8. 4. 2006 Lucie Vítková

Finále snů: O titul si poprvé zahrají jen pražská ”S”

Hokejový svátek pro hlavní město se blíží. Velkokluby Sparta a Slavie se poprvé v historii střetnou ve finále. Tentokrát nepůjde jen o vládce Prahy, ale také o mistrovský pohár. Slavie v posledních letech svého soka válcuje, jenže Holešovičtí jsou černým koněm vyřazovací části. Navíc v posledním kole ukázali, že konkurenta z Vysočan porazit zvládnou. Napínavá bitva začíná již v neděli a Sparta má po sportovní stránce Slavii co vracet! U takového finále prostě žádný fanoušek nesmí chybět!
Pohled do historie HC Slavia Praha ...
První záznamy ve slávistické kronice se váží již k roku 1902, přesto dlouhá léta Pražané do nejvyšší soutěže nenakoukli. Se Spartou sehráli první mistrovský zápas až za dlouhých pětatřicet let a odešli z něj vysoko poraženi. Přesto dva roky po svém vzniku dokázali vyhrát pohár redakce „Sportu a her“. Další činnost klubu se rozjela naplno až po první světové válce v roce 1920, kdy většina hráčů Slavie tvořila národní mužstvo, které se umístilo na olympijských hrách třetí za Kanadou a USA, a před Švédskem.

Pravá historie mezi českou elitou se začala ve Slavii psát až rokem 1993/94, kdy mužstvo postoupilo do extraligy. Tehdy tým posílil s malou zastávkou ve Švýcarsku útočník Vladimír Růžička a od té chvíle v klubu setrval. U postupu tehdy stáli rovněž hokejisté, jejichž jména jsou spjata spíše s městským rivalem Spartou, jmenovitě třeba František Ptáček.

První čtyři sezóny se sešívaní vždy probojovali do nadstavbové části, jenže ani jednou nepřešli brány čtvrtfinále. Stopku Slavii postupně v prvním kole vystavili Kladno, České Budějovice, Vsetín a Třinec. Následující dva roky byly pro pražský klub ještě tíživější, mužstvo se neprobojovalo do play off a shodně v obou sezónách skončilo na desátém místě.

Neuspokojivé výsledky předchozích dvou let vehnaly do Edenu očekávaný vítr změn. Kormidla v klubu se chopil sám Růžička, který v březnu ukončil aktivní kariéru a začal dělat s mužstvem divy. Růžička nejprve nastoupil do funkce sportovního manažera, později si sám stoupnul na lavičku, kde vystřídal neúspěšného Šindela. Slavia pod přísnou rukou své ikony zvedla hlavu a dokázala proplout do play off, kde rovněž poprvé v historii uspěla ve čtvrtfinále. Porazila znojemské Orly, ovšem v druhém kole nestačila na favorizovaný Vsetín. Celkově čtvrté místo bylo pro klub historickým úspěchem.

Růžička u mužstva setrval, nabral si všemožné funkce a Slavii tlačil mezi ligovou špičku. Svým charismem strhl celý tým, byl přísný, ale spravedlivý. Svou práci vždy dělal na sto procent a brzy přišly rovněž výsledky. Slavia vsadila na defenzivní hokej a dobrého brankáře. Po neúspěšném semifinále se Spartou přišel o rok později v sezóně 2002/03 dokonce mistrovský titul.

V současné době patří nadále Slavia mezi nejlepší domácí celky. Přestože pohár pro vítěze nezopakovala, ve finále nechyběla. Stříbrné místo bylo uspokojivé, tým ale myslel na víc. Osudným se bíločerveným stal zřejmě přechod do moderní Sazka Areny, kde se Slavia rozhodla sehrát svá domácí finálová utkání se Zlínem. V největší hale Evropy Slavie načala také další sezónu. S hvězdami nabitým týmem ale neuspěla, skončila ve čtvrtfinále. Po roce se ovšem vrací opět na nejvyšší příčky, ve finále se potká s úhlavním nepřítelem, pražskou Spartou.

HC Slavia Praha v play off ...
2000/01
V sezóně skončila Slavia na sedmém místě a čtvrtfinálovou sérii začínala na ledě druhého Znojma. Orli se ujali před svými příznivci vedení 2:0 na zápasy a již se viděli v semifinále. Jenže Slavia zabrala, zvítězila třikrát v řadě a náhle měla do druhého kola nakročeno ona. Série se ale protáhla na sedm zápasů, když v tom posledním ve Znojmě byla šťastnější Slavia a mohla slavit postup. V semifinále ovšem narazila na později mistrovský Vsetín, který Pražanům nic nedaroval a přesvědčivě zvítězil. Bíločervení skončili čtvrtí.

