5. 3. 2008 David Pavlíček

Sparťané, pojďme společně do boje!!!

Čtvrtfinálová série play-off mezi Spartou a Libercem se přesouvá do Prahy. Po dvou hrubě nevyvedených utkáních na severu Čech musí svěřenci Františka Výborného zmobilizovat síly a v domácím prostředím zlepšit svou střeleckou produktivitu. V pátek 7.3. a sobotu 8.3 shodně od 17:25 se Bílí Tygři představí v Holešovicích. Sparťanští hokejisté doufají v tradiční mocnou diváckou podporu.
O soupeři ...
Tygři v uplynulých dvou letech vždy dokázali vyhrát základní část, ale jejich další cesta se brzy zastavila. Předloni nad síly Liberce byly ve čtvrtfinále České Budějovice, vloni jejich jízdu zastavila v semifinále pražská Sparta. Liberec se chystá na odvetu, očekává na atraktivní čtvrtfinálové zápasy plný stadion.

V průběhu sezóny podával Liberec pod novým koučem Gregorem vyrovnané výkony, klopýtnul jej párkrát. Série tří proher přišla v závěru listopadu a v půlce prosince. Zřejmě největší krizi prožili Tygři v závěru základní části, když nevyhráli devětkrát v řadě. Před play off se znovu naladili na vítěznou vlnu, porazili Plzeň a Zlín.

Během ročníku došlo pod Ještědem k řadě změn. Nejvýraznější změna se zrodila na gólmanském postu, Liberec opustil reprezentační brankář Milan Hnilička jehož nahradil Marek Pinc z Vítkovic. Tygři posilovali hlavně v ofenzívě, když pod Gregorovy ruce přišli pracovat Blatný, Bartovič a navrátilec Podkonický.

Sparťany ve dvou odvetných zápasech v domácí Aréně nečeká nic jednoduchého. Tygři podpořeni „bílým publikem“ prožívají výsledkovou i herní euforii a ve čtvrfinálové sérii si nepřipouštějí neúspěch.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Defenzivní štít Bílých Tygrů, čtvrtý nejčastěji vylučovaný hráč základní části, ale ve čtvrtfinále nečekaně produktivní bek, to je vizitka Borise Žabky. Třicetiletý Bratislavan si proti Spartě připsal v play-off už tři body, když ke dvěma pondělním asistencím přidal v úterý i branku. Převzal křižný pas Milana Bartoviče a tvrdou ranou propálil Štefla, kterého donutil střídat. Tygří klec v minulém zápase neprodyšně uzavřel Marek Pinc. Donedávna brankář Vítkovic se stal součástí trejdu po odchodu Milana Hniličky a doposud je jeho plnohodnotným zástupcem. Důkazem toho je jediná inkasovaná branka ve dvou odehraných zápasech play-off. Několikanásobný reprezentant však zůstává skromný a po vychytané nule pokorně dělkoval obráncům.
Vzájemné zápasy v této sezóně:
První vzájemné utkání této sezóny odehrála obě mužstva na severu Čech. Vyprodaná liberecká Tipsport Aréna sledovala vypjaté utkání, jehož skóre otevřel Petr Nedvěd svým prvním gólem po návratu do Sparty. O zvrat se postaral Leoš Čermák, když dvakrát našel skulinku v postoji Tomáše Duby. Tři minuty před koncem základní hrací doby vyrovnal Petr Ton a nasměroval zápas do prodloužení. V něm rozhodl v přesilovce střelec od modré čáry, Valdemar Jiruš. Sparta si tedy vezla do Prahy bod za porážku 2:3 v prodloužení.

I druhý mač se odehrál v Liberci. Tentokrát se Pražanům dařilo v úvodu duelu, už v páté minutě Langhammer vymetl všechny pavučinky v růžku Hniličkovy branky. Ve třinácté minutě plácl do puku Marek Černošek, liberecký gólman měl zakrytý výhled a bylo to 0:2 pro Pražany. Když před koncem druhé třetiny zvýšil na tříbrankový rozdíl Vykoukal, vypadal zápas jednoznačně. Tygři ve třetím dějství snížili Plodkem a Vantuchem, mistr si však závěr pohlídal a odvezl si všechny body po výhře 3:2.

