24. 1. 2005 Vojtěch Gibiš

Do Zlína pro první místo!

V úterý 25. ledna zajíždějí hokejisté Sparty do Zlína. Celek Hamé je momentálně na vedoucím místě tabulky. Sparta je však pouze jeden bod za ním, a proto půjde o přímý souboj o první místo v tabulce. Oba týmy preferují útočný hokej, a proto slibuje duel velmi zajímavou podívanou.
O soupeři ...
Hamé Zlín je úřadující mistr české extraligy. Loni se dokázal i přes potíže ve čtvrtfinále s Třincem probít do finále, kde poprvé v historii vybojoval titul. Neúspěšným finálovým soupeřem byla Slavia. Největší předsezónní posílení získalo Hamé v podobě dvou hráčů NHL – Petra Čajánka a Romana Hamrlíka. Po dlouhé době se tak sešli bratři Hamrlíkové v jednom týmu. Hamé navázalo v tomto ročníku na výkony z ročníku loňského. Poměrně brzy se Hamé usídlilo na špičce extraligové tabulky. Pouze Sparta dokázala na čas tuto hegemonii narušit. V předvánočním, pro Spartu nepříliš výsledkově dobrém čase, se Hamé na trůn vrátilo. Nyní dělí oba soupeře pouhý bod. Hamé bude v souboji gigantů oslabeno o Romana Hamrlíka, jenž dostal volno a odletěl do Ameriky.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Hamé disponuje nejlepším střelcem extraligy Jaroslavem Balaštíkem. Ten dokázal v jednačtyřiceti zápasech vstřelit dvacet sedm branek, o pět více než zámořský střelec Milan Hejduk! Díky této střelecké potenci je Balaštík také na třetím místě kanadského bodování s čtyřiceti body. Velkou zásluhu na tom má Balaštíkův dvorní nahrávač Petr Leška. Ten je v kanadském bodování pátý. Má shodně jako Balaštík čtyřicet bodů, avšak branek vstřelil pouze devět. Pilířem pevné defenzívy Hamé je slovenský brankář Igor Murín. Tomu patří ve statistikách druhé místo mezi brankáři za sparťanskou hvězdičkou Tomášem Pöpperlem. Za odchytaných devětadvacet utkání má úspěšnost zákroků 94,22% a průměr 1,7 inkasované branky na zápas. Igor Murín si rovněž připsal největší počet vychytaných nul – sedm.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Sparta narazila na Zlín hned v prvním utkání nové sezóny. Sparta předvedla důraznější a efektivnější zakončení, a proto vedla po první třetině 2:0. Úspěšnými střelci byli Kratěna a Ton. Druhý jmenovaný se prosadil i na začátku třetiny druhé, po Markově přihrávce před branku. Hamé se podařilo vstřelit alespoň čestný gól. Minutu před koncem se v závaru před Břízovou brankou nejlépe zorientoval Miroslav Kováčik, a stanovil konečné skóre 3:1 pro Spartu. Na druhý zápas se Sparta vypravila na nedobytný led ve Zlíně. Sparta se opět ujala vedení a po dvou třetinách vedla 2:0 góly Nedvěda a Chabady. Deset minut před vypršením šedesáté minuty vsítil Zlín dva slepené góly. O osudu utkání rozhodl v prodloužení Karel Pilař, celkově tedy 3:2 v prodloužení. Sparta se stala prvním týmem extraligy, jenž na stadionu Luďka Čajky uloupil více než jeden bod. Třetí vzájemný souboj opět viděla T-Mobile Arena začátkem prosince. Před televizními kamerami potvrdil pověst střelce Balaštík. V závěrečné třetině kontroval kapitán Sparty Martin Chabada. Více pozorní brankáři až do prodloužení střelcům nepovolili. V poslední minutě nastaveného času si Sparta nepohlídala nebezpečnou dvojici nahrávač Čajánek – střelec Roman Hamrlík, jenž stanovila stav 2:1 v prodloužení pro Zlín.
Sparta se po novém roce opět šplhá vzhůru výkonově i bodově. Z jednadvaceti bodů možných, vytěžila Sparta po novém roce bodů patnáct. A to i přesto, že se stále potýká se slabší střeleckou koncovkou. Proti Znojmu dokázala z pětačtyřiceti střel vstřelit pouze tři góly. “Myslím si, že se to brzy zlomí. Potřebovali by jsme se vrátit k tomu, co jsme hráli na začátku sezóny. Tehdy se nám dařilo přetavit úvodní tlak ve dvě, tři branky.. Nyní je situace jiná. I když máme opticky převahu, je to stále pouze o gól. Takže musíme stále útočit, ale zároveň se soustředit i na obranu. Musíme opět dát dva, tři rychlé góly do půlky zápasu a utrhnout se,“ líčil po zápase se Znojmem Petr Ton. Sparta bude v úterním zápase postrádat po zranění ramene rozehrávajícího se Josefa Melichara. Problémy po otřesu mozku má stále Jindřich Kotrla. Nejistý je start u Martin Richtera, jenž prodělal angínu, a u Jana Marka.
Ve Spartě nejvíce září:
Dvěma góly proti Znojmu se opět Petr Ton přiblížil k nejproduktivnějšímu Sparťanovi Davidu Výbornému na rozdíl dvou bodů. Petr Ton se také dělí s Martinem Chabadou o pozici druhého nejlepšího střelce za Petrem Nedvědem. Nedvěd prozatím nasbíral branek patnáct, Ton s Chabadou po čtrnácti. Petr Ton má i výbornou statistiku plus / minus. S patnácti plusovými body je třetím nejlepším Sparťanem v tomto ohledu. Lepší je pouze Karel Pilař a Tomáš Netík. Po více než dvouměsíční přestávce způsobené zraněním kolene se opět výbornými výkony prezentuje Petr Bříza. Zkušené zákroky ostříleného matadora dodávají mužstvu sílu a sebevědomí. Čtyřicetiletý brankář si stále zlepšuje úspěšnost a stlačuje průměr inkasovaných branek na zápas. Momentálně se pyšní úspěšností 93,45% a průměrem 1,97 branky na zápas. |h6>O zápase: Zápas začíná v 17 hodin na zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně. Vy jej budete moci sledovat v online přenosu na našich stránkách.