30. 1. 2007 Vojtěch Gibiš

Kratěna se pomstil nejlepším způsobem

Sparťané slibovali před zápasem odvetu zlínským hokejistům za předvánoční zápas ve Zlíně. A pomsta se povedla, ačkoliv se žádná bitka nekonala. Sparta nasázela Hamé osm branek, z toho polovinu dal Ondřej Kratěna. Petr Leška sice branku vstřelil, ale celý zápas jej provázelo skandování domácích diváků “Leška ven“.
Spartu nečekal v úterní podvečer lehký zápas, po čtyřech porážkách se propadla na čtvrté místo. A Hamé bylo jen bod za obhájci mistrovského titulu. Po zápase už z obličeje Ondřeje Kratěny zářila spokojenost. “Jsme maximálně spokojení. Vyhráli jsme souboj o čtvrté místo. Začátek byl ale trochu opatrnější, měli jsme z tohohle zápasu obavy. Za stavu 3:0 jsme zase přestali chvíli hrát a už to bylo 3:2. Každý si v tu chvíli vzpomněl, že jsme už dvakrát takhle dobře rozehraný zápas ztratili. Dnes se nám to naštěstí podařilo zlomit,“ oddechl si devětadvacetiletý útočník.

Kratěna zažil jeden z nejpovedenějších večerů v kariéře. Ač vynechal poslední dva zápasy kvůli horečce, hrál ve velké pohodě, k výhře přispěl nevídanými čtyřmi góly. “Bylo to tím, jak jsme dobře hráli v útočném pásmu. Nedovolili jsme Zlínu rozehrát, z toho pramenily jejich chyby. Kluci mi góly chystali, já je tam jen plácal,“ skromně líčil olomoucký rodák, který je momentálně služebně nejstarším hráčem Sparty.

A nejen, že vstřelil Kratěna rekordní počet branek, ale jeho první trefa byla také dvoustou jubilejní v extraligové kariéře. Sparťanský forvard si toho byl vědom, po vstřelení branky sebral touš a hned s ním odjel na střídačku. “Puk si vystavím někam k dalším cenám. Budu si tenhle zápas dlouho pamatovat, mám z něj velkou radost.“ Puk, se kterým vstřelil čtvrtý gól v zápase, však nechal ležet bez povšimnutí. “Vzít si ho mě ani nenapadlo,“ smál se hráč s přezdívkou “Krtek“.

Ze začátku to však ze strany Sparty na kanonádu nevypadalo. Ani Kratěna se zpočátku nevrhal po hlavě do útoku. “V první třetině jsem se soustředil na obranu, přeci jen hraji bránící křídlo. Dbal jsem hlavně na to, abych neudělal nějakou chybu.“ Sparta odjížděla před Vánoci ze Zlína s pocitem křivdy. Po několika sporných momentech se zvrhl zápas na několik bitek. Odvetu sliboval Jan Hanzlík i jiní hráči. A ta se vydařila. “Byla to asi nejpovedenější odveta. Před zápasem jsme se o tom bavili, že se nesmíme pouštět do žádných bláznivin. Nechtěli jsme se vyfaulovat a naší hloupostí nechat Zlín vyhrát.“

I diváci připravili hostům ze Zlína peprnou atmosféru. Nejproduktivnějšího hráče Hamé celý zápas provázelo skandování domácích diváků “Leška ven“. “Asi nějací diváci ve Zlíně byli a viděli, co se tam dělo. Petr Leška tu prostě není oblíben,“ komentoval Ondřej Kratěna. Spartě se doma proti Hamé daří, ve dvou zápasech nasázela Zlínu patnáct branek. “Vždy tu dáme Zlínu nějaké branky a jim je pak jedno, zda tu dostanou dvě, nebo sedm branek. Otevřou hru a snaží se vyrovnat, což nám vyhovuje,“ hledal Kratěna důvody úspěšné série proti loňskému čtvrtfinálovému soupeři Sparty.

Zelenka se uvedl asistencí
Jirko, kde máte svůj oblíbený dres se dvanáctkou?
Dres je ve výrobně. Po přestávce by měl být připravený.

Věřil jste, že byste se ještě někdy vrátil do Sparty?
Když mi to ráno Aleš Volek volal, tak jsem nevěřil. Ale jsem za ten návrat moc rád. Navíc když jsme takhle vyhráli. Na Spartě jsem vyrostl, jsem moc rád, že po mě Sparta sáhla. Ráno mi po rozbruslení zavolali, že se mám sebrat a jet na Spartu. Tak jsem mastil. (smích)

Už několik let čekáte na jubilejní 250. gól v dresu Sparty. Dnes jste měl opět nějaké šance, ale opět se vám nepodařilo skórovat. Nesvazuje vám ten jubilejní gól trochu ruce?
Důležité je, že jsme vyhráli. Už nekoukám na to, jestli dám nějaké branky, ale na to, jestli pomohu týmu.

Co se na Spartě změnilo od té doby, co tu nejste?
Šatna je úplně nová. Kluci mě v ní provedli a řekli mi, kam si mám sednout. Tak jsem si tam sednul a vybalil věci a šel jsem se připravit na zápas. (smích)

Bylo pro vás důležité, že jste se hned uvedl asistencí?
V Plzni jsem poslední dobou moc nehrál a když, tak ve čtvrté pětce. Proto jsem rád, že se mi dnes povedlo nahrát na první gól.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kudrna: Za výhru vděčíme Machymu

PLZ - SPA 1:5 - Vítězná odveta v Plzni!

Zikmund: Únava nemůže hrát žádnou roli

Permanentky na novou sezonu v prodeji!