52., úterý 1. 3. 2005
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Pöpperle - Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, Richter, Majeský, Melichar, Schnábel - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Ton, J. Marek, Chabada - Havlát, Broš, P. Nedvěd - Olesz, Sivek.
Třinec: Vojtek (47. Biegl) - Všetečka, Bartoň, Houdek, Křetínský, Hunkes, J. Malinský - Míka, Melenovský, Mikšan - Janků, Skořepa, Pavelek - Polanský, Zbořil, Martynek - Hebar, Bordowski, Balčík.
Branky a nahrávky: 4. D. Výborný (Hlaváč), 20. J. Marek (Richter), 41. D. Výborný (Kratěna), 47. Havlát (P. Nedvěd, Pilař), 51. Havlát (Hlaváč), 58. Ton (D. Výborný), 60. Kratěna (Hanzlík, D. Výborný) - 19. Skořepa (Hunkes), 28. Hebar (Bordowski, Mikšan), 38. Míka (Křetínský). Rozhodčí: Hradil, Smeták - Rittich, Guth. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:2. Diváci: 3970.
V posledním zápase základní části přivítala Sparta třinecké Oceláře. Ti po dvou třetinách vedli, ale Sparta díky dvěma gólům Havláta a Výborného zápas otočila a zvítězila vysoko 7:3.

S Pöpperlem v brance vstoupila Sparta do zápasu, který uzavíral dlouhodobou část. V první šanci se ocitl Marek, jenž nepřetavil Tonovu přihrávku z rohu kluziště. Neprosadil se ani Richter, na druhé straně zvonila tyč z hole Melenovského. Po pohledné individuální akci Výborného zamířil pouze do Vojtkovi lapačky Hlaváč. V 4. mině se měnilo skóre poprvé. Hlaváč si nabruslil do pásma odkud střílenou přihrávkou trefil hůl Výborného a kotouč zapadl za zmateného Vojtka. Následnou akci Kratěny a Hlavláta znovu zakončoval Výborný, tentokrát jen do masky. Chabadova jedovka z první přistála pouze na břevnu svatyně hostí. V oslabení ujela dvojice Martynek – Pavelek, ale na připraveného Pöpperleho nevyzráli. Po výpadu Nedvěda propadl Vojtkovi kotouč mezi betony, za brankovou čáru nedoklouzal. V 19. minutě Oceláři rozehráli přesilovou hru na jejímž konci stálo vyrovnání. Hunkesovu ránu od modré Pöpperle pouze vyrazil a Skořepa kotouč doklepl do sítě. O minutu později Richter vyčkal na správný okamžik, ideálně předložil puk Markovi, který nadvakrát strhl vedení opět na stranu Sparty.

Prostřední dějství ovládli hosté z Moravy. Zbořil napřáhl, jeho ostrá rána skončila v lapačce Pöpperleho, dvakrát neuspěl rovněž Martynek. Ve 28. minutě se po minele Hanzlíka dostal ke kotouči Bordowski, jenž ho přenechal Hebarovi a ten přízemní střelou k tyči znovu vyrovnal. Před Vojtkem se znovu neprosadil Marek, skulinku v jeho výstroji nenašel ani Havlát. Z bezprostřední blízkosti netrefil odkrytou klec Chabada. Ve 38. minutě Oceláři vedli. V přesilové hře jeden z třineckých hráčů zalehl v brankovišti Pöpperleho, jenž nemohl reagovat na dorážku Míky do prázdné branky.

Vyrovnání přišlo hned zkraje posledního dějství. Kratěna od modré viděl Výborného, který poslal puk podél brankové čáry za Vojtka. Třinec odpovídal prvním útokem, který v přesilové hře zle hrozil před Pöpperlem. Ve 47. minutě se skóre měnilo znovu. Perfektní akci předvedl Havlát, když si v přesilové hře položil brankáře Vojtka a v pádu elegantně zavěsil. Tonovu jedovku konečkem brusle třinecký gólman se štěstím vyrazil a s bolestivou grimasou jej vystřídal Biegl. Toho v 50. minutě sparťané překonali hned z první šance. Hlaváčovu střelu před Bieglem zastavil Havlát, přehodil si puk na bekhend a střelou k tyči skóre navýšil. Před Zbořilem pak efektně znovu zakročil mladý talent mezi tyčemi Sparty. V 57. minutě rozhodčí signalizoval trest pro Třinecké, když se domácí radovali po šesté. Na konci nevídaného kolotoče stál pohotový Ton. Časomíra ukazovala do konce zápasu sedm vteřin, když definitivní podobu výsledku na 7:3 dal Kratěna, který trefil z první křižnou příhru Hanzlíka.

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Dnes nám spadl jeden velký kámen ze srdce, máme za sebou základní část. Čtyři kola na to čekáme, soustředíme se na play-off a nechtěli jsme se nechat rozhodit soupeři, kteří neměli o co hrát stejně jako my. Soupeře ale musím pochválit. S trochou štěstí by to bylo dramatičtější. Výhra 5:0 v poslední třetině je sice hezká, ale nepřeceňoval bych ji. Opticky je to pěkné, ale je otázka, jak jsme k tomu došli. Kdyby to bylo 5:0 po první třetině, bylo by to lepší."

Ĺubomír Pokovič (Třinec): "Po druhé třetině to pro nás vypadalo dobře, ale dva inkasované góly v oslabení nás zlomily. Sice jsme ještě poté měli nějaké šance, ale už se nám je nepodařilo využít. V závěru jsme dohrávali na čtyři beky a vedle fyzických sil nám docházely i síly morální. Padesát minut byl dnešní zápas zajímavý, škoda jen, že jsme to nedotáhli do konce."