16. 2. 2007 Vojtěch Gibiš

Kratěnovi se proti Českým Budějovicím daří

Sparťanský útočník Ondřej Kratěna pomohl v souboji s HC Mountfield třemi body, nejprve dvakrát překonal brankáře Cháberu, v závěru pak nahrál Hlinkovi na vítězný gól. Přesto devětadvacetiletý útočník po utkání nezářil nadšením, mrzela ho zejména pasivita Sparty během třetí třetiny, díky které se České Budějovice dostaly na rozdíl jediné branky.
Spartě se doma proti Českým Budějovicím dlouhodobě daří. Jihočeši vyhráli v T-Mobile Aréně naposledy 8.12.2000, díky výhře 6:5 natáhla Sparta sérii domácích vítězství s Budějovicemi na čtrnáct. “Tyhle statistiky zajímají novináře, nás ne. My se snažíme vyhrát každý zápas a hlavně ty domácí. A nezáleží na tom, jestli to jsou České Budějovice, nebo jiný tým,“ popírá zvláštnost série křídelní útočník Holešovických.

O zajímavé bilanci nepadlo slovo ani před zápasem. “O žádné sérii jsme se nebavili. Povídali jsme si o tom, jak je tenhle zápas strašně důležitý, hlavně kvůli naší pozici mezi prvními čtyřmi či šesti týmy v tabulce. Šli jsme do tohohle zápasu s tím, že ho musíme urvat. A to se i přes náš výpadek povedlo,“ připomněl důležitost zápasu frýdeckomístecký rodák.

Spartě šlo opravdu o hodně. Na čtvrtém místě měla jen tříbodový náskok a ten si dokázala udržet. Zlínské Hamé je však nadále jen o tři body zpět a pokud bude chtít Sparta začínat v play-off doma, bude muset zbývající dva zápasy základní části zvládnout. Pateční utkání Holešovičtí vyhráli i díky třem Kratěnovým bodům. Šikovné křídlo Sparty zaznamenalo ve čtyřech zápasech proti Mountfieldu osm bodů, když se Kratěna pětkrát trefil a třikrát nahrál svým spoluhráčům. “Nic bych v tom nehledal. Jsem však rád, že nakonec moje body pomohly k výhře.“

Kratěna nyní patří mezi nejpilnější střelce, ve čtyřech posledních utkáních zaznamenal sedm branek. S typickou skromností však přičítá úspěch celému útoku. “Sedla si naše celá lajna. Dokážeme si vytvořit šance a já osobně se cítím dobře. Zůstávám pohromadě s Petrem Tonem, podle stavu mužstva vždy k nám přijde ještě někdo třetí. Nemáme s tím problém, kdo k nám přijde, ten k nám zapadne.“ Nejlepšímu kanonýrovi Sparty Petru Tonovi však nyní trochu zvlhl střelecký prach, vytváří si sice šance, nedaří se mu je však proměnit. Zato předvádí nádherné přihrávky, či perfektní slalomy mezi protihráči. Do branky se mu však stále nedaří trefit. “Petr hraje dobře, ale občas to tam každému v hokeji nepadá. Jsou taková období. Petr góly dávat umí a brzy je dávat zase začne,“ věří Tonův parťák Kratěna.

Pražané vedli po dvou třetinách 5:1, špatným vstupem do posledního dějství si však svoji situaci řádně zkomplikovali. Mezi devětačtyřicátou a čtyřiapadesátou minutou nasázeli Jihočeši za Dubova záda tři góly a osm tisícovek fanoušků se spolu s hráči Sparty začalo bát o výsledek. Hlinka tento strach přeťal, ale v českobudějovické power-play ještě utkání zdramatizoval Lukáš Bolf, který je v týmu Mountfieldu na hostování ze Sparty. Proto je logické, že byl po zápase trenér Marian Jelínek spokojen s body, s předvedenou hrou však už ne. Hráči sami si v kabině o své hře popovídali. “K tomu, co se dělo ve třetí třetině, jsme si samozřejmě něco říct museli. Co to bylo, to však zůstane v kabině. Naším problémem je, že přestaneme najednou úplně hrát a čekáme, co s námi soupeř provede,“ zlobil se majitel šesti mistrovských titulů z extraligy.

Nešťastníkem zápasu se stal Dušan Salfický. Náhradní brankář do zápasu vůbec nezasáhl, přesto ve třiatřicáté minutě se zraněním odstoupil. V jednom ze soubojů u mantinelu jej hokejkou do hlavy nešťastně trefil spoluhráč Benýšek a Salfický si odnesl památku v podobě tří stehů. “To, že nám chybí Dušan, jsem zjistil až ve druhé přestávce. Věděli jsme, že ho lékaři šijí, ale nějak jsme to neřešili,“ uzavřel Kratěna.