2001/02
Následující rok po základní části skončila Slavie šestá, tedy o příčku výše než sezónu předešlou. Z třetího místa na ně čekaly Pardubice. Na východě Čech hokejisté kouče Růžičky udolali jedno vítězství, ve stařičkém Edenu neprohráli žádný zápas a po šesti zápasech mohli otevřít semifinálové brány, kde stanuli proti Spartě. Městský rival Slavii nic nedovolil, zlomil kouzlo stadiónu ve Vršovicích a zaslouženě postoupil. Přitom v každém ze tří zápasů dokázali sešívaní vstřelit Spartě pouze jeden gól. Sparta vyhrála titul, Slavia skončila opět čtvrtá.

2002/03
Druhé místo po dlouhodobé části řadilo Slavii rovněž mezi favority celé soutěže. Ta svou roli potvrdila jasným průběhem série se Vsetínem, kdy nepovolila Valachům ani jeden vítězný úspěch. Po roce si poradila v semifinále s pražskou Spartou a začala psát postupem do finále další významný mezník ve své historii. Pardubice, vítězové základní části, dokázaly vzdorovat Slavii dlouhých sedm zápasů, jenže chyběl jim ve formě chytající Málek, jenž v sérii vychytal dvě důležité nuly a nejvíce se podepsal pod mistrovský titul a zlaté medaile.

2003/04
Cesta za obhajobou není pro žádný tým snadná, což se ukázalo i v případě Slavie. Pražané po základní části skončili až pátí, přesto dokázali proklouznout opět do finále. Přes Znojmo a Spartu přešli vždy až na poslední chvíli. Orli padli v sedmém zápase na samostatné nájezdy, Sparta vedla v sérii již 3:1, přesto postupovala Slavie. Na finále se tým narychlo přestěhoval z Edenu do Sazka Areny, první zápas v prodloužení vyhrál, další čtyři v řadě vyšel Růžičkův tým na prázdno. Konečné stříbrné medaile byly považovány za úspěch.

2004/05
V sezóně nabité hvězdami z NHL Slavie dlouho stíhala elitní trojici, nakonec skončila čtvrtá. Pátý Liberec prahl po úspěchu rovněž, ve svém středu se pyšnil mladými hvězdičkami a zkušenými beky ze zámoří. Parádní sérii na sedm utkání nakonec lépe zvládli Tygři, kteří v posledním zápasem před zaplněnou Sazka Arenou nedali domácím šanci a rázně řekli, kdože půjde do dalšího kola. Celkově se Slavia musela spokojit se šestým místem.

Osobnosti HC Slavia Praha
Josef Beránek: Pětatřicetiletý rodák z Litvínova přišel do Slavie z Ameriky před čtyřmi lety a jeho příchod byl brán jako přestupová bomba. Po legendárním Růžičkovi převzal post přirozeného vůdce a brzy na to přibylo i kapitánské céčko. Beránek se stal tahounem týmu a mašinou na body, přispěl také k mistrovskému titulu. Třetí rok v dresu Slavii dokonce vyhrál kanadské bodování ligy. K podobnému kousku kráčel hokejista také letos, jenže nestačil na Jana Marka a musel se spokojit s druhým místem. Beránek je rovněž olympijským vítězem z Nagana a přes devět let nabíral zkušenosti v NHL.

Jaroslav Bednář: Vysoký útočník načal svoji kariéru ve Slavii, ale vítr jej zavál i do konkurenční Sparty. Vyzkoušel si ruskou a finskou ligu, nasbíral starty také v NHL. Poté se vrátil zpět do rodného klubu, kde září. V základní části byl třetím nejproduktivnějším mužem Slavie, v play off si vede také náramně. Je zkrátka oporou. Často se objevoval rovněž v reprezentaci, na svou velkou akci ale čeká stále. Několikrát byl již velice blízko startu na šampionátu, přesto se do konečné nominace nikdy neprobojoval. Díky tomu je nazýván smolařem.

Tomáš Vlasák: Zlaté ruce Vlasáka dotáhly Slavii do finále. Pět nájezdů v řadě proměněných stálo Pražany v letošním play-off mnoho cenných vítězství. Je na ně specialistou, přestože pokaždé provede jinou fintu. Jednatřicetiletý zkušený útočník vede produktivitu Slavie ve vyřazovací části, vysoko se pohyboval také v dlouhodobé části. Je majitelem zlatého hattricku českých hokejistů na šampionátech 1999, 2000 a 2001. Prvenství slavil také s reprezentačním výběrem osmnáctiletých v Norsku. Před pěti lety se zkoušel probojovat do slavné soutěže za mořem, ale v dresu LA Kings naskočil jen k deseti zápasům.

Jan Novák: Produktivní obránce začínal s hokejem v Havlíčkově Brodě, ale brzy se dostal do pražské Slavie, kde kroutí svou osmou sezónu. Přestože nikdy nepatřil mezi ofenzivní beky, pod rukou trenéra Růžičky se stal nevídanou oporou zadních řad sešívaných. Poslední tři roky pravidelně nastupuje v první formaci, je klíčovou postavou při přesilových hrách. Dokáže přesně a tvrdě vystřelit, což plní jeho statistiky nejen plusovými body, ale rovněž góly a asistencemi, kterých shromažduje rok od roku více. Letos nasbíral sedmadvacet bodů, čímž ovšem svůj rekord z loňské sezóny nepokořil.

