20. 11. 2006 Vojtěch Gibiš

Kratěna řádil, připsal si čtyři body

Již pět let nevyhrály České Budějovice v T-Mobile Aréně. O to, že se tato bilance natáhne již na jedenáctý zápas, se v nedělní podvečer postaral sparťanský forvard Ondřej Kratěna. Křídelní útočník totiž nahrál na dvě branky, dvě vstřelil sám. A ta druhá, z padesáté minuty, byla navíc vítězná.
Začátek zápasu se však pro Holešovické nevyvíjel dobře. Přes řadu šancí Sparty šli do vedení hosté, kteří rychle potrestali Štrbovo vyloučení. "Bylo vidět, že sem přijelo mužstvo, které je v tabulce první. České Budějovice hrály ve velké pohodě, velmi klidně. Každý z jejich hráčů si velmi věřil, byli hodně silní na puku. Navíc jim vyšly přesilovky," rozebíral hru Mountfieldu Ondřej Kratěna.

Právě přesilovky hrály v utkání 24. kola O2 extraligy velkou roli. Jihočeši využili tři, Sparta dokonce čtyři nabídnuté výhody. Ze začátku byli vylučovanější domácí, několikrát i za "zbytečné" fauly v útočném pásmu. Trenéři je však ani k větší opatrnosti nenabádali, o přestávkách se totiž sami hráči motivovali. "Ty naše přestávky byly hodně emotivní, pořád jsme se v nich hecovali. Věděli jsme, že je tenhle zápas k mání, že se dá vyhrát."

České Budějovice nevyhrály v Praze tři roky, a na Spartě dokonce pět let. "Na tuhle sérii jsme ale vůbec nemysleli. Chtěli jsme vyhrát za každou cenu, což se povedlo. Pomohli nám diváci a dopadlo to skvěle," usmíval se devětadvacetiletý forvard. Ten si prožil jeden z nejlepších extraligových zápasů, připsal si totiž čtyři body. "Obě mužstva chtěla hrát ofenzivní hokej a já jsem do toho zapadl. Hodně mě ten útočný hokej bavil." A nad získanými čtyřmi body se jen skromně pousmál. "Šlo to."

Zatímco Jihočechům vycházely přesilovky během prvních dvou třetin, čímž se dokonce dvakrát dostali do vedení, Sparta se prosadila v přesilových hrách zejména v poslední části, kdy potrestala všechny tři fauly Mountfieldu. "Jsme moc rádi, že nám tentokrát přesilovky vyšly. Hráli jsme jich hodně i v minulých zápasech, ale nedařilo se nám je využívat. Dneska naopak naše přesilovky rozhodly," komentoval nejlepší hráč extraligy v plus / mínus.

Ve čtyřiatřicáté minutě se rozhodli trenéři poslat na hřiště brankáře Tomáše Dubu, který vystřídal Dušana Salfického. Překvapený nebyl jen Salfický a diváci, ale i Kratěna. "Byl to impuls do mužstva. Možná tím na nás chtěli trenéři vyvinout tlak, abychom se více soustředili na defenzívu a novému brankáři více pomohli. A tento tah, jak se ukázalo později, nakonec vyšel." Všem hráčům asi zatrnulo, když Duba inkasoval bez toho, že by si v zápase sáhnul na puk. "Nechali jsme České Budějovice úplně lehce zavést puk v přesilovce do třetiny. A oni to pak zakombinovali do prázdné branky, tam jsme Tomášovi vůbec nepomohli," kál se za celé mužstvo hráč, jenž obléká dres Sparty již osmou sezonu.

Zatímco v předchozích dvou duelech vstřelila Sparta jen čtyři branky, doma se jim podařilo opět poslat diváky na pizzu zdarma do pizzerie Buschetto po šesti vstřelených gólech. Hráči úřadujícího mistra tak potvrdili vizitku nejlépe střílejícího mužstva extraligy. "Hodně tomu pomohlo to, že i hosté chtěli hrát ofenzivně, Tím nám to hodně usnadnili." Po dvou porážkách si tak Pražané připsali tříbodové vítězství a navíc skalp lídra extraligy. "Šli jsme do toho zápasu s tím, že musíme vyhrát stůj co stůj. To se povedlo a nyní to musíme potvrdit v dalších zápasech," uzavřel olomoucký rodák.