17. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

Vykoukala rozzlobil sparťanský nedůraz

Sparta se ve středočeském derby prezentovala ze začátku nepříliš dobrým dojmem. Kladno se tak během šestatřiceti minut dostalo do pohodlného čtyřbrankového náskoku. Hlinka sice snížil, ale Vykoukalův gól z konce druhé třetiny již rozhodčí neuznal, protože jej sparťanský bek dosáhl po čase.
Spartě se rozjezd do ligy nedaří. Ze čtyř utkání vytěžili Holešovičtí jen čtyři body. Trápí je především nedisciplinovanost v obraně, soupeři v klidu doráží a střílí branky. “Vše už ale začíná ve středním pásmu, nebo v jejich obranném pásmu, kdy podceníme nějakou situaci nebo ztratíme puk. Pak se útok přelije a my jejich hráče nedobruslíme nebo je necháme volné. Ve finále pak máme nepokryté hráče před brankou, ale všechny naše problémy vznikají jinde,“ hřímal velezkušený zadák.

Vykoukal nechtěl svádět špatné výkony Sparty na nesehranost či na chybějící hráče. “Je to nedůslednost, nebojovnost, taktická nevyzrálost nás všech. Všechno zahráváme špatně,“ nešetřil kritikou pětatřicetiletý obránce. Spartě se také vůbec nedaří v přesilovkách. Proti Kladnu měli domácí výhodu více než dvou minut dvojnásobné přesilovky. V ní se však nedostali ani k větší šanci. “Nemáme hráče, kteří by byli ochotní jít před branku, bojovat tam a dorážet puky. Z toho pramení, že si neustále přihráváme. A čím více přihrávek, tím větší šance, že o puk přijdeme. Hrajeme puk po mantinelech a pokud budeme hrát takhle dále, tak góly dále dávat nebudeme,“ burcoval sebe i spoluhráče Vykoukal.

Tomu se podařilo Orcta prostřelit na konci druhé třetiny, ale po dlouhé konzultaci s videorozhodčím se rozhodl arbitr Smeták branku neuznat, neboť už padla po konci druhé třetiny. “Kluci na mě volali střílej, tak jsem vystřelil. Viděl jsem, že to bylo v čase 40:00. Řekl jsem si, že kdyby to rozhodčí uznal, tak by to bylo fajn. Ale bohužel se tak nestalo.“ Spartě tak těsně unikla šance na snížení, mohlo to být jen o dvě branky. “Mohlo by to být příjemnější. Ale obrat ve třetí třetině se stejně nepovede pokaždé. Je na nic dávat branky za stavu 1:5 nebo 2:5. Musíme je střílet na začátku zápasu, tak abychom šli do vedení my a ne soupeř.“

Spartě se nedaří ani v koncovce. Menší počet nastřílených branek mají jen Vítkovice a Plzeň. Litvínovu sice dali Pražané pět branek, na dalších pět branek však potřebovali tři zápasy. “Problém je v našem nedůrazu a v naší laxnosti. Proto nedáváme branky.“ Spartu čeká za dva dny velmi těžký soupeř, do Prahy zamíří Pardubice. “Pokud budeme pokračovat v našich výkonech a nebudeme více bojovat, dohrávat souboje, chodit do branky a nevytvoříme si nějakou větší osobní statečnost, tak se nemůžeme chytnout. Jen poctivou hrou a odvahou jsme schopni zápasy vyhrát,“ přiznává olomoucký rodák.