Střetnutí třetí, tentokráte v pražských Holešovicích, přineslo napínavou podívanou. Sparťané se gólem exlibereckého Vaice ujali hned v sedmé minutě vedení. To udrželi do konce druhé třetiny. Poslední dějství se však domácím ani v nejmenším nevydařilo. Nejprve si před Altrichtera vybruslil Klimenta a vyrovnal, aby šest minut před koncem strhl Víšek vedení na stranu Tygrů. Obrat dokonal Jiří Moravec střelou do prázdné branky a Liberec si po zásluze připsal všechny body za výhru 3:1.

Do sestavy pražského mužstva se vrátil z marodky pro čtvrtý zápas s Libercem Petr Nedvěd a hned se stal hlavní postavou zápasu. Dal dva góly a svou druhou trefou zařídil svěřencům trenéra Výborného bod za remízu v základní hrací době. Prodloužení také nerozhodlo a nájezdová loterie dlouho čekala na úspěšného exekutora. Nakonec rozhodla pátá série, ve které se prosadil liberecký Víšek. Liberec zvítězil 4:3 na nájezdy.

Základní část svedla Bílé Tygry do souboje se Spartou. První zápas vyzněl v Liberci lépe pro domácí, kteří pořádně pokazili debut v play-off spaťanskému gólmanovi, Martinu Šteflovi. Bílí Tygři postavili čtyři stejně výkonné formace a každá z nich se dokázala proti obraně Sparty prosadit. Jediný muž z kádru složeného Františkem Výborným, který se dokázal prosadit, byl Tibor Melichárek, ten však jen zmírnil prohru 1:4.

Cíl sparťanů pro druhé střetnutí na severu Čech byl jasný – zvítězit. Vstoupili do zápasu lépe, byli na ledě aktivnějším, lepším mužstvěm. Chabá koncovka však zmařila veškeré snahy Sparty a góly padaly na druhé straně. Hned v první třetině se prosadil Leoš Čermák a když v úplném závěru druhé části přidal druhý zásah Jiruš, byla situace pro hosty ještě složitější. Ve třetím dějství dostali sparťané tvrdý direkt v podobě dalších tří tref a bylo beznadějně rozhodnuto - 0:5.

Po nevydařených zápasech na konci základní části a v Liberci přišla právě teď chvíle, kdy se série musí zlomit k lepšímu! Svěřenci Františka Výborného potvrzují stále se zlepšující hru, jíž však chybí ta nejdůležitější esence – góly. Je to i na Vás, fanoušcích! Přijďte podpořit Spartu, vytvořit fantastickou atmosféru, na jakou je Aréna v play-off zvyklá a žeňte sparťany za úspěchem! Teď nastává ta chvíle, kdy Vás potřebují!
Ve Spartě nejvíce září:
Čestný úspěch Sparty zaznamenal na severu Čech Tibor Melichárek. Slovenský reprezentační útočník zavítal do Sparty před touto sezónou z Dukly Trenčín a dokazuje, že rozhodně nebyl zbytečnou investicí. V Liberci umně tečoval Nedvědovo nahození a jako jediný ze sparťanů překonal Marka Pince. Pilířem zadních řad holešovických je ostřílený bek Jiří Vykoukal. Je jedním z nejzkušenějších hráčů rudých, spolehlivě plní své defenzivní úkoly a navíc aktivně podporuje útok rychlými a přesnými pasy. Po druhém prohraném utkání v Liberci zaháněl pesimismus a burcoval tým i diváky. V cestě za úspěchem bude jedním ze základních kamenů.
Třetí a čtvrtý zápas čtvrtfinálové série mezi Spartou a Libercem je v Aréně HC Sparta Praha na programu v pátek 7.3. a v sobotu 8.3., vždy shodně od 17:25. Fanouškům kteří plánují návštěvu Arény doporučujeme dopravit se k hale prostředky městské hromadné dopravy. Pro ty ostatní vysílá přímé přenosy Česká Televize, online přenos můžete sledovat na našich stránkách.