár (Záhorovský, Rachůnek), 24. Mokrejš, 30. Rachůnek (Záhorovský, Kollár), 59. Vlach (Mokrejš), 62. Vlach - 12. Kratěna (Gulaši, Výborný), 13. Ton (Hanzlík), 20. Ton (Netík), 37. Vykoukal (Hanzlík, Výborný). Rozhodčí: Pešina - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 9:5. Využití: 0:2. Diváci: 4320.
Pražané měli po dvaceti minutách našlápnuto k zisku všech bodů, když po brankách Kratěny, Tona a Netíka vedli už 3:1. Domácí ale zabrali a na 4:4 srovnal Roman Vlach v poslední minutě. Tentýž hráč pak v nastavení vystřelil prémiový bod pro domácí.

Sparta začala velmi aktivně, když se o první ohrožení domácí branky pokoušel Ton, o chvilku později pálil Vykoukal. Za zlínské se o rozhýbání Pöpperleho postarali Mokrejš, Balaštík a následně Leška. Všem pokusům sparťanský brankář odolal. Zápas se hrál ve svižném tempu a oba brankáři se tak museli činit. V polovině první třetiny přišel první gól zápasu, postaral se o něj domácí Andrej Kollár nenápadnou střelou, která skončila až v síti. Domácí fanoušci ještě ani nestihli vyvolat jméno domácího střelce a rázem to bylo 1:1, když se dorážkou Gulašiho střely prosadil Ondřej Kratěna. Sparta po vyrovnávací brance ožila a zakousla se do domácího týmu.

Neuběhla ani minuta a holešovičtí vedli, Jan Hanzlík vyslal do nájezdu Petra Tona, který skvěle provedenou kličkou nedal Sedláčkovi nejmenší šanci k zákroku. Následně dostali domácí možnost srovnat v přesilové hře, ale opaření průběhem utkání, nevystřelili ani jednou na branku. Zlínští se otřepali až po pár minutách a nebezpečně pálil Pšurný a po něm Roman Vlach. Na druhé straně pálil do Sedláčkovy helmy Langhammer. Dvě a půl minuty před koncem první třetiny dostali možnost sehrát přesilovku hosté z Prahy a v posledních sekundách se jim také podařilo zvýšit skóre zásluhou opět Petra Tona. Sparta si tak do šaten odnesla příjemný výsledek 3:1.

Berani po domluvě od trenérů vlétli na hostující Spartu s chutí, ale jejich snahu přerušilo vyloučení vlastního hráče. I v oslabení rozjetí domácí hrozili. O chvilku později putoval na trestnou lavici Vykoukal a hrálo se 4 na 4. Při této situaci vychytal Pöpperle svým levým betonem nejlepšího domácího střelce Köhlera. Zlínu se aktivita vyplatila až při hře v plném počtu na obou stranách, Nosek nastartoval Petra Mokrejše a ten po pár kličkách překonal sparťanského brankáře. Domácí snížení velmi pozvedlo a chytli otěže utkání do svých rukou. Sparťanští obránci s brankářem Pöpperlem měli co dělat, aby udrželi jednobrankový náskok. To se jim dařilo až do poloviny utkání, kdy domácí sehráli vydařenou akci, kterou zakončil střelou pod víko Ivan Rachůnek. Najednou bylo na ledě jen jedno mužstvo a to domácí Zlín, Spartě se nedařilo ani v přesilovkách. To změnila až dlouhá přesilovka 4 na 3 pro hosty z 37. minuty zápasu. Jiří Vykoukal dostal puk na modrou čáru a přesnou střelou překlopil vedení v zápase na stranu Sparty.

Začátek třetí třetiny opět patřil zlínským hokejistům, když Pöpperleho vyzkoušel střelec třetí domácí branky Rachůnek. Ve 44. minutě dostal puk do dobré pozice Ton, ale zakončil nepřesně. Spartě se dařilo usazovat před Sedláčkem a domácí se bránili jen za cenu zakázaných uvolnění. Holešovičtí dostali možnost hrát dvě klasické přesilovky během krátké doby, ale ani jednu nevyužili, takže šance domácích na vyrovnání stále žila a také ji využili. V 59. minutě velmi dobře vystřelil Mokrejš a dorážkou rozvlnil síť mladý útočník Roman Vlach. O půl minuty později mohl Spartě vítězství vystřelit Netík, ale jeho pokus se odrazil od tyčky. Zápas tak dospěl za nerozhodného stavu 4:4 do prodloužení.

V nastavení se udála jen jedna zajímavější akce domácího Zlína, z které padl i rozhodující gól. Roman Vlach se prosmýkl podél mantinelu až před Pöpperleho a nadvakrát ho překonal svým druhým gólem v zápase. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Ivan Rachůnek ze Zlína a Ondřej Kratěna ze Sparty.

Rostislav Vlach (HC RI OKNA Zlín): "Utkání bylo plné zvratů a bylo to hodně o bojovnosti. Diváci viděli velmi atraktivní duel. Pro nás je důležité, že mužstvo se ani za nepříznivého stavu 1:3 nepoložilo. Kluci to nevzdali a bojovali až do konce. Za to jim patří poděkování. Jsem rád, že syn Roman dostal šanci a dokázal ji využít. Uvidíme, jak bude jeho výkonnost pokračovat dále."

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): "První třetina měla velmi špatnou úroveň, i když jsme ji vyhráli 3:1. Úroveň hokeje byla v první dvacetiminutovce hodně slabá. Extraligový hokej se začal hrát až od druhé třetiny, nicméně byla tam spousta chyb na obou stranách. Z toho pramenila i gólová přestřelka a hodně emocí. Soupeř to v závěru zvládl lépe."