3. 3. 2007 Vojtěch Gibiš

Dubova nula v play-off byla premiérová

Tomáš Duba se postavil ke svému prvnímu zápasu v play-off za mateřský klub. Pětadvacetiletý gólman zastavil všech šestatřicet střel Zlína a vychytal premiérovou nulu v play-off. Pro navrátilce, který do Sparty zamířil na podzim z Finska, je to teprve druhé extraligové play-off v životě, to první ve Znojmě Duba nezvládl.
Proto byl po zápase sparťanský odchovanec velmi spokojen. “Jsem strašně rád, že se nám podařilo zvládnout první zápas. A že to bylo s nulou, to už je jen třešnička na dortu. Je to zatím jen jeden zápas, máme tři důležité kroky ještě před sebou,“ tlumil euforii pražský rodák.

Dubův start ve čtvrtfinálové sérii se Zlínem byl ve Spartě premiérový. Je tedy vcelku samozřejmé, že Duba nevstupoval do zápasu s klidem. “Trochu nervózní jsem byl. Spadlo to ze mě až při té sporné situaci, kdy se zkoumal záznam videa. Jak rozhodčí rozpažil, tak ze mě nervozita spadla a začal jsem v pohodě chytat.“

V sedmé minutě se totiž hra na pár minut zastavila, rozhodčí se přemístil k telefonu. Jal se zkoumat nepřehlednou situaci ve sparťanském brankovišti. Nakonec dvojice arbitrů Minář – Šindler gól neuznala. “Nevěděl jsem, co rozhodčí zkoumají. Puk mě trefil do betonu, vyletěl nahoru a spadl mi mezi chrániče před brankovou čárou. Rozhodčí písknul a pak zlínští hráči dotlačili puk i se mnou za čáru. Navíc byla branka na obou koncích posunutá. Nevím, co rozhodčí tedy řešili,“ krčil rameny Tomáš Duba.

V první dvacetiminutovce byli hosté ze Zlína aktivnější, často se tlačili do zakončení, což však sparťanskému brankáři vyhovovalo. “Byl jsem rád, že jsem měl nějaké zákroky, člověku to dodá sebevědomí. Měl jsem i velké štěstí, zvonilo to tam pěkně, občas mě Zlíňáci trefili z pozic, z kterých by měli skórovat. Nemůžu si tedy moc připisovat zásluhy,“ skromně líčil Duba.

Oba týmy vysílaly podobný počet střel, branky padaly jen na jedné straně. Přesto Duba dlouho na vychytanou nulu nemyslel. “Začal jsem na ní myslet ve chvíli, kdy hráči Zlína odešli do šatny. Ani nevím, proč vůbec odešli. Musím však říct, že ti kluci, co dohrávali tu necelou minutu a půl, trefili ještě v samém závěru tyčku. Hodně mě při té tyčce zatrnulo, puk jsem vůbec neviděl,“ přiznal sparťanský gólman.

Poprvé Dubovi zněly zvonky v uších v osmadvacáté minutě, kdy puk do břevna napálil Petr Leška. “Byla to jeho jasná šance. Dnes mi opravdu hodně pomohlo štěstí. Doufám, že půjdeme štěstí naproti i v dalších zápasech. Kluci mi moc pomohli, padali do střel. Bylo vidět, že je to play-off, hráli hodně obětavě,“ říkal brankář, který v této sezoně začínal v TPS Turku.

Hráči Hamé jsou pro Dubu nepříjemným soupeřem, hodně se tlačí do brankoviště. “Žádný brankář to nemá rád, hrozí zranění. Zlín je hlavně nepříjemný v tom, že stále nahazuje puky na branku. Mají tam tři hráče, puk se může odrazit kamkoliv. Musím se snažit, aby ode mně puky moc neodskakovaly,“ analyzoval hru dvojnásobný juniorský mistr světa.

Za necelých dvaadvacet hodin se Duba postaví k druhému čtvrtfinále, proto na žádné oslavy shutoutu nemá čas. “Ještě pět minut budu mít radost a pak se začnu koncentrovat na další utkání. Jako odměna bude sladká pusa od přítelkyně. Chvilku si budu ještě ten sobotní zápas přehrávat v hlavě, pak už se budu snažit na něj nemyslet. Vezmu psy a půjdu se s nimi projít někam do polí. Pak si možná ještě zahraji s přítelkyní stolní hru Carcassonne," líčil Duba plány na zbytek dne.

Nedělní zápas bude zřejmě opět vyhecovaný, plný osobních potyček a střetů. “Zlín sem přijel vyhrát aspoň jeden zápas, i dnes bylo vidět, že hodně chtějí. Pokusí se nás znovu dostat pod tlak. My ale potřebujeme jet do Zlína s dvouzápasovým náskokem. Čekám, že ten zápas bude hodně podobný tomu dnešnímu,“ zakončil Duba.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily

O místo v extralize se musí bojovat