20. 2. 2007 Vojtěch Gibiš

Hlinka nebodoval, přesto produktivitu vyhrál

V souboji Sparty a Třince šlo o extraligové body jen hostům, domácí chtěli zase pomoci Jaroslavu Hlinkovi k vítězství v kanadském bodování. Pavel Patera v souboji s Mountfieldem jednou skóroval, dotáhl se bodově na Hlinku, ve prospěch sparťanského útočníka však mluví vyšší počet vstřelených branek.
Sparta se postavila v posledním kole základní části Ocelářům s pocitem, že jim “o nic nejde“. “Bylo to trochu zvláštní. O nic jsme nehráli, trochu těžko jsme hledali motivaci. Na výkonu to bylo znát, což není dobré. Zápas byl trochu uspávací, nedostali jsme se do pořádného tempa. Navíc jsme pak nezvládli závěr.“ Sparťané dlouho vedli, nepodařená desetiminutovka v závěru je však připravila o výhru. “Nechtěli jsme, aby to takhle dopadlo. Chtěli jsme vyhrát pro diváky. V podvědomí jsme však měli, že o nic nejde.“

Hlinka však jeden důležitý souboj sváděl. Na dálku bojoval o vítězství v kanadském bodování extraligy. Spoluhráči ho v boji notně podporovali, stále ho někdo hledal přihrávkou. “Stále mi to kluci dávali, až to bylo někdy moc. Pokaždé nejde takhle hledat jednoho hráče… Navíc to bohužel nevyšlo,“ litoval reprezentační útočník. Na konci druhé třetiny hrála Sparta čtyřminutovou přesilovku a prakticky celou jí na ledě strávil Hlinka. “Odehrál jsem letos zápasy, kdy jsem byl na ledě i déle. Tahle přesilovka byla jediný delší časový úsek, který jsem odehrál.“

Krátce po zápase, když se Hlinka zpovídal novinářům, ještě nebylo jasné, zda se opravdu králem produktivity stal nebo nikoliv. Kladno totiž vyhrálo nad Českými Budějovicemi 3:1 a první branku Rabatu vstřelil Pavel Patera. Tím vyrovnal Hlinkových sedmapadesát bodů, Hlinka však vstřelil devatenáct gólů, Patera o jeden méně. “Bylo by příjemné, kdyby se mi podařilo vyhrát,“ krátce okomentoval Hlinka, který nechtěl zakřiknout hokejové štěstí.

Ve druhé přestávce se Hlinka stačil přesvědčit o tom, jak na tom je jeho kamarád a rival v souboji o produktivitu Pavel Patera. “Viděl jsem, že Patýs dával góla a kluci z jeho lajny dávali také dvě branky. Předpokládal jsem tedy, že nějaké body udělal. Bez ohledu na toho, jak je na tom Patýs, jsem se snažil bodovat. Ale nepovedlo se.“ Celý tým vyrazil po utkání na společnou večeři do restaurace u Svatého Václava. Zřejmě cestou na Václavské náměstí se centr prvního útoku Sparty dozvěděl o svém triumfu. “Sedět u teletextu a čekat na verdikt rozhodně nebudu,“ usmál se Hlinka. Za vítězství v produktivitě Hlinka týmu zatím nic neslíbil. “Dopředu jsem nic nehlásil. Vždy, když jsme něco slíbil, tak to nedopadlo dobře. Něco budu muset ale klukům zaplatit,“ culil se nejproduktivnější hráč O2 extraligy.

Zlín vyhrál v posledním kole nad Vsetínem 4:1 a právě na Hamé narazí po roce ve čtvrtfinále Sparta. “Nad možnými soupeři jsme nepřemýšleli. Já osobně jsem Zlín nechtěl. Ale jen z důvodu cestování, z trojice Zlín, Slavia, Karlovy Vary pojedeme nejdále. Nikdy jsem si ale soupeře nevybíral. Budeme se snažit přes Zlín přejít a uvidíme jak to dopadne,“ pomyslně mávl rukou nad dalším průběhem play-off mistr světa z Německa.