18. 10. 2010 Petr Schwank

Do Holešovic míří lázeňští Energetici

P r a h a - Jen s jediným celkem se Sparta v letošním ročníku ještě nestřetla. To se však v úterý, 19. října v 18:00 změní. Na sparťanský led přicestuje tým Karlových Varů. Pražané se pokusí odčinit nedělní prohru z vítkovického ledu a konečně se odrazit od dna tabulky. Podaří se jim proti Západočechům naplno bodovat?

O Západočeších:

Karlovarští se zatím proplétají sezónou velmi dobře. Nasbírali 17 bodů, což je vyneslo na dočasnou šestou pozici v tabulce. Na záda jim však dýchá hned několik dalších celků v čele s vršovickou Slavií se shodným počtem bodů. Západočeši však oproti nim mohou uplatnit výhodu jednoho utkání k dobru. O zápas méně a rovněž 17 bodů mají ale i Pardubice.

Na konci září se energetikům povedlo natáhnout šňůru výher na úctyhodných 6 zápasů. Co na tom, že dvě z nich vydřeli až v nájezdech. Jejich sérii bez porážky utnul až v 11. kole Zlín. Na jeho ledě Karlovarští padli 5:3. Hned v dalším kole vyzvali před domácím publikem jihočeský MOUNTFIELD a ani na něj nevyzráli. Vyrovnanou bitvu s druhým mužstvem tabulky musely rozhodnout až nájezdy. V nich byli Budějovice úspěšnější a vezou tak ze západu dva body za výhru 2:1.

V týmu Energetiků se daří:

HRUŠKA, SKUHRAVÝ
David Hruška Václav Skuhravý

Na čele kanadského bodování Západočechů se momentálně nachází třiatřicetiletý forvard David Hruška. Byť se už týden neprosadil, stále je s 11 body nejproduktivnějším energetikem. Do sítí soupeřů nasázel 6 branek, dalších 5 pak připravil.

Hned za ním se nacházejí dva jeho devítibodoví spoluhráči. Zatímco Petr Kumstát vstřelil branky dvě a sedm jich zorganizoval, Václav Skuhravý jich vsítil o dvě víc a připsal si pět asistencí. Vysoký forvard se naposledy prosadil v 10. kole proti Litvínovu, kde jeden gól dal a na další přihrál.

Vzájemné zápasy v minulé sezóně:

První střet naplánoval nevyzpytatelný extraligový los na 25. září. Sparťanské lavičce tehdy ještě šéfoval Pavel Hynek. Sparťané energetiky po celý zápas jen stínovali, svého soka ve vedení za 60 minut nepředčili. I na třetí gólový zářez Západočechů našli Pražané odpověď v přesilovce, Pletkově trefě oponoval vyrovnávacím gólem Jaroslav Hlinka. Zápas dospěl do prodloužení. Domácí příznivci již připravovali svou nervovou soustavu na nájezdovou loterii, když zhruba půl minuty před koncem rozuzlil průběh utkání Tomáš Netík.

Ve druhém vzájemném střetnutí již kouč Hynek rozdával taktické povely energetikům. Premiéra duu Volek – Holaň vyšla, ačkoli se oba celky dlouho potýkali s nerozhodným stavem. Skóre otevřel sparťan Ručinský v desáté minutě. Zpět do neutrálního výsledku uvedl klání energetik Hluchý. Sedm minut před koncem odsoudil Západočechy do role kapitulujícího celku střelec Petr Ton. Sparťané přetlačili svého protivníka těsně 2:1.

Prozatím poslední měření sil se odehrálo ve vánoční atmosféře v předvečer štědrého dne. Bezbranková první dvacetiminutovka diváky ze sedadel příliš nevytrhla. V třetině druhé se o první gólový zápis postaral Michal Gulaši. Radost však na hokejkách holešovického klubu vydržela jen 21 vteřin. Přesně tolik času potřeboval Dmitrij Zjuzin k vyrovnávací brance. V předchozím klání rozhodoval o výhře sparťan, v tomto se role vyměnili. Deset minut před koncem vstřelil druhý a zároveň i vítězný gól energetiků Jakub Čutta.

