16. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

T-Mobile Aréna hostí středočeské derby

V neděli 17. září v 17 hodin se střetne Sparta s odvěkým rivalem z Kladna. Středočeši se v posledním kole chytili, když otočili zápas ve Vítkovicích. Sparta v pátek odpočívala, duel se Slavií byl odložen na konec září. Domácí se představí s novou tváří v sestavě, na měsíční zkoušku je v Praze slovenský forvard Igor Pohanka. T-Mobile Aréna představí novinku – dětský koutek Global Express, kde vám odborný dozor pohlídá vaše ratolesti.
O soupeři ...
Kádr kladenského Rabatu se přes léto příliš nezměnil. Odešel velezkušený veterán Josef Zajíc, hostování skončilo Lukáši Musilovi a Janu Besserovi. Z týmu také odešel zadák Jaroslav Špelda. Všechny hlavní opory v čele s Procházkou, Paterou, Orctem či reprezentačním obráncem Ševcem však zůstaly. Do půlky října Kladnu vypomůže exsparťanský obránce Libor Procházka. Z Plzně získal Rabat mistra světa Martina Štěpánka. Z Ústí nad Labem se z hostování vrátili Jiří Kuchler a Michal Havel, ze stejného týmu ještě přišel Aleš Pavlas. Kladno před sezonou ústy Pavla Patery vyhlásilo útok na titul, avšak realita je pro Rabat jiná. Ten totiž v prvních třech kolech nebodoval, premiérové dva body si odvezl až z ledu Vítkovic za výhru v prodloužení 4:3.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Právě o zvrat zápasu na ledě Ostravanů se dvěma brankami přičinil třiadvacetiletý kladenský odchovanec Vítězslav Bílek. Celkově má Bílek na kontě tři branky, což jej řadí na místo nejproduktivnějšího hráče Kladna. Zároveň se dravý útočník dělí s několika dalšími hráči o pozici nejlepšího střelce soutěže. Velkou jistotu má kladenský Rabat v osobě brankáře. Velmi zkušený Zdeněk Orct by měl Středočechům pomoci v boji o play-offovou desítku. Prozatím má šestatřicetiletý gólman percentuální úspěšnost zásahů 91,28. Nesmíme však zapomenout, že brankáři od této sezony oblékají novou, zmenšenou výstroj.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Poprvé se oba týmy střetly na konci září loňského roku. První měření sil skončilo nerozhodně 3:3, přestože Sparta brzy vedla 2:0 zásluhou Netíka a Sivka, Kladno však srovnalo a ani následné vedení díky Netíkovu dalšímu gólu tři body nepřineslo. V polovině třetí dvacetiminutovky totiž bod hostům zajistil Patera.

I na kladenském ledě se dařilo Netíkovi, když ve čtrnácté minutě poslal Pražany do vedení. Krátce před polovinou utkání ale vyrovnal Procházka a v prodloužení rozhodl mazáckým nájezdem Radek Gardoň.

Ani ve třetím duelu Sparta tři body nezískala. Hosté totiž v prvních dvou třetinách vždy vstřelili Spartě po brance. Za Spartu snižoval ve třetí třetině Ton, na 3:1 pro Kladno zvýšil Libor Procházka. V sedmapadesáté minutě vykřesal naději Štrba, tu však o minutu později uhasil Kalla. Sparta se však nevzdala a Netík ještě minutu před koncem upravil na konečných 3:4.

Až na začátku února se Spartě podařilo Kladno přehrát, navíc na jejich ledě. V osmnácté minutě se radoval Marek, Rabat ale bleskurychle Kuchlerem odpověděl. O výhře Pražanů rozhodla třetí třetina, ve které Orcta překonali Kratěna se Strakou.

Sparta začala ročník výhrou 2:1 nad Znojmem. Pak však Pražanům nevyšel televizní zápas ve Vsetíně, kdy nadšeně hrající vsetínští mladíci porazili loňského mistra 4:1. Ani domácí utkání proti Litvínovu Sparta nezačala dobře a v padesáté minutě se za stavu 1:5 někteří diváci již trousili domů. Pražané však dali vzpomenout na loňské play-off a čtyřmi góly v rozmezí 457 sekund vyrovnali! V penaltové loterii se trefil pouze nájezdový specialista Robert Reichel a proto odjeli Chemici s dvěma body za výhru 5:6 po samostatných nájezdech. V témže zápase fauloval Jan Hlaváč a díky trestu ve hře se proti Kladnu nepředstaví. Diváci však uvidí jednu novou tvář, na měsíční zkoušku je ve Spartě vysoký slovenský forvard Igor Pohanka. Na marodce nadále zůstává Martin Štrba, zotavující se po operaci kolena. Do duelu s Kladnem zřejmě také ještě nenaskočí Richard Stehlík, který se vrátil z reprezentace s pochroumanými třísly.
Ve Spartě nejvíce září:
Po třech odehraných utkáních patří Jaroslav Hlinka k nejproduktivnějším hráčům O2 extraligy. Ke dvěma přesným trefám přidal Hlinka tři nahrávky a s pěti body je nejproduktivnějším hráčem Sparty. Hlinka si velmi dobře rozumí s Janem Hlaváčem, jejich spolupráce byla ozdobou každého odehraného zápasu. Po odchodu Jana Marka do Ruska se tak trochu hledal loňský nejlepší extraligový kanonýr Petr Ton. V prvních dvou zápasech vůbec nebodoval, i když se do šancí dostával. Až v posledním zápase proti Litvínovu se Ton představil, tak jak jej diváci znají. K jedné asistenci přidal dvě branky, když dvakrát přesnými ranami překonal brankáře Altrichtera a vystřelil tak Spartě aspoň bod.
Souboj mezi Spartou a Kladnem se odehraje 17. září v 17 hodin. Utkání můžete sledovat v tradičním online přenosu a nebo přímo navštívit T-Mobile Arénu, kam seženete lístky od 40 kč do 130 kč. Sparta pro vás v neděli otevírá dětský koutel Global Express, kde si můžou vaše děti zahrát na Playstationu, kouknout se na televizi, nebo si mohou v klidu malovat, to vše pod odborným dozorem. Navíc na hokej můžete přivést své ratolesti do 145 cm ZDARMA!