4. 12. 2006 Vojtěch Gibiš

V úterý další derby, tentokrát středočeské

Po vítězném pražském derby čeká Spartu další prestižní souboj, tentokrát s kladenským Rabatem. Proti němu se Holešovickým letos zatím nedaří, když obě dvě předchozí utkání prohráli. Prolomí rozjetá Sparta prokletí Kladna? To uvidíte v úterý od 18 hodin v zápase, jehož partnerem je Gigasport. V T-Mobile Aréně budete moci potkat Mikuláše, anděla a čerta, kteří budou nejmenším nadělovat drobné sladkosti. Stejně tak budete moci potkat maskoty Haribo s chutnými bonbóny. Během první přestávky bude probíhat pro změnu vyhlášení soutěže o nejhezčí omalovánku!
O soupeři ...
Kádr kladenského Rabatu se přes léto příliš nezměnil. Odešel velezkušený veterán Josef Zajíc, hostování skončilo Lukáši Musilovi a Janu Besserovi. Z týmu také odešel zadák Jaroslav Špelda. Všechny hlavní opory v čele s Procházkou, Paterou, Orctem či reprezentačním obráncem Ševcem však zůstaly. Kladenským aktuálně patří dvanácté místo v letos velmi vyrovnané tabulce. Středočeši střílí spousty branek - mají jen o jednu vstřelenou branku méně než nejlepší Sparta, ale také hodně branek inkasují - se stopěti brankami jsou nejhúře bránícím týmem. Právě chyby v defenzívě stahují Rabat tabulkou dolů. Kladno v několika utkáních totiž ztratilo nadějný náskok při špatné obranné činnosti.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
V kladenském dresu se letos velmi daří útočníkovi Jaroslavu Kallovi. Téměř sedmadvacetiletý hráč okupuje druhou pozici kanadského bodování extraligy a je jedním z lídrů úspěšné kladenské ofenzívy. Z jednatřicetileti kanadských bodů, které má Kalla zatím na kontě, jich šest nasbíral v dulech se Spartou. Holešovičtí se mračili na Kallu hlavně v posledním vzájemném zápase na Kladně, kdy šikovný forvard jednu branku dal a na čtyři přihrál. Kladenský útočník si přitom odbyl svojí extraligovou premiéru v sezoně 1997/1998 v dresu Sparty! Jak polita živou vodou působí dvojice Martin Procházka - Pavel Patera. Zatímco Procházka střílí góly, věčná hračička Pavel Patera mu je připravuje. Patera, který nechyběl u žádného úspěchu národního mužstva z přelomu tisíciletí, dokazuje i v pětatřiceti letech, že nepatří do starého železa. Šestý nejproduktivnější extraligový hráč již osmnáctkrát nahrál svým spoluhráčům, deset branek vstřelil sám. V posledních několika zápasech ale Paterovi chybí jeho hokejové dvojče Procházka, které marodí s angínou.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Spartě se domácí zápas proti Rabatu vůbec nepovedl. Salfického překvapil jž v osmé minutě ranou z dálky Gardoń. Na začátku druhé třetiny dostal prostor exsparťan Libor Procházka, který ranou k tyči navýšil náskok hostů. Další branky přidali po kombinaci Horna a z přesilovky Zeman, Kladno tak vedlo už 4:0. Odpověd Sparty přišla až v poslední minutě druhé třetiny, kdy se v přesilovce trefil Hlinka. Ve třetí třetině oba týmy přidaly po jedné brance a Sparta tak odešla poprvé doma poražena bez bodu, když jí Kladno přehrálo výsledkem 5:2.

Spartě se nevedlo ani venku. V obou brankách se představili náhradníci Lev a Přikryl a více se dařilo domácimu strážci svatyně. Skóre otevřel v sedmé minutě Kalla, ale na jeho gól rychle odpověděl Kratěna. V poslední minutě první třetiny potrestal chybu ve sparťanském rozestavení Havel. Druhá třetina přinesla po jednom gólu na obou stranách. Ve třetím dějství se dvakrát přesně trefil obránce Ševc a Rabat vedl 5:2. Gól Jana Hlaváče pak znamenal jen kosmetickou změnu skóre na konečných 3:5 pro Kladno.

Po smolné přohře se Znojmem, kdy si Pražané vstřelili oba góly vlastní, se rozjeli sparťané k dobrým výkonům. Po vydřené výhře 4:3 v neoblíbeném Vsetíně se Holešovičtí střetli doma s litvínovskými Chemiky. V něm nepřipustili žádnou komplikaci a díky prvnímu útoku a výbornému Dubovi vyhráli 5:2. V neděli pak více než deset a půl tisíc diváků shlédlo souboj Sparty a Slavie. V něm domácí potopili sešívané čtyřmi góly v prostřední části a zvítězili 4:2. Díky třem výhrám v řadě se Sparta vyšplhala na třetí místo tabulky, tři body od vedoucího Liberce, ovšem také dva body od osmých Karlovýcb Varů. Spartě budou zřejmě i nadále chybět útočník Michal Sivek, který má problémy s ramenem a Jiří Vykoukal, kterého zase trápí krk. "Nebude to vůbec lehký zápas. Musíme se na něj dobře připravit a podat další stoprocentní výkon," nastínil obránce Richard Stehlík.
Ve Spartě nejvíce září:
Tři branky a dvě nahrávky. Taková je bilance posledního víkendu levého křídla prvního útoku Jana Hlaváče. Ten se dostává v posledních týdnech do formy poté, co jej v přípravě a na začátku extraligy zabrzdilo zranění ramena a zápěstí. Nejlepší střelec extraligy v sezoně 1998/1999 už stačil brankáře soupeře přelstít v patnácti případech. K tomu přidal pražský rodák osm asistencí a patří mu třetí místo v kanadském bodování klubu. Prvním sparťanským odchovancem, který se dostal do branky v "A" týmu je po několika desetiletích Tomáš Duba. Ten se vrátil do mateřského klubu až v průběhu sezony, když byl předčasně propuštěn ze služeb TPS Turku. Od té doby již naskočil do sedmi utkání a důvěru trenérům oplácí výbornými výkony. Percentuální úspěšnost zákroků má totiž pětadvacetiletý gólman 93,28 a průměr inkasovaných branek na zápas 2,54.
Utkání 31. kola O2 extraligy začíná v T-Mobile Aréně v úterý 5. prosince v 18:00. Pro všechny příznivce bude na stránkách znovu připraven online přenos. V lepším případě můžete přijít své hráče povzbudit přímo do Arény. Vstupenky jsou k dostání pro dospělé od 40 KČ, děti mají vstup zdarma. Své ratolesti můžete také během zápasu umístit do dětského koutku GLOBAL EXPRESS.