Úplně naposledy se oba celky střetly v únoru letošního roku. Sparta se v KV Aréně rychle aklimatizovala a do první sirény si vytvořila tříbrankový náskok. V druhé části ještě jeden gól přidala a teprve poté se probrali i domácí. Trefil se Kumstát. Na jeho branku ale odpověděl Ručinský. Po dvou třetinách se sparťané už mohli radovat z prakticky jisté výhry. Vedli 5:1. V závěrečném dějství už jen korigoval skóre na konečných 5:2 energetik Skladaný.

Neschopnost vyhrát na cizím kluzišti a velký boj o body na ledě vlastním odsoudil Spartu k pobytu v místech, do kterých nepatří. S pouhými 12 body drží svěřenci trenérů Volka a Holaně stále předposlední třináctou příčku v tabulce. Jejich situaci nezměnil ani zápas ve Vítkovicích, kterým podlehly 5:2 a umožnily jim tak vyhoupnout se na špici tabulky.

Zatímco z ledů soupeře si zatím sparťané přivezli jen bod, na domácí půdě přišli o všechny body jen jednou. To když TESLA ARENU v šestém kole vyloupila brněnská Kometa. Poslední dvě výhry doma Pražané vydřeli až v prodloužení. A to poté, co museli nejprve vynaložit veškeré síly na zvrácení nepříznivého skóre. „Odvíjí se to od situace, v jaké se zrovna nacházíme. Nedaří se, trápíme se. Je tam křeč,“ přiznal po utkání s Libercem Petr Ton, který v duelu s Tygry vstřelil svou první branku v sezóně.

Ve Spartě se daří:

Bartánus, O´Brien
Marek Bartánus Doug O´Brien

Zatímco Petr Ton čekal na první trefu 11 kol, slovenský střelec Marek Bartánus prolomil smůlu až na vítkovickém ledě a to rovnou dvakrát. Narozdíl od Tona to ale na body nestačilo. "Dnes jsem sice dvě branky dal, ale není z toho vítězství. Jsem pochopitelně zklamaný," řekl po zápase.

Těžko chválit současnou obranu Sparty, i když výjimka se vždycky najde. Doug O´Brien v těžkých časech bojuje za tým, a ačkoli i on dokáže udělat chybu, nedá ani píď ledu zadarmo. Ve Vítkovicích navíc neváhal podpořit morálku bitkou s Káňou, kterému naložil řádného bubeníka.

Úvodní buly padne v TESLA ARENĚ v úterý 19. října v 18 hodin. Zápas nepřenáší žádná televizní stanice, divák je tak odkázán buď na internet, kde se o obrazový přenos z utkání postará web tv.hokej.cz, nebo na klasický online textový přenos. Ten bude tradičně připraven na stránkách onlajny.cz.

Sestavy z minulého kola
Pöpperle - Vykoukal, Zacpálek, Philipp, Jan Hanzlík, O´Brien, Gulaši, Macholda, Salcido - Ton, Broš, Hromas - Kůrka, D. Výborný, Smoleňák - Pacovský, Y. Treille, Bartánus - Karpov, Koreis, Tůma. Trenéři: Holaň a Volek.
Mensator - Nosek, Čutta, Gřegořek, Sloboda, Parýzek, Kokko, Dobroň, Rohan - Kumstát, Skuhravý, Hřebejk - D. Hruška, Pech, Sailer - Melenovský, Dej, Skladaný - Cyganov, Kuběna, Zaťovič. Trenéři: Stavjaňa, Baďouček a Kněžický.
1999/2000: 4 - 0 - 0 5:4 4:1 5:2 4:0
2000/2001: 3 - 0 - 1 3:1 3:1 2:1 1:3
2001/2002: 3 - 0 - 1 4:2 1:0 3:1 1:3
2002/2003: 1 - 1 - 2 1:1 2:3 0:4 5:3
2003/2004: 1 - 2 - 1 4:1 1:1 1:3 1:1
2004/2005: 3 - 0 - 1 3:2 7:0 5:1 2:3
2005/2006: 3 - 1 - 0 6:4 1:0 6:1 2:2
2006/2007: 2 - 2 4:1 2:3p 4:3 2:3