Sparťanská krev

Sparťanská krev představuje dlouhodobý charitativní projekt na podporu dárcovství krve, do kterého se tradičně zapojují nejen současní a bývalí hráči Sparty, ale i zaměstnanci klubu a sparťanští fanoušci a partneři. V listopadu 2020 se konal již čtrnáctý ročník této tradiční akce, jejímž prostřednictvím Sparta již několik let poukazuje rovněž na problematiku dárcovství kostní dřeně!

Vůbec první hromadné darování krve se konalo v listopadu 2007 na Transfuzním oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči. Během hokejového ročníku 2009/2010 darování krve poprvé proběhlo přímo v hráčské kabině sparťanského A-týmu, jeden z termínů darování Sparťanské krve 2015 se odehrál také v prostorách obchodního domu Van Graaf na Václavském náměstí.

Sparťanská krev 2020: Kdy jindy, když ne teď!

Aktuální složitá situace projekt Sparťanská krev nezastavila. Ba naopak – v dnešní době je krev a krevní plazma potřebnější než kdykoliv předtím. Po celý listopad Sparta podporovala odběry krve ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Karlově náměstí a na Zbraslavi.

Ani složitá doba dárce krve nazastavila a do odběrových místností si našlo cestu skvělých 918 dárců krve, z toho 271 prvodárců, což je počet, který se hodně blíží loňskému rekordnímu ročníku. Ba co víc, v listopadu se ve velkém darovala i krevní rekonvalescentní plazma, a to v počtu 162 dárců.

„Sparťanská krev je nejstarší klubový projekt a udělali jsme vše pro to, aby mohl dál pokračovat i v této nelehké době. Právě teď totiž zdravotníci potřebují krev víc než kdykoliv předtím,“ říká generální manažerka Barbora Snopková Haberová. „Jsem hrdá na to, že z naší kabiny vzešel nápad, aby hráči uzdravení z nemoci covid-19 darovali rekonvalescentní krevní plazmu. I nyní budou naši hokejisté podporovat dárce z řad fanoušků při standardních odběrech. Věřím, že nás ani současná situace nezastaví a dokážeme opět pomoci,“ dodává.

Všichni dárci, kteří se při odběru přihlásí heslem „Sparťanská krev“, obdrželi dárkový balíček od našeho klubu. Každý čtvrtek v listopadu se darování krve na Karlově náměstí zúčastnili také hráči A-týmu Sparty.

Forman: Věříme si, ale zůstáváme pokorní

LIB - SPA 2:3p - Prodlužujeme semifinále!

Horák: Náročný duel, nezabalili jsme to!

Střelec Rousek: Díky patří hlavně Machymu