12. 3. 2007 Vojtěch Gibiš

Duba bude relaxovat stavbou sauny

Velkou oporou ve čtvrtfinále proti Hamé byl hokejistům Sparty pětadvacetiletý brankář Tomáš Duba. Mnozí experti před play-off viděli slabinu Sparty na brankářském postu, ale Duba jim tento názor svými výkony rázně vyvrátil. “Já bych hezky česky řekl, že jim doslova zavřel hubu,“ říká František Ptáček. Třetího nejúspěšnějšího brankáře play-off čeká, stejně jako zbytek týmu, dvoudenní volno, které si Duba zpestří pomocí při stavbě sauny.
Poslední krok bývá nejtěžší, říká jedno okřídlené rčení. A to platí i v hokeji. Sparta vedla v sérii se Zlínem 3:0, ale čtvrté čtvrtfinále nezvládla. Ani do pátého nevstoupila dobře, Hamé se v oslabení ujalo vedení. “Pro mě osobně, a myslím, že i pro celé mužstvo bylo nedělní utkání nejtěžší. Také to bylo znát v první třetině, hráli jsme ustrašeně, a jen se štěstím jsme vyrovnali na 1:1,“ hodnotil průběh první dvacetiminutovky sparťanský gólman. Zlín šel do vedení při sparťanské přesilovce, kdy Duba zřejmě malinko podcenil střelu Andreje Novotného. “ Nebylo to příjemné, ale chtěli jsme utkání zvrátit a rozhodnout o postupu doma, což se nakonec i povedlo.“

Duba se objevil v brance Sparty hned od začátku, ačkoliv někteří zlínští hráči po čtvrtém zápase říkali, že jsou zvědaví, kdo se vlastně v brankovišti objeví, neboť Duba zápas ve Zlíně nedochytal. Duba i trenéři však měli jasno. “Ve Zlíně jsem střídal sám. Říkal jsem, že bych si chtěl ve třetí třetině odpočinout. Třetí zápas mi totiž sebral hodně sil, navíc z mojí strany byl ten čtvrteční zápas trochu trápení. Chtěl jsem se soustředit na páté čtvrtfinále, trenéři mi už ve Zlíně řekli, že budu chytat.“

Ve čtvrtečním utkání ve Zlíně navíc Dubu potkalo zranění, jeden z puků se mu dostal záhadně pod masku a zranil ho v obličeji. “Když jsem to viděl v televizi, tak jsem se také divil. Ta střela nebyla ani tak prudká, ale trefila mě tak nešťastně, že jsem si prokousl ret. Rána byla dost hluboká, dokonce mi jí museli zašít. Také mi to oteklo, naštěstí to před nedělním zápasem splasklo, takže mi to už nijak nepřekáželo,“ popisoval pětadvacetiletý Duba.

Spartě se podařilo během druhé třetiny odskočit na 3:1, ale v závěru si situaci ještě zkomplikovali, když Tomík využil v osmatřicáté minutě přesilovku. Té předcházel Podlešákův faul ve středním pásmu. “V play-off je to všechno o boji, nemůžete nikoho vinit. Martin se snažil dohrát hráče, tak jak mu to řekli trenéři. Možná to trochu přehnal silově, ale to se nedá nic dělat. Rozhodčí ho vyloučil, byl z toho gól. Ale kdyby Zlín neskóroval, tak by se o tom nemluvilo…“

Třetí dějství zahájili Pražané výborně, Zlín se dostal jen do několika sporadických šancí. “Ve třetí třetině hráli kluci obětavě, Zlín k ničemu nepustili. Tedy kromě prvního střídání, kdy jsme trochu zazmatkovali a byla z toho situace dva na jednoho,“ líčil sparťanský odchovanec. Dubu také prověřil ve dvaačtyřicáté minutě prudkou střelou Martin Čech. “Trefil mě do hlavy. Trochu jsem si oddechl, zase jsme si sáhnul na puk. Ale nebyla to žádná velká rána, jen mě lízla,“ oddechl si dvojnásobný juniorský mistr světa.

Sparta šla po dlouhé době do play-off s mladým, “nezkušeným“ brankářem. Tomáš Duba totiž v české extralize odchytal jenom jedno čtvrtfinále v dresu Znojma, kdy Orli nestačili na Slavii. “Jsem strašně rád, že jsem týmu pomohl a že jsem neudělal nějaké zbytečné chyby, které by ho srazily. Čtvrtfinále se bere jako rozhraní mezi neúspěchem a úspěchem a já jsem rád, že se konečně podívám dále – do semifinále,“ usmíval se po zápase spokojený gólman.

Trenéři Sparty naordinovali svým svěřencům po rychlém postupu dvoudenní volno, což všichni uvítali. Velmi zajímavě ho stráví Tomáš Duba. “Jsem rád, že si úplně odpočinu od hokeje. Play-off je pro psychiku nápor, proto jsem rád, že si také trochu provětrám hlavu něčím jiným než hokejem. Tchán přijel s finským truhlářem, budou mi doma stavět saunu. Z Finska si přivezli i dřevo, já je zásobuji českým pivem. Normálně se jako svatební dar dává půl království, já jsem dostal saunu. (smích) Ve Finsku je zvykem, že si saunu stavíme sám, proto mi ji staví tchán. Počítám, že už ve středu bych si mohl dát první saunu doma.“