Petr Kadlec: Mezi tradičně spolehlivé zadáky patří také Kadlec. Vzrůstem nepříliš velký obránce budí na ledě respekt svou hrou. Dokáže dobře vystřelit, vymyslet rozehrávku ale také oddřít zápas poctivě dozadu. Platným je Růžičkovi zejména v play-off, kde je nyní nejproduktivnějším bekem. Nastřílel doposud čtyři góly, stejně jako v základní části. Kadlec patří k největším oporám Slavie, což mu několikrát přineslo pozvánku do reprezentace a podíval se také na světový šampionát ve Finsku.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Dvojitým mávnutím magické hokejky slávistického obránce Jana Nováka pominulo kouzlo domácího stánku Sparty. Ve velmi kvalitním utkání, které nepostrádalo ani patřičnou atmosféru, nedokázali sparťané dlouho nalézt klíč k odemknutí pevné obrany hostí. Nakonec se prosadil Netík, ale zůstal osamocen a Slavia zvítězila v prvním derby sezóny 3:1.

I v další bitvě o Prahu byla úspěšnější Slavia. Sparta se sice ujala vedení gólem, ale sešívaní dokázali rychle odpovědět trefou Supa. Utkání bylo velmi bojovné, hráči obou týmů hráli s maximálním nasazením. Ve druhé třetině měli více ze hry hosté, což potvrdil přesným zásahem do Fraňkovy klece Ton. Slávisté se snažili vyrovnat, ale bezúspěšně. Do třetí části hry vstoupili domácí lépe a byli za snahu odměněni, když Břízu překonal Bednář. Za pouhých 90 vteřin inkasovala Sparta potřetí z hole Dlouhého. Sparťanské snahy o vyrovnání utnul v závěru ještě Tomica. Sparta nedobyla opět Sazka Arenu, prohrála 2:4.

Sparta nasadila v posledních zápasech ke stíhací jízdě za elitní osmičkou, čtyřikrát v řadě neprohrála, její rozlet ale zastavila v Sazka Areně Slavia. Sparťanům se na svého rivala z pravého břehu Vltavy nedařilo, prohrála s ním popáté v řadě. O výhře 4:2 rozhodli červenobílí zejména dvěma góly ve druhé třetině.

Skvělým představením si Sparta na poslední chvíli pojistila účast mezi elitní osmičkou a své fanoušky na nadcházející play-off nalákala tou nejlepší reklamou. Už po první třetině nebylo téměř co řešit, protože domácí vedli 3:0 po trefách z přesilových her. Úspěšný návrat se povedl kanonýru Petru Tonovi. Přestože neproměnil trestné střílení, dal gól a na další dva nahrál. Slavisté tentokrát neměli svůj den. Když už se dostali do šancí, tak i v těch stoprocentních netrefovali prázdnou bránu. Výsledek 6:1 byl tak naprosto objektivním odrazem výkonů obou mužstev.

O zápase:
1. zápas: neděle  09. dubna, 17:00 - Sazka Arena
2. zápas: pondělí 10. dubna, 17:00 - Sazka Arena
3. zápas: čtvrtek 13. dubna, 17:00 - T-Mobile Arena
4. zápas: pátek   14. dubna, 17:00 - T-Mobile Arena

Ze všech zápasů bude na našich stránkách tradičně připraven online přenos!

Sestavy z minulého kola:
Bříza - Ptáček, Toman, Stehlík, Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Vykoukal - Ton, Marek, Kašpařík - Hlinka, Chabada, Sivek - Straka, Netík, Kratěna - Dragoun, Langhammer, Růžička
Franěk - Graňák, Kadlec, Žižka, Novák J., Žabka, Kolařík, Pojkar - Duda, Beránek "C", Tomica - Hruška D., Vlasák, Sup - Bednář, Sobotka, Prorok - Dlouhý, Divíšek, Kopecký - Vondrka.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 2 - 1 - 1 1:3 3:2 5:1 1:1
2000/2001: 2 - 0 - 2 4:1 2:4 5:2 2:7
2001/2002: 6 - 0 - 1 2:1 2:1 3:2p 2:3 4:1 2:1 5:1
2002/2003: 3 - 1 - 6 1:1p 2:3 1:3 4:2 2:0 0:2 2:3sn 3:4sn 2:1 2:5
2003/2004: 4 - 2 - 5 2:2p 2:4 3:2 1:1p 1:4 2:1p 2:1sn 4:3sn 3:4p 2:4 0:3
2004/2005: 1 - 0 - 3 1:4 4:2 1:4 2:4
2005/2006: 1 - 0 - 3 1:3 2:4 2:4 6:1

Internet: www.hc-slavia.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Ve vyprodané O2 areně o klíčovou výhru!

ŽIVĚ: Juniorka se pokouší srovnat finále

JUN: SPA - PCE 1:6 - Finále začal lépe soupeř

Gross: Změny byly krůčkem do správného směru