16. 11. 2006 Vojtěch Gibiš

Nebyli jsme ve své kůži, přiznal Vykoukal

Sparťané se na plzeňském ledě nepředvedli zrovna v oslnivé formě. Domácí byli od začátku aktivnější a již v šesté minutě vedli o dvě branky. Obranný pár Jiří Vykoukal - Jan Hanzlík ještě zápas stihl zdramatizovat, na vítězství to však nestačilo. Nejzkušenější hráč Sparty přičítal porážku zejména únavě z náročného tréninku.
Lasselsberger působil hned od úvodního hvizdu svěžeji, aktivním pohybem nutil sparťany do chyb, které také brzy dvakrát ztrestal. "Ale my jsme čekali, že na nás Plzeň nastoupí, nezaskočili nás tím. Ze začátku jsme však nebyli prostě ve své kůži," popisoval první minuty nepovedeného duelu zkušený zadák Jiří Vykoukal. Sparťanům určitě nepřidalo, že z prvních tří akcí Plzně dvakrát inkasovali. "Prohrávat venku 0:2 je velmi nepříjemné, domácí mužstvo se vždy dostane na koně a je pak hrozně těžké výsledek zvrátit," komentoval olomoucký rodák.

"Při těch prvních dvou rychlých gólech jsme udělali chyby ve středním nebo v útočném pásmu. V obranném pásmu se tolik chyb nestává, musíme se tedy více soustředit na celoplošnou obranu," rozebíral Vykoukal příčiny rychlého vedení Plzně. Týden a půl extraligový kolotoč kvůli reprezentační pauze stál. To mohlo Spartě paradoxně uškodit, v posledním utkání před přestávkou, po sérii nezdarů venku, totiž v pohodě vysoko porazila Zlín. "Myslím si, že série proher venku před pauzou byla dána hlavně těžkým rozlosováním a naší smůlou. Nehráli jsme špatně, ale chybělo nám štěstí. Psychicky jsme však nezvládli utkání v Pardubicích, kdy jsme dostali pět branek."

K tomu ještě dvojnásobný mistr světa doplnil: "Doma jsme se ale dostali dvěma výhrami zase do pohody Pak následoval desetidenní trénink, ve kterém jsme dřeli. A ta únava z tréninku se možná projevila až dnes. Nebyli jsme tak čerství, jako v těch domácích zápasech, trochu jsme za sebou tahali nohy. A to bylo myslím dobře vidět jak ze střídačky, tak z hlediště. Byli jsme totiž pomalejší, všude o krok později. Doufám, že jsme to pak v Plzni rozjezdili a v Karlových Varech to už bude lepší," přál si obránce, který dlouho působil ve finské SM lize.

Pražané se do Plzně vydali jen s deseti útočníky, chyběl jim David Vrbata a hlavně lídr kanadského bodování Jaroslav Hlinka. "Hrát jen se třemi útoky a jedním náhradníkem pro nás není žádná výhra. Jarda Hlinka nám hodně chyběl, není v čele bodování náhodou. Má výborný přehled o hře, je to nás první centr a nejlepší hráč. Ale když takovýhle hráč chybí, musíme se my ostatní více snažit a bojovat," burcoval sparťanský bek.

Vykoukal v Plzni potvrdil pozici nejproduktivnějšího obránce Sparty, když byl u obou branek svého týmu. Nejprve prostřelil Málka z mezikruží po Netíkově nahrávce zpoza branky. Poté předvedl sehranou akci v přesilovce, když jeho ránu od modré tečoval před brankou sjetý Jan Hanzlík. "Hodně jsme tuhle kombinaci trénovali a takhle nějak jsme si představovali, že jí budeme hrát," prozradil druhý nejproduktivnější obránce O2 extraligy.