21. 9. 2008 Lucie Strouhová

Vítězství nad Orly trefil Marek Černošek

Střeleckou formou oplývá v posledních dnech překvapivě bek Marek Černošek. Do černého zamířil v duelu s Třincem a nenápadnou střelou rozhodl rovněž domácí střetnutí se Znojemskými Orly. Dvaatřicetiletý bek si tak v šestém kole připsal do osobních statistik třetí bod a je neproduktivnějším zadákem Pražanů.
Utkání s nenápadnými bojovníky ze Znojma se znovu neodvíjelo v jasné režii Pražanů. Naopak v prvním dějství byl lepším mužstvem soupeř Pražanů. Domácí se dostávali do řádného tempa pomaleji. „Zahodili jsme spoustu vyložených šancí nebo spíše nám je Trvaj vychytal. Z tohoto pohledu bylo utkání vydřené,“ souhlasil dobře naladěný obránce Marek Černošek.

Do hry dostaly domácí hokejisty také nedovolené zákroky soupeře. Znojmo ve druhé části pykalo na trestné lavici čtyřikrát a Sparta si vynutila herní převahu. „Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb a byli jsme důraznější, přesilovky jsme si zkrátka vynutili. Mnohokrát jsme až minutu soupeře točili v obranném pásmu, docházeli jim síly a tak museli faulovat,“ měl jasno tvrdý obránce z první obranné dvojice.

V přesilové hře pět na čtyři dokázala Sparta srovnat na začátku druhého dějství nepříznivý stav. V závěru téže třetiny mohla skóre zvrátit, když měla více jak minutu dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. Ta ovšem skončila neúspěchem, přesilovky pět na tři svěřencům trenéra Výborného dlouhodobě nevycházejí. „Nemyslím si, že bychom je hráli špatně. Vždyť za jednu vteřinu chytil Trvaj snad dvě šance. Nejprve Davidovi Výbornému a následně hned i Ručinskému. Kdybychom ji proměnili, mluvili bychom po zápase o proměněné přesilovce a nikdo by se v tom nevrtal. Stále si myslím, že nám chybí trocha štěstí, abychom nasázeli pět, šest branek v úvodu z šancí a odehráli klidný zápas až do konce,“ pokračuje zkušený zadák.

Sparta hraje přesilovky pět na tři s pěti útočníky, tato varianta se vzhledem k procentu úspěšnosti proměňování početní výhody nezdá příliš šťastná. Možná tedy přijdou změny a prostor dostanou také obránci. „To neřeším, nechávám to na trenérech,“ prohodil Černošek. Změny už přišly v zápase v Třinci. Neproduktivní první formace doznala první změny. Namísto Tona se na křídle první pětky prohání mladý Látal a Ton zabrousil vedle Langhammera do třetí pětky. „V Třinci se Petrovi Tonovi s Kubou dařilo a odehráli výborné utkání. Dneska bylo zase hodně znát, že všechny tři lajny jsou velice silné a prakticky kterákoliv může rozhodnout zápas,“ pochvaluje si prostějovský rodák, jenž v Praze působí čtvrtou sezónu.

A na začátku právě čtvrté sezóny se Černoškovi daří. Nasbíral již tři body v šesti odehraných zápasech. Naposledy rozhodl nenápadnou střelou duel s Orly. „Trvaj neviděl, nestačil sklapnout ani betony. Byl to šťastný gól, ale kdybych nevystřelil, o štěstí bych mluvit nemohl,“ culil se šťastný střelec, jenž většinou volí střelu po ledě. „Záleží na situaci. Po vhazování, když na mě vyjedou tři hráči, snažím se netrefit prvního a trefit puk někomu na teč. Pokud mám jen trošku místa a času, snažím se mířit nahoru, aby mohli útočníci dorážet nebo aby se puk po někom svezl nepředvídatelně do sítě,“ prozradil recepty ze hokejové kuchyně.